Pistepörssin kärkihait iskussa: Daniel Audette ja Hannes Björninen hurjina – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
Jääkiekon SM-liigassa tiistain kierroksella piti pelata täysi seitsemän ottelun kierros. HIFK joutui kuitenkin luovuttamaan oman ottelunsa Kärpille. Jäljelle jääneissä kuudessa ottelussa tykitettiin komeita osumia.
KIERROSRAPORTTI: SM-liigan pudotuspelipaikkataistoon kimurantti loppu – HPK:n haaveet ohuen kortin varassa, Ässät todella ahtaalla
Hämeenlinnassa HPK kärsi pudotuspelihaaveiden kannalta kirvelevän tappion, kun Tappara oli parempi lukemin 2–1. Tapparan voittomaalista vastasi Jiri Smejkal.
Maalikooste, HPK–Tappara:
Mikkelissä Jukurit pisti tohinaksi kierroksen jumbotaistossa. Kotijoukkue kaatoi Teemu Pulkkisen (2+0) johdolla SaiPan 5–1.
Maalikooste, Jukurit–SaiPa:
Kuopiossa KooKoon pistehait Ahti Oksanen (1+2) ja Kyle Platzer (1+2) olivat iskussa, kun KooKoo kaatoi KalPan 5–3.
Maalikooste, KalPa–KooKoo:
Lahdessa tuttu mies oli jälleen esillä, kun Pelicans kaatoi Ässät 4–3. Kotijoukkueen sankariksi nousi kapteeni Hannes Björninen, joka iski kaksi maalia. Björninen jatkoi viime viikolta tuttua vahvaa virettään. Björninen iski edellisviikon kolmessa ottelussa viisi pistettä.
Maalikooste, Pelicans–Ässät:
Vaasassa Ilves palasi yli kahden viikon koronatauolta takaisin kehiin, kun se kohtasi Sportin. Ilveksen paluu oli onnistunut, kun se oli parempi lukemin 4–0.
Maalikooste, Sport–Ilves:
Tiistain kierroksella SM-liigan pistepörssin kärkinimet olivat vauhdissa, kun Björnisen (3:s) lisäksi pörssin kakkonen, Lukon Daniel Audette paukutti kovia tehoja. Audette osui kahdesti ja alusti yhden maalin, kun Lukko kaatoi TPS:n 4–1.
Maalikooste, TPS–Lukko:
Liiga-videot
-
Lataa lisää
Uusimmat
-
06:41
Kadonnutta Antti Hanhivaaraa etsitään Lapin erämaasta mahdollisesti ensi kesänä – "Ei yhden päivän mittainen reissu"
-
06:36
Valko-Venäjän Lukashenka saapuu Putinin vieraaksi Moskovaan
-
06:32
Unohda pörinät ja pärinät, korskuva ori saa pian patterin: Ferrarilta tulossa sähköauto
-
06:31
Yllättäviä paljastuksia Olympiakomitean päätöksen kulisseista – venekunta liputti Janne Järvisen valinnan puolesta
-
06:22
Tuomas kuvasi maasta pulppuavaa höyryävää vihreää vettä: "Suoraan kuin Turtlesista" – ilmiölle on looginen selitys
-
06:21
Lauri Markkanen Chicagon paras pistemies – lähtisikö tästä uusi nousu?
-
06:15
Hannu Jortikka lataa täyslaidallisen TPS:n ex-valmentajasta – mestariluotsi arvostaa turkulaisseuran rohkeaa ratkaisua
-
06:12
Israel vastasi useilla iskuilla Syyrian ohjusiskuun
-
06:08
Hallituksen puoliväliriihessä toinen päivä – kelpaako Marinin kompromissi?
-
05:58
Valtteri Bottaksen hämmästyttävä ero Lewis Hamiltoniin nosti esiin mahdottoman ajatuksen – "Silloinhan on parasta avata ovi ja laittaa kaveri pihalle"
-
05:53
Vantaalla yön aikana neljä tulipaloa – kaikki syttyivät lähes samaan aikaan pienellä alueella
-
05:51
Eeli Tolvanen palasi kaukaloon ja teki heti maalin
-
05:47
Nuuskan salakuljetus on ammattimaistunut – Savossa paljastui suuri nuuskakopla
-
05:27
Onnettomuustutkintakeskus julkaisee tänään raportin Hangon veneturmasta, jossa kuoli alakouluikäinen lapsi
-
05:15
Presidentti Biden järjestää virtuaalisen ilmastohuippukokouksen
-
23:06
Saksassa outo löytö rauta-ajalta: Muinaiset ihmiset olivat tehneet erikoisen tempun vihollistensa aseille
-
22:50
Tuukka Rask esitti häkellyttävän näytöksen NHL:ssä – ”ryösti” samalla suomalaishyökkääjältä melkoisen tempun
-
22:23
Navalnyi-tukimielenosoituksia käynnissä ympäri Venäjää: useita satoja otettu kiinni
-
22:21
Venäjä tyrmää vaatimuksen tshekkidiplomaattien paluusta
-
21:56
"Tämä on käänteentekevä hetki historiassa" – poliisille tuomio George Floydin taposta, näin reagoivat amerikkalaismediat
-
Lataa lisää