Poliisilla on jo hyvin tarkasti selvillä tapahtumien kulku Pirkkalan koulupuukotuksesta.
Väkivallanteko tapahtui tiistaina aamupäivällä ennen yhtätoista Vähäjärven koululla. Teossa haavoittui kolme alle 15-vuotiasta tyttöä. Uhrit vietiin sairaalahoitoon, mutta he ovat sittemmin kotiutuneet.
Poliisin mukaan teosta epäilty 16-vuotias poika ei tuntenut uhrejaan.
Poika vangittiin eilen Pirkanmaan käräjäoikeudessa kolmesta murhan yrityksestä todennäköisin syin epäiltynä.
– Olemme hyvässä käsityksessä mitä, missä, milloin ja miksi on tapahtunut, sanoo tutkinnan yleisjohtaja, rikosylikomisario Jari Kinnunen MTV Uutisille.
Varsinainen puukotustilanne koulussa kesti vain joitakin sekunteja. Poliisi ei kerro vielä tarkemmin, millainen teräase pojalla oli käytössään.
Poika on käyttäytynyt kuulusteluissa asiallisesti ja kertonut omia näkemyksiään.
– Hän on vastannut kaikkiin kysymyksiin, joita hänelle on esitetty, Kinnunen kertoo.
Lue myös: Poliisi kirjannut rikosilmoituksen Pirkkalan koulupuukotusvideon levittämisestä
Pirkkalan koulupuukotuksesta epäilty 16-vuotias poika vangittiin – näin hän käyttäytyi oikeudessa
Oli peittänyt kasvonsa ja päänsä
Poliisitutkinnassa on selvinnyt, että 16-vuotias poika oli tullut tiistaiaamuna normaalisti kouluun ja ehtinyt olla jo koulussa jonkun aikaa ennen väkivaltatekoon ryhtymistä. Siitä ei ole varmuutta, osallistuiko poika aamulla myös opetukseen. Aamulla poika oli kuitenkin pukeutunut kouluun normaalisti.
Ennen puukotusta hän meni vessaan ja peitti siellä kasvonsa huivilla ja päänsä hupulla. Poika oli tekoa tehdessään pukeutunut kokonaan mustiin vaatteisiin.
Hän ei tuntenut entuudestaan millään tavalla niitä kolmea alle 15-vuotiasta tyttöä, joita hän puukotti koulun käytävällä. Tytöt olivat yhdessä ja samassa tilassa, kun yllättävä hyökkäys kohdistui heihin. Poliisin käsityksen mukaan siinä, että epäilty valitsi uhreiksi juuri tyttöjä, ei ole taustalla mitään suurempaa ideologiaa tai naisvihaa.