Ex-kansanedustaja Pirkka-Pekka Petelius näyttelee tulevassa Konflikti-toimintasarjassa Suomen pääministeriä. Näyttelijä kertoo MTV:n haastattelussa tulevaisuudensuunnitelmistaan.
Viime keväänä 70 vuotta täyttänyt näyttelijä ja ex-kansanedustaja Pirkka-Pekka Petelius aikoo edistää tulevaisuudessa kirjallisia hankkeita, jotka ovat jo työn alla, mutta joista hän ei suostu kertomaan tarkemmin.
– Älkää odottako omaelämäkertaa. Se tulee sitten joskus, kun olen vanha, Petelius sanoo.
– Tässä on menossa nyt niin mielenkiintoisia juttuja, eikä sitä koskaan tiedä, mitä tulee eteen. Jonkun verran luonto-ohjelmia on tulossa ja katsotaan, jos tulee mielenkiintoisia pyyntöjä draamoihin tai sellaisiin.
Lue myös: Aku Louhimies ohjaa MTV:n ja C Moren tulevan suursarjan
Petelius näyttelee Suomen pääministeriä Aku Louhimiehen ohjaamassa MTV:n ja C Moren Konflikti-toimintasarjassa, jota on kuvattu keväästä asti.
– Minulla ei ole oikeastaan kiire mihinkään. Yritän keksiä jotain uutta. Ja liikkua niin paljon kuin keho antaa myöten. Kyllä se tähän mennessä on antanut aika hyvin myöten ja mitä enemmän sitä rääkkää, sen enemmän se tuntuu joustavan, Petelius kertoo sarjan kuvauksissa.
– Katselen elämää päivä kerrallaan, ja kun ikää tulee, niin jotenkin paitsi ymmärtää paremmin elämän rajallisuutta, osaa jotenkin ymmärtää arvostaa myös asioita, jotka ovat nuorempana aivan itsestään selviä. Kuten sitä, että on ihanaa juoda koppa olutta yhteen menoon, näyttelijä naurahtaa.
