Pippuri kasvaa Kaisaniemessä
Eksoottisten mausteiden kasvuvyöhyke levittäytyy kartalla päiväntasaajan molemmin puolin, varsin tarkkaan kravun ja kauriin kääntöpiirien väliin. Helsingin yliopisto ja Oy Gustav Paulig Ab tuovat mausteiden alkuperän kuluttajan nenän alle tropiikin maustekasvinäyttelyssä, joka avattiin viime perjantaina yliopiston kasvitieteellisessä puutarhassa Kaisaniemessä. Samalla Paulig juhlii 125-vuotista maustematkaansa. Maustenäyttely koostuu tietotauluista, joissa kerrotaan esimerkiksi pippureiden, vaniljan ja muskotin kasvatuksesta ja käsittelystä ennen kuin ne päätyvät suomalaisen ruokakaupan hyllylle siistiin purkkirivistöön. Kasvitieteellisessä puutarhassa kasvavat parikymmentä maustekasvia on merkitty erikseen näyttelyn tunnuksella, joka on Pauligin maustetuotemerkki Santa Maria. Kasvihuoneista löytyvät muun muassa laakeripuu, vaniljaköynnös, esimerkki 5 000 lajiketta sisältävästä chili-perheestä sekä kurkkuma, joka on parhaillaan kukassa.
Kolumbuskin sotki pippurin ja maustepippurin
Mausteiden historia nivoutuu tiiviisti löytöretkiin. Kolumbus lähti hakemaan nopeaa meritietä mausteiden mekkaan Intiaan, mutta tulikin Amerikkaan. Hän luuli löytäneensä kallisarvoisen pippurin, mutta löysikin maustepippurin. Maustepippuri ei ole sukua pippurille eli musta-, valko- ja viherpippurille. Maustepippuri on myrttien sukuun kuuluva puu, jonka marjat poimitaan vihreinä raakileina ja kuivataan auringossa tummanruskeiksi.
Pippuri puolestaan on kotoisin Intian Pippurirannikolta Malabarissa. Se on köynnöskasvi, joka kasvaa jopa 15 metriä pitkäksi ja tarvitsee tukea. Kun köynnöksen marjat poimitaan puolikypsinä ja kuivataan, syntyy mustapippuria. Jos pippureista liotetaan kuori irti, saadaan valkopippuria. Raakana poimitut ja kuivatut marjat ovat viherpippuria. Pippurin maku irtoaa sen sisältämistä piperiinistä ja eteerisistä öljyistä. Rosepippuri puolestaan on eteläamerikkalaisen pippuripuun marja, eikä sekään ole sukua muille pippureille.
Mausteiden maailma on suuri seikkailu -näyttely on avoinna kesäkuun 11. päivään saakka. Se on tarkoitettu myös koululuokille, joille Paulig on suunnannut mausteaiheisen aarrelaivakilpailun internetiin. Helsingin yliopiston kasvitieteellisessä puutarhassa käy keväisin noin 15 000 koululaista luokkaretkellä. Myöhemmin maustenäyttelyn on tarkoitus kiertää myös Suomen muissa yliopistollisissa puutarhoissa Turussa, Kuopiossa, Oulussa ja Jyväskylässä, joissa kasvaa trooppisia maustekasveja. (Finfood)
Uusimmat
-
08:11
IL: Ano Turtiainen erotettiin perussuomalaisista
-
08:11
Haitissa massapako vankilasta: 25 kuoli, 200 vankia edelleen karkuteillä
-
08:05
Valloittava Nuppu-karitsa leikkii koirien kanssa ja asioi eläinkaupassa: "Luulen, että aika monet kyllä hieraisivat silmiään"
-
08:03
Sukuni salat -ohjelman tuottaja paljastaa, miten Pete Parkkosen isoisä löytyi: "Oli uskomaton yhteensattuma, että myös tuntematon sukulainen oli päättänyt etsiä juuriaan"
-
07:58
Suomen MM-joukkueessa on perfektionisti, joka herättää Iivo Niskasessakin syvää arvostusta – "Se monesti ratkaisee asioita"
-
07:47
Rallin maailmanmestari Hannu Mikkola on kuollut
-
07:39
Vientiyritykset vaativat selkeyttä matkustusrajoituksiin: "Henkilökohtaiset neuvottelut edelleen keskeinen osa kansainvälistä kaupankäyntiä"
-
07:25
Ilkka Herolan MM-hopean takaa paljastui kisajärjestäjien hämmentävä ratkaisu – "Ihmettelimme sitä"
-
07:18
Tuukka Raskilla kiireinen ilta New Yorkissa – suomalaispuolustajalle taas paljon vastuuta
-
07:10
Biden: Ilmaisku Syyriaan oli varoitus Iranille, Yhdysvallat ei voi toimia ilman rankaisua
-
07:05
Lapsenvahtina ollut mies tuomittiin 1,5-vuotiaan hyväksikäytöstä ja murhasta – vapautui suoritettuaan puolet tuomiosta: "Tämä on kauhistuttavaa"
-
07:04
Erikoinen ummetuskikka kiinnostaa somessa: "Voit vain poksauttaa sen ulos"
-
07:03
Putouksen sketsihahmokilpailussa nähdään täysin uusi käänne – näin "turvassa" oleva näyttelijäkolmikko reagoi: "Kyllähän tämä vähän laittaa pakkaa sekaisin"
-
07:02
Kommentti: MM-mitalista hölmistynyt Ilkka Herola sen sanoi – tästä voimme kaikki ottaa opiksi
-
06:49
Timon kiusaaminen paljastui, kun hän itki kotona koulun vaihdon jälkeen – apu löytyi ulkopuolisesta tarkkailijasta: "Meillä oli hirveä hätä"
-
06:45
Lauantain suomalaiset Oberstdorfin MM-kisoissa: Tätä on odotettu – Iivo Niskanen pääsee irti
-
06:44
Viranomaiset: Koronarokotuksista saattaa lähteä liikkeelle valheellisia väittämiä
-
06:34
Huijauksista epäilty Melissa katosi kodistaan kuukausia sitten: Nyt hänen mädäntynyt jalkansa löytyi australialaiselta rannalta
-
06:30
Sami Vatasen vekkuli tempaus sai toimittajan pillastumaan – "V***u!"
-
06:00
Miksi koronarokotteet jaettaan Suomeen epätasaisesti? Asiantuntija kertoo, miksi eräät alueet ovat rokotuksissa muita edellä
-
Lataa lisää