Piparkakkujen historia ulottuu tuhansien vuosien taakse
Suomalaiseen jouluperinteeseen kuuluvilla piparkakuilla on pitempi ja värikkäämpi historia kuin äkkiseltään uskoisi. Pipareitten historiaan perehtynyt kotitalousopettaja Anna-Liisa Mattila paljastaa vastikään ilmestyneessä Pipari-kirjassaan, että meille tutun piparkakun edeltäjä on ollut hunajakakku, josta löytyy viitteitä jo tuhansien vuosien takaa. Indus-virran laaksossa tehdyissä arkeologisissa kaivauksissa on löydetty tutunoloisia leipämuotteja, joiden arvellaan olevan peräisin ajalta 3000 vuotta eKr. Faarao Ramseksen hauta taas on kätkenyt uumeniinsa ihmisen muotoisia hunajakakkuja, jotka on leivottu vuoden 1500 eKr. tienoilla.
Egyptistä hunajakakut kulkeutuivat ensin Kreikkaan ja levisivät sieltä vähitellen muuallekin Eurooppaan. Saksalaisesta N rnbergistä kehittyi keskieurooppalainen hunaja-piparkakkukeskus, sillä seudulla tuotettiin runsaasti hunajaa. Euroopassa hunajakakkujen valmistusoikeus oli pitkään vain luostareilla, sillä hunajaleivillä oli myös uskonnollisia merkityksiä, eikä pyhän leivän valmistusta haluttu uskoa ulkopuolisille.
Pohjoisen leipurit lisäsivät reilusti rasvaa
Pohjoismaissakin hunajakakut tulivat tunnetuiksi osittain luostarien välityksellä. Vadstenan luostarissa niitä tiedetään olleen ainakin vuonna 1444. Kakut saapuivat pohjoiseen kuitenkin sen verran myöhään, että sokeri syrjäytti pian hunajan ja taikinaan alettiin lisätä myös mausteita. Pohjoisen leipurit eivät myöskään tyytyneet pelkkään makeaan, vaan taikinaan ryhdyttiin lisäämään reilusti rasvaa.
Aluksi pipareita myytiin toreilla ja markkinoilla kappalekaupalla. Vähitellen niitä opittiin leipomaan kodeissakin. Reseptit olivat kallista omaisuutta, ja ne yritettiin pitää salaisuutena. Kartanoiden ja pappiloiden keittiöistä valmistustaitoa kulkeutui muualle palvelustyttöjen esiliinan taskuissa.
Perinteisten suomalaisten piparkakkujen nimet tuovat tuulahduksia entisiltä kotiseuduilta ja lapsuusajoilta. Kotiseudultaan muualle muuttanut maistelee tuttuja makuja leipoessaan esimerkiksi Pohjanmaan, Ahvenanmaan, Rauman tai Naantalin piparkakkuja. Lapsuuden kodin perintöpipareita taas ovat Isoäidin parhaat, Anopin nuoruusmuistot tai Oikein vanhat piparkakut.
Yksi suosikki suomalaisten kahvipöydissä ovat edelleenkin Paraisten piparkakut, joiden reseptin on kehittänyt rouva Lyydia Ekroos Paraisilta vuonna 1920. Reseptejä liikkuu kansan keskuudessa kymmenkunta, ja keittokirjoihinkin Paraisten piparkakut ovat ilmestyneet, mutta aito, alkuperäinen ohje pysyy salassa. (Mtv3-Finfood)
Uusimmat
-
23:25
Kansainvälisen Jean Sibelius -viulukilpailun finalistit on valittu
-
23:16
Suomalainen Metsurin tarina palkittiin Cannesin elokuvajuhlilla
-
23:06
Raju liikenneonnettomuus Jokioisissa – onnettomuusautoissa 6 ihmistä, 2 loukkaantui vakavasti
-
22:59
MTV Uutiset USA:ssa: "Silmiinpistävää on, että kukaan ei tunnu olevan erityisen yllättynyt Texasin kouluampumisesta"
-
22:34
Finnairin Tokioon matkalla ollut kone kääntyi takaisin Helsinkiin Huippuvuorten kohdalla – syynä tekninen vika
-
22:19
Top Gearista tuttu ex-kuskikin hämmästeli Kalle Rovanperää: "Täysin omaa luokkaansa"
-
21:57
Texasin kouluampuja kirjoitti aikeistaan Facebookiin vain hetki ennen hyökkäystä, oli myös ilmoittanut ampuneensa isoäitiään
-
21:56
Kauppalehti: Teslan osake romahtanut muutamassa viikossa lähes 50 prosenttia – analyytikko pitää tilannetta pelottavana
-
21:47
Leijonatähden temppu käänsi katseita Pohjois-Amerikassa – yksi kysymys nousi ylitse muiden
-
21:36
Somekeskustelua on MM-kisojen aikana mahdotonta vältellä – "Pelaajathan lukee ilman muuta"
-
21:23
Poliisin etsimä Porsche on löytynyt, poliisi kiittää etsinnässä auttaneita
-
21:00
Amerikkalaiset antavat Ukrainalle nyt näitä järeitä tykkejä – M777-haupitsista toivotaan ratkaisevaa asetta Venäjää vastaan
-
20:56
Tapparan seikkailu kääntyi farssiksi – valmentajalta hupaisa tokaisu tulevasta: "Siitä varmasti lähdetään"
-
20:55
Reetta Hurske kukisti Annimari Kortteen Lahdessa EM-rajan alittavalla ajalla – Nooralotta Neziri jätti finaalijuoksun väliin
-
20:26
Ukrainan ulkoministeri: Nato ei ole tehnyt käytännössä mitään auttaakseen Ukrainaa – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
20:16
Turkki: Nato-kiista ei etene, ellei Turkin "turvallisuushuoliin" vastata
-
20:11
Ärsyttäävätkö naapurista kantautuvat hajut? Tästä syystä parvekegrillausta on turha kieltää taloyhtiöissä
-
19:37
Miksi Yhdysvaltoihin ei saada tiukempia aselakeja? Asiantuntija avaa asiaa: "Olennainen koko Yhdysvaltain syntyhistoriassa"
-
19:35
Olli Jokisella erikoinen rooli Jukurien CHL-arvonnassa – sitten katse kääntyi Sami Kapaseen: "Hikoilin"
-
19:33
Red Bull -pomolta painavaa tekstiä F1-sarjan kulukatosta, maalailee jo kauhukuvia loppukauden ylle – "Talleilta jää kisoja väliin"
-
Lataa lisää