Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Piia Koriseva kuntoutuksestaan: Ärräpäät välillä lentelee!

Piia Koriseva (kuva: Päivi Peltonen/ Lehtikuva)
Piia Koriseva (kuva: Päivi Peltonen/ Lehtikuva)
Julkaistu 30.09.2008 15:22(Päivitetty 30.09.2008 16:51)

Heinäkuun alussa pahan migreenikohtauksen myötä halvaantunut juontaja Piia Koriseva on palannut töihin. Kesällä Piian kehon oikea puoli halvaantui, ja myös näkö- ja puhekyky katosivat hetkeksi. Hänen vointinsa on kuitenkin koko ajan parempaan päin.

Piia Koriseva on toipunut kuntoutuksen avulla työkuntoon heinäkuisesta halvaantumisestaan. Juontaja palasi töihin Salon Seudun Radioon, jossa hän toimii myös musiikki- ja ohjelmapäällikkönä.

– Hyvää kuuluu, töihin palasin kuukausi sitten. Vähän puolivaloilla on menty, mutta töissä kuitenkin, iloinen Piia kertoo.

Naisen syksyyn kuuluu muutenkin hyvää, kun hän pääsee kommentoimaan ensi viikonloppuna Helsingin jäähallissa pidettäviä agilityn MM-kisoja. Hän kertoo tehneensä kovasti töitä kuntoutuksessa.

– Kyllähän siellä kuntoutuksessa ärräpäät välillä lentelee, mutta niinhän se on, että "no pain, no gain", Piia naurahtaa.

Hänen kätensä toimii jo hyvin, ja hän pystyy kävelemään kepin kanssa. Jalka ei kuitenkaan ole vielä toimintakunnossa, ja myös migreenit vaivaavat häntä yhä.

– Kaikkiin juttuihin en kuitenkaan jaksa lähteä, mutta ihmisten tuki on ollut tärkeää. Ihmiset eivät edes tiedä, miten vaarallinen migreeni voi olla. Kyllä migreeni yhä välillä vaivaa, mutta pahin on jo helpottanut, hän toteaa.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Piia Koriseva on ollut yli kaksi vuotta sinkkuna – julkisuudesta on vain haittaa deittirintamalla: "Se ahdistaa"Piia-sisko syövästä toipuneen Arja Korisevan paluusta parrasvaloihin: "Me olemme sitkeitä muijia!"Piia Koriseva joutui kuukausien sairauslomallePiia Koriseva hemaisevana uima-altaalla – katsoHalvaantumisesta toipunut juontaja: Elämä on lähes normaaliaPiia Koriseva toipui aivohalvauksesta täysin
Piia Koriseva

Tuoreimmat aiheesta

Piia Koriseva
  • 07.06.202009:03
    Seurapiirit

    Piia Koriseva on ollut yli kaksi vuotta sinkkuna – julkisuudesta on vain haittaa deittirintamalla: "Se ahdistaa"

  • 18.08.201621:22
    Arja Koriseva

    Piia-sisko syövästä toipuneen Arja Korisevan paluusta parrasvaloihin: "Me olemme sitkeitä muijia!"

  • 06.04.201213:04
    Piia Koriseva

    Piia Koriseva joutui kuukausien sairauslomalle

  • 30.11.201011:23
    Piia Koriseva

    Piia Koriseva hemaisevana uima-altaalla – katso

  • 28.09.201016:53
    Piia Koriseva

    Halvaantumisesta toipunut juontaja: Elämä on lähes normaalia