Itsenäisyyspäivän vastaanotto lähestyy kovaa vauhtia.
Tänä vuonna itsenäisyyspäivän vastaanotolla nostetaan esiin Suomen vahvuuksia.
– Suomi on maailman vakain maa ja olemme maailman onnellisimpia kansoja. Meillä on puhdas luonto ja puhdasta ruokaa. Olemme niin monella mittarilla maailman huippua, että se tietää hyvää myös tulevaisuudelle.
– Vahvuutemme nähdään helpolsi itsestäänselvyyksinä ja siksi hauamme nostaa ne hetkeksi valokeilaan. Katsotaan kotimaatamme hieman uusin silmin! toteaa tasavallan presidentti Sauli Niinistö.
Itsenäisyyspäivän vastaanotto järjestetään perinteisesti joulukuun 6. päivänä. H-hetki koittaa jo alle kuukauden päästä ja moni urheilutähti on jakanut kuvan kutsustaan sosiaalisessa mediassa.
Yksi kutsun saaneista on maastopyöräilijä Lotta Lepistö, joka saapuu vastaanotolle yhdessä poikaystävänsä Joonas Henttalan kanssa.
Myös raviohjastaja Mika Forss on saanut kutsun. Hän edustanee yhdessä puolisonsa Marjo Kivimaan kanssa.
Ilta-Sanomien mukaan myös Pikkuleijonien kapteeni sai kutsun juhliin, mutta ei pääse osallistumaan. NHL:n runkosarjan pelit ovat käynnissä myös joulukuun alussa ja itsenäisyyspäivänä Rantanen on ottelussa.


