Manse PP:n Saaga-Angelia Raudasoja himoitsee ensimmäistä SM-kultaansa. Intohimolla lajiin suhtautuva Raudasoja sai muutama viikko sitten rajun iskun kasvoihinsa.
Tampereen Manse PP lähtee naisten Superpesiksen puolivälieriin runkosarjan voittajana. Mansen yksi tukipilareista on Saaga-Angelia Raudasoja, 20.
Etukenttäpelaaja on luottavainen tulevasta.
– Meillä on todella laadukas joukkue, jossa on leveyttä. Olemme yhtenäinen, vahvan työmoraalin joukkue, jota on vaikea voittaa.
Raudasoja nähdään ainakin elokuun ajan tavallisesta poikkeavassa pelikuosissa, sillä hänen kypäräänsä on kiinnitetty metalliverkko kasvojen suojaksi.
Toimenpide on välttämätön, koska Raudasoja sai heinäkuun loppupuolella Lapuan Virkiää vastaan pelatussa ottelussa kovan lyönnin kasvoihinsa etukentällä.
– En tuntenut pallon osuessa ihmeempää kipua, ainoastaan pari kirosanaa taisi tulla.
Osuma aiheutti ikävää jälkeä. Raudasojan poskiluu murtui, ja muihinkin kasvojen luihin tuli murtumia. Onnea oli kuitenkin mukana roppakaupalla.
– Murtumat ovat suoralinjaisia eivätkä pirstaleisia. Kasvoni eivät tarvitse operaatiota, luiden pitäisi luutua ennalleen itsekseen.
Hän ei osumastaan huolimatta suosittele suojaverkkoa etukenttäpelaajille.
– En koe sitä tarpeelliseksi. Kun palloon on näkökontakti, ei ole hätää. On silti kenttiä, joissa kotipesän tausta aiheuttaa jonkin verran ongelmia pallon näkemisen suhteen.
Vahva kilpailuvietti
Raudasoja aloitti pesäpallon Oulaisten Huimassa esikouluikäisenä. Hänen tekemistään on aina leimannut kilpailuhenkisyys niin kentällä kuin sen ulkopuolellakin.
– Esimerkiksi esikoulussa minulle oli tärkeää ehtiä pestä kädet nopeimmin ennen ruokailua, manselainen nauraa.
