Julkaistu 08.09.2009 12:53(Päivitetty 09.09.2009 09:15)
Koti & Makuja -sivujen raati testasi ruokakauppojen valmisruokauutuudet. Mukaan valikoimaan mahtui niin perinteisiä kotiruokia kuin eksoottisia makuja maailmalta. Tällä kertaa perinteiset maut veivät selvän voiton.
Valmisruokauutuuksien selväksi voittajaksi kruunattiin Saarioisten Kermainen kanaruukku. Juustoinen pastaruoka miellytti jokaista raadin jäsentä iästä ja sukupuolesta huolimatta. Toiseksi kiri niin ikään kotikeittiön makuihin luottava HK:n Jauhelihakastike perunamuusilla.
Valmisruokatestin häntäpään sijoille sen sijaan jäivät itämaista eksotiikka huokuva Atria Fresh Kananuudeliwok ja Pirkan Kebabkiusaus.
Kotiruoka ei kuitenkaan ollut ehdoton valttikortti ruokatestissä, sillä kaikista vähiten raatia miellytti HK:n Broileri-pastapata.
1. sija: Saarioinen Kermainen kanaruukku, 16/20 pistettä
Plussat: – Koostumus on hyvä, pasta ei ole puuromaista, nainen, 46. – Parempaa kuin keskivertoeines, soosi ei liian nestemäistä, mies, 34. – Maku ihan hyvä, mies, 23.
Miinukset: – Annoskoko ei riitä minun kokoiselle miehelle, mies, 34. – Ulkonäkö on kamala, ei näytä pastalta, nainen, 46. – Annoskoko pieni, ja mieluummin valmistan pastan itse, mies, 23.
2. sija: HK Jauhelihakastike perunamuusilla, 13/20 p.
Jauhelihakastike ja perunamuusi yllätti. Kuva: MTV3.
Hinta–laatusuhde: hyvä (300g/2,09e) Tuoksu: lasagnemainen, chili con carne, epäselvä Ulkonäkö: "avaruusruokaa", kyseenalainen Maku: muusi hyvä, kastike mieto, vetinen
Plussat: – Maku parempi kuin ulkonäkö, hyvää perusruokaa, nainen, 28. – Maku toimii, mitä enemmän mättää, sen paremmalta maistuu, mies, 23. – Koostumus on hyvä, hyvää perusmättöä, nainen, 46.
Jauhelihakastike ja perunamuusi ei saanut kehuja ulkonäöstään. Kuva: MTV3.
Miinukset: – Kastike sotkee muusin, jauheliha liian möyhennettyä, mies, 34. – Kamala ulkonäkö, liian vähän mausteita, nainen, 28. – Ulkonäkö, mitä ihmettä ruoka on? mies, 23.
3. sija: Pirkka Naudanlihapihvi ja valkosipuliperunat, 10/20 p.
Naudanlihapihvi ja valkosipuliperunat. Kuva: MTV3.
Plussat: – Kerma pelastaa, hyvä peruskiusaus, nainen, 28. – Hyvänhintainen valmisruoka, mies, 34. – Hinta-laatusuhde kohdillaan, nainen, 46.
Miinukset: – Peruna on liian kovaa ja pippuri on ainoa maku, mies, 23. – Mitä ihmettä liha oli? mies, 34. – Perunat eivät tarpeeksi kypsiä, nainen, 28.
Jaettu 4. sija: Atria Fresh Kananuudeliwok, 5/10 p.
Atrian Fresh Kanawok ei vakuuttanut. Kuva: MTV3.
Hinta–laatusuhde: heikko (320g/4,90e) Tuoksu: etikkainen, luotaantyöntävä, wokkimainen Ulkonäkö: näyttää vanhalta, peruswokki Maku: hyvin maustettu, itämaisen makuinen, limainen, hapanimelä
Plussat: – Maku toimii, ja nuudelit täyttävät hyvin, mies, 23. – Kanapalat ovat maistuvia, nainen, 28. – Maku on parempi kuin tuoksu, nainen, 46.
Atria Fresh Kanawok. Kuva: MTV3.
Miinukset: – Nuudeliruuaksi liian kuiva, tarvitsee enemmän soosia, nainen, 46. – Liian vähän kanaa! mies, 34. – Käytetty maustetta, josta en tykkää lainkaan, nainen, 28.
5. sija: HK Broileri-pastapata, 4/20 p.
Broileri-pastapata ei hurmannut kuin koollaan. Kuva: MTV3.
Hinta–laatusuhde: kohtuullinen (800g/5,09e) Tuoksu: ihmeellinen, makkarakeittomainen, ei vastaa ruokaa Ulkonäkö: kanapalat kummallisia, "rullapasta epäilyttää" Maku: mauton, makkaramainen
Plussat: – Pakkauskoko riittää koko perheelle, nainen, 28. – Riittoisa, mies, 34. – Ketsupin kanssa syötävää, mies, 23.
Kana-pastapataa lautasella. Kuva: MTV3.
Miinukset: – Makaroni on mössöä, ei maistu millekään, nainen, 46. – Kana on möhnää, mies, 34. – Ei hyvänmakuista, nainen, 28.