Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

"Pelottelu riistäytyi käsistä" – Nuori nainen iski miestä veitsellä useita kertoja: oikeus totesi syyntakeettomaksi

Nainen löi miestä pitkäteräisellä veitsellä monta kertaa osuen muun muassa rinnan ja kaulan alueelle.
Nainen löi miestä pitkäteräisellä veitsellä monta kertaa osuen muun muassa rinnan ja kaulan alueelle.
Julkaistu 15.02.2019 16:36

MTV UUTISET–STT

Savonlinnassa viime heinäkuussa miestä keittiöveitsellä päihtyneenä huitonut 23-vuotias nainen oli syyntakeeton, selviää Etelä-Savon käräjäoikeuden tuomiosta.

Mielentilatutkimuksessa katsottiin, että hän ei ymmärtänyt tekoaan ja hänen syykseen luettiin syyntakeeton tapon yritys ja hänet jätettiin rangaistukseen tuomitsematta.

Nainen löi miestä pitkäteräisellä veitsellä monta kertaa osuen muun muassa rinnan ja kaulan alueelle. Nainen osui miestä veitsellä muun muassa keuhkoihin.

Hänen ilmoitti oikeudessa, että tarkoitus oli pelotella miestä ja estää tämän ajaminen päihtyneenä. Nainen kuitenkin totesi, että pelottelu riistäytyi käsistä. 

TuomiotKäräjäoikeusVäkivaltaSavonlinna
Rikos

Lisää aiheesta:

Uimarannalla Varkaudessa puukottanut poika ei ymmärtänyt tekoaanNainen puukotti miehen kuoliaaksi ja vetosi hätävarjeluun – oikeus passitti mielentilatutkimukseenNainen puukotti miehen kuoliaaksi Keravalla ja teippasi tämän hengitystiet, oikeuden mukaan tekijä oli syyntakeetonKirveen hamaralla 16-vuotiasta poikaa lyönyt mies oli syyntakeeton – määrättiin jo aiemmin pakkohoitoon19-vuotias nainen yritti kuristaa mielenterveystyöntekijää laturin johdolla Jyväskylässä – todettiin syyntakeettomaksiKuvat: Nainen puukotti miehen kuolemanvaaraan jykevällä leipäveitsellä, kutsui tekoa "sohimiseksi" – passitettiin mielentilatutkimuksiin

Tuoreimmat aiheesta

Tuomiot
  • ti15:17
    Korkein hallinto-oikeus

    Milan Jaff ei saanut valituslupaa karkotuspäätökseensä

  • 23.12.202515:58
    Kuolonkolarit

    Suomalaismies kaahasi törkeässä humalassa muuriin Monacossa, kaksi naista kuoli – vuosien tuomio

  • 23.12.202515:50
    Henkirikokset

    Mies peri muutaman satasen velkaa yli 10 puukoniskulla ja lähti jatkamaan iltaa ravintolaan – elinkautinen murhasta

  • 22.12.202505:30
    Irak

    Tästä syystä Milan Jaff karkotettiin, vaikka valitusprosessi on kesken

  • 19.12.202521:17
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustajan avustajana toimineelle miehelle tuomio solvaamisesta