Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pekka Poudalta loppuvat sanat talven sääennusteissa

0:32Auta Pekka Poutaa ja keksi uusia sääilmaisuja hirmupakkasilleVIDEO: Auta Pekka Poutaa!
Julkaistu 10.01.2024 10:14
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Yli kolmekymmentä vuotta MTV:n meteorologina olleen Pekka Poudan mukaan nyt on kysymyksessä todella poikkeuksellinen talvi.

– Tämän tyyppinen talvi oli viimeksi urani alkupuolella, kertoo Pouta.

Pouta muistaa käyttäneensä kylmän pakkassään aikoina lukuisia kertoja esimerkiksi näitä säätä kuvailevia ilmaisuja kuten lumi-infernoa, yhtä kylmää kuin Siperiassa ja lumikaaos.

Lue myös: Lämpöisimmät päivät ennen kevättä? Pekka Pouta täräytti hurjan "vuoristoradan" tälle viikolle

Varoitus sääkaaoksesta: Nyt alkava myräkkä voi kaataa jopa 30 senttiä lunta suomalaisten niskaan

Talven kylmimmät hetket ovat käsillä – pakkasukko saa kuitenkin pian nenilleen, kun tuuli kääntyy

MTV:n sääsivuilta tutuksi tulleita ja kansan suussa elämään jääneitä ilmaisuja ovat olleet muun muassa hirmupakkaset, valkoinen kurittaja ja pakkasnyrkki. Mediassa on kirjoitettu jopa pakkasmoukarin paluusta.

– Sääennusteet ja niissä käytetyt sanat herättävät ihmisissä vahvoja tunteita. Osaa ne tuntuvat ärsyttävän, kun taas osa suorastaan rakastaa ja odottaa, mitä uusia ilmaisuja nyt käytän,  toteaa Pouta hymyssä suin.

Ennusteet kuuluvat MTV Uutisten luetuimpien juttujen joukkoon eikä se ole mikään ihme, sillä säätila vaihtuu yllättävällä tavalla kesken päivänkin.

– Nyt kaipaisinkin yleisön apua. Keksikää uusia kuvailevia jopa hauskoja ilmaisuja säästä! Entä onko mielestäsi joku sää ilmaisu teistä tosi hauska tai ärsyttävä?, yllyttää Pouta.

Pouta on yhä itse innostunut työstään meteorologina, vaikka nykyteknologiasta huolimatta päivän sää voi muuttua nopeastikin, mutta se ei onnistu yllättämään konkarimeteorologia.

– Näissä hommissa ei ole takuulla tylsää päivää! nauraa pilkesilmässä Pouta.

Lue myös: Valkoinen kurittaja saapuu: Toinen toistaan sakeampi lumituisku peittää Suomen – pohjoisessa jopa -16!

Ruotsissa kolmoiskatastrofi: Tulvia, lumikaaosta ja äärimmäistä kylmyyttä

Lisää aiheesta:

Aamun pasko? Säävideon kuvaukset johtivat totaaliseen repeilyynJääkarhun pieru vai raaka kuristaja? Pekka Pouta ihastui yleisön lähettämiin sääsanoihin – nämä ilmaisut ylsivät suosikeiksiPekka Poudalta musertava pitkä ennuste, vastaavaa saa hakea vuosikymmenten takaa: "Talvi jatkuu ja jatkuu – niin kylmää kuin voi olla"Pekka Pouta intoutui haarahyppyyn – syynä sään käänneMuistatko vielä Pekka Poudan repeilyt toukokuun takatalvelle? Kolmen vuoden takaiset ennusteet ovat kuin suoraan tästä päivästäAurinkoa ja yli 10 asteen lukemia! Maaliskuun sääennuste on niin upea, ettei jalkavammakaan estänyt sohvalla maannutta Pekka Poutaa kertomasta siitä
SääPekka PoutaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 07:23
    Hirmumyrskyt

    Melissa tappanut kymmeniä – "Kaikki on mennyttä"

  • Eilen18:02
    Myrskyt

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"

  • Eilen10:41
    Syksy

    "Tämä huutaa punaista" – näin hurrikaani Melissan jäänteet muuttavat Suomen sään

  • ke10:53
    Hirmumyrskyt

    Tuhoisa Melissa-hurrikaani mullistaa myös Suomen sään: "Jää historiankirjoihin"

  • ke06:31
    Jamaika

    Melissa riehuu nyt Kuubassa – Jamaika "katastrofialue"