Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Talven kylmimmät hetket ovat käsillä – pakkasukko saa kuitenkin pian nenilleen, kun tuuli kääntyy

4:33Energiasäässä huolestuttavasti kireää pakkasta ja tyyntyvää tuultaEnergiasäässä huolestuttavasti kireää pakkasta ja tyyntyvää tuulta.
Julkaistu 05.01.2023 13:48
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Toimittajan kuva
Anton Aaltio

anton.aaltio@mtv.fi

Kireät pakkaslukemat jatkuvat ainakin vielä parisen päivää ennustaa Forecan meteorologi Joonas Koskela MTV Uutiset Livelle.

Lapissa pakkanen voi kiristyä pilvisyydestä riippuen yli 20 asteeseen. Etelässä on tänään ollut kymmenisen astetta pakkasta, mutta tuuli lisää sen purevuutta usealla asteella.

– Kiristynyt pakkanen lisää sähkönkulutusta ja päälle tulee vielä tuuli, joka saa sen tosiaan tuntumaan kylmemmältä.

– Positiivista tässä on, että tällä hetkellä vielä vähän tuulee ja voimalat pyörivät, Koskela kommentoi sään vaikutusta energiantuotantoon, Joonas Koskela sanoo.

Ilmatieteen laitos varoitti aiemmin tänään purevasta pakkasesta etelässä, maan länsiosissa, sekä Kymenlaakson ja Etelä-Karjalan maakunnissa.

Korkeapaineen keskus tulee päälle

Perjantain aikana korkeapaine on liikkumassa maan yli kaakkoon, ja siinä vaiheessa tuulikin tyyntyy hetkeksi.

– Etelässä ovat kaikkein kylmimmät hetket edessä, kun korkeapaineen keskus tulee päälle. Selkeillä alueilla pakkanen voi painua kahdenkymmenen asteen paikkeille etelässäkin, jos pilvisyys ei pääse lisääntymään.

Korkeapaine väistyy kuitenkin jo viikonlopun aikana kohti itää, ja etelän ja kaakon välinen tuuli voimistuu.

– Siinä vaiheessa kaikkein kireimmät pakkasta ovat nopeastikin hellittämässä. Lauantaina on vielä kylmä ja etenkin pohjoisessa saattaa olla paikoin lähes 30 astetta pakkasta.

Sunnuntaina eteläisen ilmavirtauksen odotetaan laskevan pakkaslukemia jo selvästi. Etelässä lämpötila lauhtuu kymmenen pakkasasteen alapuolelle ja pohjoisessa lämpötilan odotetaan olevan 10 ja 20 pakkasasteen välillä.

Ensi viikosta odotetaan sateista ja roimasti lauhtuva sää voi tuoda mukanaan lunta, vettä, räntää sekä liukkaita kelejä.

– Vettä voi olla jään päällä ja kelit hyvinkin vaikeat. Ennusteet tarkentuvat vielä.

Katso koko säälähetys tämän jutun videolta.

Lue myös: Kireää pakkasta ja heikkoa tuulta: Suomen energiasää pysyy huonona loppuviikon

Lisää aiheesta:

Ensi viikon hurjat pakkasennusteet tarkentuvat: Näin kylmyys jakautuu Suomen eri osiinRajut pakkaset vyöryvät nyt Suomeen etelää myöten – tässä uusin tietoSäässä tapahtuu pian nopea, jopa yli 35 lämpöasteen käänne – voi muodostaa teille lähipäiviksi näkymättömän, hyvin liukkaan vaaranJo ensi viikolla yli +10 astetta? Säähän pian uusi käänne hyytävän tuulen ja pakkasten jälkeenTämä on ensi viikon hyytävin hetki: Ennusteen mukaan koko maassa on -30–40 pakkasastettaEnsi yö on vielä hyytävä, mutta sitten helpottaa – "Kylmin hetki on juuri ennen auringonnousua"
SääTalviEnergiakriisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen18:02
    Myrskyt

    Satelliittikuvat paljastavat Melissa-myrskyn tuhot – Marco Rubiolta erikoinen "unohdus"

  • Eilen10:41
    Syksy

    "Tämä huutaa punaista" – näin hurrikaani Melissan jäänteet muuttavat Suomen sään

  • ke10:53
    Hirmumyrskyt

    Tuhoisa Melissa-hurrikaani mullistaa myös Suomen sään: "Jää historiankirjoihin"

  • ke06:31
    Jamaika

    Melissa riehuu nyt Kuubassa – Jamaika "katastrofialue"

  • ti20:21
    Jamaika

    Tästä syystä "viipyilevä" Melissa on erityisen tappava