Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Payet kieltäytyi pelaamasta – Marseille osti takaisin

Dimitri Payet
Dimitri Payet2016 Getty Images
Julkaistu 30.01.2017 14:49
Toimittajan kuva

Samuli Tommola

samuli.tommola@mtv.fi

samulitommola

Ranskan jalkapallon pääsarjan kuudennella sijalla majaileva Marseille osti entisen laitalinkkinsä Dimitri Payetin takaisin englantilaisseura West Hamin riveistä. Siirtosumma on West Hamin mukaan 25 miljoonaa puntaa (29,3 miljoona euroa).

Ranskan jalkapallomaajoukkueen keskikenttämies, 29-vuotias Payet vietti West Hamissa vain kaksi vuotta siirryttyään lontoolaisseuraan 10 miljoonalla punnalla.

Vapaapotkuasiantuntijana tunnettu Payet kertoi West Hamin johdolle tammikuun alussa, että hän haluaa lähteä seurasta. Erimielisyyksien jälkeen Payet olikin kieltäytynyt pelaamasta West Hamin paidassa. Taustalla vaikuttaa varmasti se, että Payetin perhe ei lähteiden mukaan ole viihtynyt Lontoossa.

West Ham esitti harmittelunsa aiheesta, kun seuran varapuheenjohtaja David Sullivan kertoi seuran tiedotteessa Payetin viihtyneen seurassa hyvin heikosti.

- Seuramme pahoittelee syvästi sitä, ettei Dimitri Payet osoittanut samaa sitoutumista ja arvostusta seuraa kohti kuin fanit ja itse seura häntä kohtaan osoittivat, Sullivan kertoi tiedotteessa.

- Etenkin kun tarjosimme hänelle uuden, tuottoisan 5,5 vuoden sopimuksen vasta viime vuonna.

West Ham oli kieltäytynyt Marseillen kahdesta ensimmäisestä tarjouksesta.

Payetin debyyttikausi West Hamin riveissä oli tuloksellinen, kun ranskalainen viimeisteli liigassa ja FA Cupissa yhteensä 12 maalia ja antoi 12 maaliin johtanutta syöttöä. Kuluva kausi ei kuitenkaan ollut Payetin totuttua tasoa, kun yksi Valioliigan parhaista keskikenttäpelaajista teki vain kaksi maalia 18 ottelussaan.

Lisää aiheesta:

Liverpool löi 150 miljoonaa pöytään – Valioliiga-tähden jättimäinen siirtosaaga vihdoin maaliinValioliigassa uusi vedonlyöntikohu – huippupelaaja tutkintaan, jättisiirto Man Cityyn kaatumassaDopingskandaalissa ryvettynyt entinen valioliigatähti päätti uransa – "Se oli epäreilua"Southampton ennätysostoksilla: Boufail siirtyy RanskastaRanskalaistähti tyrmää siirtohuhut: Rakastan West HamiaWest Ham ei luovu halvalla ranskalaistähdestään
ValioliigaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • Eilen20:58
    Manchester City

    Erling Haaland hinasi maaleillaan Manchester Cityn Valioliiga-kakkoseksi

  • Eilen12:01
    Liverpool

    Tähtihyökkääjä nousi Liverpool-legendojen joukkoon

  • 1.11.22:07
    Arsenal

    Arsenal jyrää Valioliigassa – "Poikkeuksellista"

  • 30.10.08:43
    Liverpool

    Liverpoolin fiasko jatkuu – BBC: Tämä on Arne Slotin tilanne nyt

  • 26.10.14:26
    Liverpool

    Liverpoolin katastrofiputki sai jatkoa – päävalmentajalta suorat sanat: "Surkein kaikista"