Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Patteri pikkupyykin kuivatukseen

Julkaistu 17.08.2001 12:14

Hei! Olisiko sinulla vinkkiä asiaan, että mistä voisin löytää lämpopatterin jossa voisin kuivatella pikkupyykkiä? Patterin pitäisi olla liikuteltavissa eli en halua "seinään pultattavaa mallia". Liikkeet ovat myymässä minulle juuri näitä seinäänpultattavia lämpöpattereita, mutta en haluaisi rumentaa kaunista kaakeloitua seinää jollain isolla ja (rumalla) tekeleellä.
Kiitoksia kysymyksestä En ole huomannut varsinaisesti vapaasti sijoitettavia lämpiäviä pyykinkuivaimia. Itsekin toimin enemmän järeämpien ratkaisujen puolella.

Kuitenkin voi ideoida muuhun tarkoitukseen suunniteltuja, mutta tähän soveltuvia lämmitinratkaisuja. Suoraan sähköön perustuvat ovat poissuljettuja, koska niissä pinta kuumenee liikaa ja tulee palovaara. Sen sijaan voi harkita varaavaa pientä sähkötoimista patteria. Nämä lämpiävät sähköllä, mutta pinta ei kuumene vaaralliseksi. Näissä tulee olla kuitenkin todella varovainen: myyjän kanssa tulee selvittää maksimipintalämpötila ja tämän soveltuvuus eri kangaslaaduille. Lisäksi tulee laitevalmistajan ohjeista katsoa saako pinnan peittää. Lisäksi ongelmana näissä on, että ne ovat suunniteltuja nimenomaan lämmöntuottoon ja täten lämmittävät myös sen tilan missä niitä käytetään. Elikkä saattaa tulla kovasti kuuma.

Parhaimpana ja turvallisimpana ratkaisuna pidän kaikesta huolimatta kiinteästi asennettavaa tarkoitukseen suunniteltua patteria. Näitä löytyy nykyisin hyvin pieniä ja siroja sekä eri väreissä. Toimittajia on useita esimerkiksi Svedberg.

Terveisin Sakke

Lisää aiheesta:

Käykö saunominen urheilusta? "Samanlaisia vaikutuksia"Onko lapsellasi tällaisia aterinsettejä? Vedetty myynnistäYksi suomalainen ruoka jakaa totaalisesti turistien mielipiteet: "En voi syödä"Kysely paljastaa: Suomalaiset kokevat painoon liittyvää epäasiallista kohteluaTomaattikohu kiehahti yli: Kiina hukkuu nyt omaan pyreeseensäMuutos äitiyspakkaukseen: Tässä tapauksessa voit saada pakkauksen lisäksi rahaa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:16
    Sauna

    Käykö saunominen urheilusta? "Samanlaisia vaikutuksia"

  • 17:48
    Takaisinvedot

    Onko lapsellasi tällaisia aterinsettejä? Vedetty myynnistä

  • 16:45
    Ruoka

    Yksi suomalainen ruoka jakaa totaalisesti turistien mielipiteet: "En voi syödä"

  • 15:05
    Painonhallinta

    Kysely paljastaa: Suomalaiset kokevat painoon liittyvää epäasiallista kohtelua

  • 12:58
    Ruoka

    Tomaattikohu kiehahti yli: Kiina hukkuu nyt omaan pyreeseensä