Pasilaan rakennettu Tripla painaa tulosta alas – YIT:ltä tulosvaroitus
Rakennusyhtiö YIT antoi maanantaina tulosvaroituksen.
Yhtiö arvioi, että sen oikaistu liikevoitto vuonna 2020 jää 80 miljoonaan euroon. Aiemmin YIT odotti konsernin oikaistun liikevoiton olevan välillä 90–110 miljoonaa euroa. Vuonna 2019 se oli 165 miljoona euroa.
Syynä päivitykselle on Helsingin Pasilaan rakennetun Tripla-kauppakeskuksen sijoituksen käyvän arvon muutos koronapandemian myötä kasvaneiden markkinoiden tuottovaatimusten vuoksi.
Triplan ohella niin ikään Helsinkiin toteutetut Herttoniemen kauppakeskuksen ja Myllypuron kampuksen rakennushankkeet ovat painaneet yhtiön tulosta vuoden 2020 aikana.
YIT julkaisee viime vuoden tilinpäätöstiedotteen 3. helmikuuta.
Uusimmat
-
00:53
Huomasitko? Tekniikka oli pettää nolosti kesken Real Madridin pokaalijuhlien
-
00:29
Pokaali ilmaan! Real Madrid juhli Helsingissä Super Cupin voittoa – katso maalit
-
23:43
Asuntokauppa hyytyi – uudehkoista omakotitaloista jopa pulaa markkinoilla
-
23:31
Kuka muu muka? Karim Benzema täräytti hienon maalin Helsingissä – katso
-
23:26
Venäjä-mieliset separatistijoukot tunteutuneet Donetskin Soledarin ja Bakhmutin kaupunkeihin – MTV seuraa sotaa
-
23:20
Tulipalo Porvoon vanhassa kaupungissa – palosta aiheutuu savuhaittaa keskusta-alueella
-
22:50
Timanttiliigan kivenkovan satasen voittanut Fraser-Pryce: "En osaa pukea sitä sanoiksi"
-
22:50
Uskomaton pelastus ei riittänyt – yllättävä maalintekijä vei Real Madridin johtoon: "Alokasmaisesti puolustettu"
-
22:28
Tältä näytti Super Cupin avajaisseremonia Olympiastadionilla – "Sattuu päähän"
-
22:25
Maailmanennätys lähellä – Antero Mertaranta hehkutti estoitta selostamossa: "Olipa mieletön veto"
-
22:24
Ensimmäinen Ukrainasta lähtenyt viljalasti on löytänyt ostajansa – vehnän kuljetuksen odotetaan alkavan ensi viikolla
-
22:00
Kymmenen Uutisissa kaunis lopetus, Loiria muisteltiin poikkeuksellisella tavalla – "Edessäni hämäräinen tie tuntemattomahan tupaan vie"
-
21:59
Aivan käsittämätöntä! Timanttiliigan 100 metrin kilpailussa peräti neljä ensimmäistä ennätyksiin
-
21:35
Yllätyskullan norjalaistähdeltä vienyt komeetta paahtoi jälleen huikean juoksun – kauden kärkiaika paperia!
-
21:35
Vesa-Matti Loiri oli elämänsä aikana naimisissa kolme kertaa – viihdelegendan rinnalla nähtiin myös useita julkkisnaisia
-
21:31
Huhhuh! Näin paljon maksaa kalja ja hodari Olympiastadionilla – "Mitä nuo hinnat ovat?"
-
21:06
EM-karsinnat jatkuivat riemukkaasti – Suomi vakuuttavaan voittoon
-
21:01
Yhdysvaltain inflaatio hidastui heinäkuussa
-
21:01
Näin Vesa-Matti Loiri puhui kuolemasta haastattelussaan MTV Uutisille vuonna 2020: "Menetys on suuri, mutta sielu jatkaa matkaa"
-
20:54
Carlo Ancelotti vertasi Suomea yhteen lempipaikkaansa – "Paljon samaa"
-
Lataa lisää