Pariskunta Sami Hedberg ja Saija Tuupanen laulavat ensimmäisen duettonsa JouluMielelle-konserttissa
Joulun tunnelmaa kotisohville tuova Lastenklinikoiden Kummien JouluMielelle-hyväntekeväisyyskonsertti esitetään suorana lähetyksenä perjantaina 11. joulukuuta kello 20 alkaen.
Lastenklinikoiden Kummien JouluMielelle-konsertti lähetetään suorana MTV3:lla perjantaina 11.12. klo 20 alkaen. Konsertti televisioidaan Kulttuuritalo Martinuksesta Vantaalta. Tänä poikkeuksellisena vuonna konsertti kuvataan ilman yleisöä. Konsertin juontavatVappu Pimiä ja Jaakko Loikkanen.
Tunnelmallisessa konsertissa kerätään joululahjoituksia lastenklinikoille eri puolilla Suomea, lastentautien tutkimustyöhön sekä lasten ja nuorten mielenterveystyöhön.
Konsertissa kuullaan kauneimpia joululauluja tähtiartistien esittäminä. Mukana ovat muun muassa Waltteri Torikka, Eino ja Aapeli, Ilta, Pete Parkkonen, Arja Koriseva, Ida ja Kalle sekä Konsta Hietanen. Ensimmäistä kertaa yhdessä televisiossa laulavat pariskunta Sami Hedberg ja Saija Tuupanen.
Konsertin musiikista vastaa Vantaan viihdeorkesteri JouluMielelle-kokoonpanossa. Orkesteria luotsaa kapellimestari Ako Kiiski.
Musiikin lisäksi ohjelmassa kuullaan erilaisia pienten potilaiden potilastarinoita, kuten neljän kuukauden ikäisenä neuroblastooma-diagnoosin saaneen 1-vuotiaan Liinuksen tuoreet kuulumiset, elinsiirron läpikäyneen viisivuotiaan Noelin tarinan. Pääsemme myös tutustumaan, millaista apua 12-vuotias Lilja sai ahdistuneisuushäiriöönsä, ja mitä aivokasvainleikkauksen läpikäyneelle Aleksille kuuluu nyt.
Kaksituntisen konserttilähetyksen aikana käydään myös jouluisia keskusteluja muun muassa filosofi Frank Martelan, Kummien pitkäaikaisen tukijan Pirjo Nuotion sekä kirkkoherra Kari Kanalan kanssa. Tapaamme myös Joulupukin, joka tekee virtuaalivierailuja lasten luokse lastenklinikoille.
Joululahjoitukset pienille potilaille
Lähde tänä jouluna mukaan pienten potilaiden tukijoukkoihin:
Yli 1000 euron lahjoituksella saa joulutervehdyksen JouluMielelle-konserttilähetykseen MTV3:lla 11.12. sekä
käyttöönsä Kummien jouluisia viestintämateriaaleja. Ennakkolahjoituksia voi tehdä osoitteessa
kummit.fi/joululahjoitukset.
Lahjoittaa voi myös soittamalla numeroihin 0600-1-6000 (20,11 € + pvm) sekä 0600 9 6001 (suuremmat lahjoitukset tv-lähetyksen aikana). Tekstarilahjoituksia voi tehdä lähettämällä viestin KUMMIT10 numeroon 16499 (viestin hinta 10 €) tai KUMMIT20 numeroon 16499 (viestin hinta 20 €). MobilePaylla voi lahjoittaa valitsemansa summan Kummien numeroon 15300. Kaikki eri lahjoitusvaihtoehdot ovat esillä JouluMielelle-konserttilähetyksen aikana MTV3:lla.
Kummit Live: JouluMielelle-konsertin avulla kerätään varoja potilasviihtyvyyden tukemiseen ja laitehankintoihin viidellä yliopistollisella lastenklinikalla, lastentautien tutkimustyöhön sekä lasten ja nuorten mielenterveyden edistämiseen.
Lastenklinikoiden Kummit ry tukee Suomen viittä yliopistollista lastenklinikkaa, kehitys- ja tutkimustyötä sekä parantaa potilaiden viihtyvyyttä sairaala-aikana. Viime vuosina yhdistys on tukenut merkittävin panoksin lasten ja nuorten mielenterveystyötä. Varoja kerätään erilaisin tavoin ympäri vuoden. Koko toimiaikanaan Kummit ry on tehnyt lahjoituksia n. 38 miljoonan euron edestä.
Kummit Live: JouluMielelle-hyväntekeväisyyskonsertti MTV3-kanavalla pe 11.12. klo 20 alkaen.
Ohjelma on katsottavissa myös mtv-palvelussa ja C Moressa.
Uusimmat
-
08:59
Joe Biden huomioi LeBronin Jamesin ihmeteot – presidentin viestissä räväkkä ilmaisu
-
08:57
Antoiko Biden vihjeen kuumaan kysymykseen? MTV:n kirjeenvaihtaja: "Ei ole sattumaa"
-
08:31
28-vuotias jalkapallovahti kuoli Turkin maanjäristyksissä
-
08:25
Tutkimus paljastaa kuusi elämäntapaa, jotka voivat hidastaa muistin heikkenemistä
-
08:13
Brittitiedustelu: Ukraina ja Venäjä taistelevat Dneprjoen hallinnasta – MTV seuraa sotaa
-
08:05
Maanjäristyksen uhrimäärä noussut jo yli 8 300:n – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
07:48
LeBron James teki huimaa NBA-historiaa! Uskomaton saavutus sai supertähden herkistymään
-
07:41
MTV:n asiantuntija: Biden vältteli puheessaan kolmea asiaa – yksi seikka suomalaisittain ikävä
-
07:36
Valtteri Bottakselta suoraa puhetta tulevaisuudestaan – paljasti salaisen haaveensa
-
07:30
Perussa lähes 600 merileijonaa ja noin 55 000 lintua kuollut lintuinfluenssaan
-
07:30
Kalle Rovanperän kovin haastaja saattaa sittenkin löytyä yllättävän läheltä: "Voikin olla paremmat mahdollisuudet"
-
07:27
Akseli Herlevi ja Emmi Suuronen ovat eronneet – ex-parin lupaus kaksi vuotta sitten: "Niin kauan, kun yhdessä on parempi"
-
07:19
Piinaako stressivatsa? Näin ärtynyttä suolen toimintaa voi helpottaa
-
06:50
Poliisi huolestui verkkorikollisuuden uusista ilmiöistä: Tuplakiristyksiä ja yhä nuorempia tekijöitä
-
06:33
Ketkä ostavat vielä levyjä ja mikä nyt myy? MTV vieraili 25 vuotta toimineessa levykaupassa
-
06:31
Sähköpotkulautojen valvonta kiristymässä? IS: Lakiin suunnitteilla merkittävä muutos
-
06:30
HIFK:n suunta on muuttunut hämmästyttävällä tavalla – mutta miksi yksi Sveitsin-reissu symboloi valtavaa käännettä?
-
06:16
Joe Biden piti vuosittaisen kansakunnan tilaa koskevan puheensa: Sivusi Venäjän hyökkäystä
-
06:15
Miksi Ukraina vaihtaa puolustusministeriään kesken sodan? Asiantuntija vastaa
-
06:09
Washington Post: Yhdysvaltojen viranomaisten mukaan Kiina käyttänyt vakoiluilmapalloja useita vuosia
-
Lataa lisää