Pariisin olympialaiset 2024: Ohjelma ja suomalaisurheilijat

Pariisin kesäolympialaiset ovella – tässä puheenaiheet ja suomalaiset menestystoivot 6:44
Pariisin kesäolympialaiset ovella – tässä puheenaiheet ja suomalaiset menestystoivot.

Pariisin olympialaisten 2024 päiväkohtaisen ohjelman, aikataulun ja suomalaisurheilijat löydät tästä artikkelista. Kisat käydään 24. heinäkuuta–11. elokuuta. Viralliset avajaiset ovat ohjelmassa 26. heinäkuuta.  

Suomen lopullisen kisajoukkueen näet tästä linkistä.

Pariisin olympialaisissa on lajiryhmiä 32 ja lajeja kaikkiaan 48. Mitaleja jaetaan 329 kilpailussa, eniten yleisurheilussa (48) ja uinnissa (35).

Alla olevaan ohjelmaan päivitetään esimerkiksi palloilulajien ottelutietoja ja muutamien lajien aikataulua niiden varmistuessa. Lisäksi suomalaisurheilijoiden päiväkohtainen ohjelma tarkentuu kisojen lähestyessä ja edetessä. Ohjelmaan on merkitty tummennettuna ne tapahtumat, joissa ratkaistaan mitaleja. 

Pariisin olympialaisten päiväkohtainen ohjelma ja suomalaisurheilijat

Keskiviikko 24.7. 

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
16.00-22.00JalkapalloLohkovaihe, 8 ottelua (miehet) 
16.30-22.30Rugby-7Lohkovaihe, 12 ottelua (miehet) 

Torstai 25.7. 

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
10.00-22.00KäsipalloLohkovaihe, 6 ottelua (naiset) 
10.30JousiammuntaRankingkierros (naiset) 
15.00-17.30Rugby-7Lohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
15.15JousiammuntaRankingkierros (miehet)Antti Tekoniemi
18.00-22.00JalkapalloLohkovaihe, 6 ottelua (naiset) 
21.00Rugby-7Sijoitusottelut 9-12 (miehet) 
22.00-23.30Rugby-7Puolivälierät (miehet) 

Perjantai 26.7.

Avajaiset klo 20.30

Lauantai 27.7.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
9.30-23.00SulkapalloLohkovaihe: sekanelinpeli, 
nelinpeli (naiset/miehet),
kaksinpeli (naiset/miehet)
Kalle Koljonen?
10.00-22.00KäsipalloLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
10.00SoutuAlkuerät:
yksikkö (naiset/miehet)
pariairokaksikko (naiset/miehet)
pariaironelonen (naiset/miehet)
 
10.00-22.00LentopalloLohkovaihe, 4 ottelua (miehet) 
10.00-12.00AmmuntaKarsinta ja mitaliottelut:
10m ilmakivääri, sekajoukkue
 
10.30RatsastusKenttäratsastus:
Kouluratsastusosuus (yksilö/joukkue)
Sanna Siltakorpi,
Veera Manninen
11.00-19.10JudoAlkueristä finaaliin:
48kg (naiset), 60kg (miehet)
 
11.00-18.30MaahockeyLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
11.00-22.55MiekkailuAlkueristä finaaliin:
Kalpa (naiset), säilä (miehet)
 
11.30Ammunta10m ilmapistooli, karsinta (miehet) 
12.00-21.00TelinevoimisteluKarsinta, erät 1-3 (miehet) 
12.00KoripalloLohkovaihe, 4 ottelua (miehet) 
12.00Uimahypyt3m pariponnahduslauta (naiset) 
12.00UintiAlkuerät:
100m perhonen (naiset)
400m vapaa (naiset)
100m rinta (miehet)
400m vapaa (miehet)
4x100m vapaa viesti (naiset)
4x100m vapaa viesti (miehet)
 
13.00RullalautailuKatu, alkuerät (miehet) 
13.00Tennis1. kierros:
Kaksinpeli (miehet/naiset)
Nelinpeli (miehet/naiset)
 
13.30Ammunta10m ilmapistooli, karsinta (naiset) 
15.00RantalentopalloLohkovaihe, 5 ottelua
(miehet/naiset)
 
15.00-21.05VesipalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
15.30MaantiepyöräilyAika-ajo (naiset)Anniina Ahtosalo
15.30-19.30Rugby-7Sijoitusottelut 5-12,
välierät (miehet)
 
16.00-22.00Jalkapallo Lohkovaihe, 8 ottelua (miehet) 
16.00-19.00KanoottipujotteluC1, alkuerät (miehet)
K1, alkuerät (naiset)
 
16.00PöytätennisKaksinpeli, karsinta (naiset/miehet) 
16.30Nyrkkeily1. kierros:
54kg ja 60kg (naiset)
63,5kg ja 80kg (miehet) 
 
17.30PöytätennisSekanelinpeli, 1. kierros 
17.34MaantiepyöräilyAika-ajo (miehet) 
18.00RullalautailuKatu, finaali (miehet) 
20.00Rugby-7Pronssiottelu, finaali (miehet) 
20.00Lainelautailu1. kierros (miehet) 
20.00Tennis1. kierros: Kaksinpeli (miehet/naiset) 
20.45MaahockeyLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
21.00PöytätennisKaksinpeli, 1. kierros (naiset/miehet) 
21.30-22.50Uinti100m perhonen, välierät (naiset)
400m vapaa (miehet)
400m vapaa (naiset)
100m rinta, välierät (miehet)
4x100m vapaa viesti (naiset)
4x100m vapaa viesti (miehet)
 

Sunnuntai 28.7.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
aikataulu avoinPurjehdusIQFoil, lähdöt 1-4 (naiset/miehet)
49erFX, lähdöt 1-3 (naiset)
49er, lähdöt 1-3 (miehet)
IQFoil: Jakob Eklund, 
49erFX: Ronja Grönblom–
Veera Hokka
00.48Lainelautailu1. kierros (naiset) 
9.30-23.00SulkapalloLohkovaihe: sekanelinpeli, 
nelinpeli (naiset/miehet),
kaksinpeli (naiset/miehet)
Kalle Koljonen?
10.00-23.00RantalentopalloLohkovaihe, 10 ottelua
(miehet/naiset)
 
10.00-22.00KäsipalloLohkovaihe, 6 ottelua (naiset) 
10.00-11.20SoutuKeräilyerät:
yksikkö (naiset/miehet)
pariairokaksikko (naiset/miehet)
 
10.00-14.00LentopalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
10.15-13.00Ammunta10m ilmakivääri, karsinta (naiset/miehet)
10m ilmapistooli, finaali (naiset/miehet)
 
10.30-23.15MiekkailuAlkueristä finaaliin:
Floretti (naiset), kalpa (miehet)
 
10.30-18.11JousiammuntaKarsinnasta finaaliin:
Joukkuekilpailu (naiset)
 
10.30-22.10TelinevoimisteluKarsinta, erät 1-5 (naiset) 
11.00-14.15MaahockeyLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
11.00-19.09JudoAlkueristä finaaliin:
66kg (miehet), 52kg (naiset)
Luukas Saha
11.00PöytätennisKaksinpeli, 1. kierros (naiset/miehet) 
11.30RatsastusKenttäratsastus:
Maastoesteosuus (yksilö/joukkue)
Sanna Siltakorpi,
Veera Manninen
11.30-13.50SoutuAlkuerät:
perämiehetön kaksikko (naiset/miehet)
kevyt pariairokaksikko (naiset/miehet)
perämiehetön nelonen (naiset/miehet)
 
11.30-22.05VesipalloLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
12.00UintiAlkuerät:
200m vapaa (miehet)
400m seka (miehet)
100m rinta (naiset)
100m selkä (miehet)
200m vapaa (naiset)
100m rinta: Ida Hulkko
12.00-18.15KoripalloLohkovaihe, 2 ottelua (miehet) 
12.00-16.46Nyrkkeily1. kierros:
50kg ja 66kg (naiset)
57kg, 71kg, 92kg, 57kg ja 71kg (miehet)
50kg: Pihla Kaivo-oja?
13.00RullalautailuKatu, alkuerät (naiset) 
13.00TennisKaksinpeli, 1. kierros (miehet/naiset)
Nelinpeli, 1. kierros (miehet/naiset)
 
14.30-22.00KoripalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
15.10MaastopyöräilyFinaali (naiset) 
16.30KanoottipujotteluK1, välierät ja finaali (naiset) 
16.30Rugby-7Lohkovaihe, 12 ottelua (naiset) 
17.00PöytätennisSekanelinpeli, puolivälierät 
17.02-22.36Nyrkkeily1. kierros:
50kg ja 66kg (naiset)
71kg (miehet)
2. kierros: 92kg (miehet)
50kg: Pihla Kaivo-oja?
18.00-22.00JalkapalloLohkovaihe, 6 ottelu (naiset) 
18.00-21.15MaahockeyLohkovaihe, 4 ottelua (miehet) 
18.00RullalautailuKatu, finaali (naiset) 
18.00-22.00LentopalloLohkovaihe, 2 ottelua (miehet) 
20.00Lainelautailu2. kierros (naiset) 
20.00TennisKaksinpeli, 1. kierros (miehet/naiset)
Nelinpeli, 1. kierros (miehet/naiset)
 
21.00PöytätennisKaksinpeli, 1. kierros (naiset/miehet) 
21.30Uinti400m seka, finaali (miehet)
100m perhonen, finaali (naiset)
200m vapaa, välierät (miehet)
100m rinta, välierät (naiset)
100m selkä, välierät (miehet)
100m rinta, finaali (miehet)
200m vapaa, välierät (naiset)
100m rinta: Ida Hulkko?

Maanantai 29.7.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
aikataulu avoinPurjehdus49erFX, lähdöt 4-6 (naiset)
49er, lähdöt 4-6 (miehet)
49erFX: Ronja Grönblom–
Veera Hokka
00.48Lainelautailu2. kierros (miehet) 
9.30-23.00SulkapalloLohkovaihe: sekanelinpeli, 
nelinpeli (naiset/miehet), 
kaksinpeli (naiset/miehet)
Kalle Koljonen?
10.00-22.00KäsipalloLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
10.00AmmuntaTrap, karsinnan 1. päivä (miehet) 
10.00-22.00LentopalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
10.00-13.00RantalentopalloLohkovaihe, 4 ottelua
(naiset/miehet)
 
10.15Ammunta10m ilmapistooli, sekajoukkue, karsinta 
10.30SoutuYksikkö, välierät (naiset/miehet) 
10.30-18.11JousiammuntaKarsinnasta finaaliin:
Joukkuekilpailu (miehet)
 
10.30-23.10MiekkailuAlkueristä finaaliin:
Floretti (miehet), säilä (naiset)
 
10.30Ammunta10m ilmakivääri (naiset) 
11.00PöytätennisKaksinpeli, 1. kierros (naiset/miehet) 
11.00-19.09JudoAlusta finaaliin:
57kg (naiset), 73kg (miehet)
 
11.00-13.45MaahockeyLohkovaihe, 2 ottelua (miehet) 
11.20SoutuKeräilyerät:
perämiehetön kaksikko (naiset/miehet)
kevyt pariairokaksikko (naiset/miehet)
pariaironelonen (naiset/miehet)
 
11.30-21.15MaahockeyLohkovaihe, 6 ottelua (naiset) 
12.00Uimahypyt10m parikerroshypyt (miehet) 
12.00RatsastusKenttäratsastus:
Rataesteosuus (yksilö/joukkue)
Sanna Siltakorpi,
Veera Manninen
12.00UintiAlkuerät:
400m seka (naiset)
100m selkä (naiset)
800m vapaa (miehet)
 
12.00-22.00KoripalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
12.00-13.36NyrkkeilyNeljännesvälierät:
60kg (naiset)
63,5kg ja 92kg (miehet)
 
12.40SoutuKahdeksikko, alkuerät (miehet/naiset) 
13.00Tennis2. kierros: kaksinpeli (naiset/miehet),
nelinpeli (naiset/miehet)
1. kierros: Sekanelinpeli
 
13.00Ammunta10m ilmakivääri (miehet) 
13.00PurjehdusIQFoil, lähdöt 5-8 (naiset/miehet)Jakob Eklund
15.00-17.30Rugby-7Lohkovaihe, 6 ottelua 
15.00VesipalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
15.10MaastopyöräilyFinaali (miehet)Joni Savaste
16.00-18.00RantalentopalloLohkovaihe, 3 ottelua
(naiset/miehet)
 
16.30-17.50NyrkkeilyNeljännesvälierät:
60kg (naiset)
63,5kg ja +92kg (miehet)
 
16.30KanoottipujotteluC1, välierät (miehet) 
18.00PöytätennisSekanelinpeli, välierät 
18.20KanoottipujotteluC1, finaali (miehet) 
18.30TelinevoimisteluJoukkuekilpailu (miehet) 
19.30VesipalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
20.00Lainelautailu3. kierros (miehet) 
20.00Tennis2. kierros: kaksinpeli (naiset/miehet) 
21.00-23.30Rugby-7Sijoitusottelut 9-12, 
puolivälierät (naiset)
 
21.00PöytätennisKaksinpeli, 2. kierros (naiset/miehet) 
21.00-23.00RantalentopalloLohkovaihe, 3 ottelua
(naiset/miehet)
 
21.00-22.20NyrkkeilyNeljännesvälierät:
60kg (naiset)
63,5kg ja +92kg (miehet)
 
21.30Uinti400m seka, finaali (naiset)
200m vapaa, finaali (miehet)
100m selkä, välierät (naiset)
100m selkä, finaali (miehet)
100m rinta, finaali (naiset)
200m vapaa, finaali (naiset)
100m rinta: Ida Hulkko?

Tiistai 30.7.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
aikataulu avoinPurjehdus49erFX, lähdöt 7-9 (naiset)
49er, lähdöt 7-9 (miehet)
49erFX: Ronja Grönblom–
Veera Hokka
aikataulu avoinAmmuntaTrap, karsinnan 2. päivä (miehet)
Trap, karsinnan 1. päivä (naiset)
Noora Antikainen
00.48Lainelautailu3. kierros (naiset) 
9.00TriathlonLoppukilpailu (miehet) 
9.30-23.00Sulkapallo Lohkovaihe: nelinpeli (naiset/miehet), 
kaksinpeli (naiset/miehet)
Kalle Koljonen?
10.00-22.00LentopalloLohkovaihe, 4 ottelua (miehet) 
10.00-13.00RantalentopalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset/miehet) 
10.00-22.00KäsipalloLohkovaihe, 6 ottelua (naiset) 
10.30SoutuYksiköt, puolivälierät (naiset/miehet) 
10.30AmmuntaPronssiottelu ja finaali:
10m ilmapistooli, sekajoukkue
 
11.00PöytätennisKaksinpeli, 2. kierros (naiset/miehet) 
11.00-14.15MaahockeyLohkovaihe, 4 ottelua (miehet) 
11.00-19.09JudoAlusta finaaliin:
81kg (miehet), 63kg (naiset)
 
11.30-22.05VesipalloLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
11.50SoutuPariairokaksikko, välierät
(naiset/miehet)
 
12.00RatsastusKouluratsastus:
1. päivä (joukkue/yksilö)
Henri Ruoste, Emma 
Kanerva, Joanna Robinson
12.00UintiAlkuerät:
200m perhonen (miehet)
100m vapaa (miehet)
1500m vapaa (naiset)
100m vapaa (naiset)
200 rinta (miehet)
4x200m vapaa, viesti (miehet)
200 rinta: Matti Mattsson
12.00Uinti  
12.00-22.00KoripalloLohkovaihe, 4 ottelua (miehet) 
12.00-14.08NyrkkeilyNeljännesvälierät: 
51kg ja 80kg (miehet), 54kg (naiset)
1. kierros: 57kg (naiset)
 
12.30SoutuPerämiehetön nelonen, keräilyerät
(naiset/miehet)
 
13.00-19.50JousiammuntaAlkukilpailut (naiset/miehet)Antti Tekoniemi?
13.00PurjehdusIQFoil, lähdöt 9-12 (naiset/miehet)Jakob Eklund
13.00TennisKaksinpeli, 2. kierros (miehet)
Kaksinpeli, 3. kierros (naiset)
Nelinpeli, 2. kierros (naiset)
Nelinpeli, 3. kierros (miehet)
Sekanelinpeli, 1.-3. kierros
 
14.25BMX-pyöräilyFreestyle, karsinta (naiset) 
14.30PöytätennisSekanelinpeli, pronssiottelu ja finaali 
14.30-20.30MiekkailuAlusta finaaliin:
Kalpa, joukkue (naiset)
 
15.30-19.30Rugby-7Sijoitusottelut 5-12, välierät (naiset) 
16.00-18.00RantalentopalloLohkovaihe, 3 ottelua (naiset/miehet) 
16.00-22.00JalkapalloLohkovaihe, 8 ottelua (miehet) 
16.00-19.10KanoottipujotteluC1, alkuerät (naiset)
K1, alkuerät (miehet)
 
16.12BMX-pyöräilyFreestyle, karsinta (miehet) 
16.30AmmuntaTrap, finaali (miehet) 
16.30-18.38NyrkkeilyNeljännesvälierät:
51kg ja 80kg (miehet), 54kg (naiset)
1. kierros: 57kg (naiset)
 
18.00-20.45MaahockeyLohkovaihe, 2 ottelua (miehet) 
18.30-23.353x3 koripalloLohkovaihe: 4 ottelua (naiset),
4 ottelua (miehet)
 
19.15TelinevoimisteluJoukkuekilpailu (naiset) 
20.00Rugby-7Pronssiottelu, finaali (naiset) 
20.00TennisKaksinpeli, 2. kierros (miehet)
Kaksinpeli, 3. kierros (naiset)
 
20.00-22.24 LainelautailuPuolivälierät (miehet/naiset) 
21.00-23.00RantalentopalloLohkovaihe, 3 ottelua (naiset/miehet) 
21.00-23.08NyrkkeilyNeljännesvälierät:
51kg ja 80kg (miehet), 54kg (naiset)
1. kierros: 57kg (naiset)
 
21.30Uinti100m vapaa, välierät (miehet)
200m perhonen, välierät (miehet)
100m selkä, finaali (naiset)
800m vapaa, finaali (miehet)
100m vapaa, välierät (naiset)
200m rinta, välierät (miehet)
4x200m vapaa, viesti, finaali (miehet)
200 rinta: Matti Mattsson?

Keskiviikko 31.7.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
aikataulu avoinPurjehdus49erFX, lähdöt 10-12 (naiset)
49er, lähdöt 10-12 (miehet)
49erFX: Ronja Grönblom–
Veera Hokka
00.48-2.00LainelautailuVälierät (miehet/naiset) 
3.12-5.15LainelautailuPronssiottelu ja finaali (miehet/naiset) 
9.00TriathlonLoppukilpailu (naiset) 
9.30-17.30SulkapalloKaksinpeli, lohkovaihe (naiset/miehet)Kalle Koljonen?
10.00Ammunta50m kiväärin asentokilpailu, karsinta (miehet)
Trap, karsinnan 2. päivä (naiset)
Aleksi Leppä,
Noora Antikainen
10.00-14.00LentopalloLohkovaihe, 2 ottelua (miehet) 
10.00-13.00RantalentopalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset/miehet) 
10.00-22.00KäsipalloLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
10.30-13.38SoutuKevyt pariairokaksikko: C-finaali ja välierät 
(miehet/naiset)
Yksikkö: välierät (naiset/miehet)
Perämiehetön kaksikko: välierät (naiset/miehet)
Pariaironelonen: B-finaali, A-finaali (naiset/miehet)
 
11.00RatsastusKouluratsastus:
2. päivä (joukkue/yksilö)
Henri Ruoste, Emma 
Kanerva, Joanna Robinson
11.00PöytätennisKaksinpeli, 2. kierros (naiset/miehet) 
11.00-19.09JudoAlusta finaaliin:
70kg (naiset), 90kg (miehet)
 
11.00-18.00MaahockeyLohkovaihe, 5 ottelua (naiset) 
12.00Uimahypyt10 m parikerroshypyt (naiset) 
12.00UintiAlkuerät: 200m rinta (naiset), 200m selkä (miehet),
200m perhonen (naiset)
 
12.00-14.30KoripalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
12.00-14.08NyrkkeilyNeljännesvälierät:
57kg ja 71 kg (miehet), 75kg (naiset)
Puolivälierät: 60kg (naiset)
 
13.00PurjehdusIQFoil, lähdöt 13-16 (naiset/miehet)Jakob Eklund
13.00-19.50JousiammuntaAlkukilpailut (naiset/miehet)Antti Tekoniemi?
13.00TennisKaksinpeli, 3. kierros (miehet)
Kaksinpeli, puolivälierät (naiset)
Nelinpeli, välierät (miehet)
Nelinpeli, puolivälierät (naiset)
Sekanelinpeli, puolivälierät
 
14.10 BMX-pyöräilyFreestyle, finaali (naiset) 
14.30-21.30MiekkailuAlusta finaaliin:
Säilä, joukkuekilpailu (miehet)
 
15.00-21.05VesipalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
15.45BMX-pyöräilyFreestyle, finaali (miehet) 
16.00-18.00RantalentopalloLohkovaihe, 3 ottelua (naiset/miehet) 
16.00PöytätennisKaksinpeli, 3. kierros (naiset/miehet) 
16.30KanoottipujotteluC1, välierät (naiset) 
16.30AmmuntaTrap, finaali (naiset)Noora Antikainen?
16.30-18.38NyrkkeilyNeljännesvälierät:
57kg ja 71 kg (miehet), 75kg (naiset)
Puolivälierät: 60kg (naiset)
 
18.00-22.00JalkapalloLohkovaihe, 6 ottelua (naiset) 
18.00-22.00LentopalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
18.30-20.45MaahockeyLohkovaihe, 2 ottelua (miehet) 
18.15-22.00KoripalloLohkovaihe, 2 ottelua (miehet) 
18.25KanoottipujotteluC1, finaali (naiset) 
18.30TelinevoimisteluMoniottelu (miehet) 
18.303x3 koripalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
19.353x3 koripallo Lohkovaihe, 2 ottelua (miehet) 
20.00TennisKaksinpeli, 3. kierros (miehet)
Kaksinpeli, puolivälierät (naiset)
 
20.30-21.20SulkapalloKaksinpeli, lohkovaihe (naiset/miehet)Kalle Koljonen?
21.00PöytätennisKaksinpeli, 3. kierros (naiset/miehet) 
21.00-23.08NyrkkeilyNeljännesvälierät:
57kg ja 71 kg (miehet), 75kg (naiset)
Puolivälierät: 60kg (naiset)
 
21.00-23.00RantalentopalloLohkovaihe, 3 ottelua (naiset/miehet) 
21.15MaahockeyLohkovaihe, 1 ottelu (naiset) 
21.20SulkapalloSekanelinpeli, puolivälierät 
21.30Uinti100m vapaa, finaali (naiset)
200m perhonen, finaali (miehet)
200m perhonen, välierät (naiset)
1500m vapaa, finaali (naiset)
200m selkä, välierät (miehet)
200m rinta, välierät (naiset)
200m rinta, finaali (miehet)
100m vapaa, finaali (miehet)
200 rinta: Matti Mattsson?
22.003x3 koripalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
23.053x3 koripalloLohkovaihe, 2 ottelua (miehet) 

Torstai 1.8.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
aikataulu avoinPurjehdus49erFX, mitalilähtö (naiset)
49er, mitalilähtö (miehet)
49erFX: Ronja Grönblom–
Veera Hokka?
aikataulu avoinPurjehdusILCA 7, lähdöt 1-2 (miehet)
ILCA 6, lähdöt 1-2 (naiset)
Kaarle Tapper,
Monika Mikkola
8.30Yleisurheilu20km kilpakävely, finaali (miehet)Aku Partanen
9.30-10.40SulkapalloNelinpeli, puolivälierät (naiset)
Kaksinpeli, neljännesvälierät (miehet)
Kalle Koljonen?
10.00Golf1. kierros (miehet)Tapio Pulkkanen,
Sami Välimäki
10.00-22.00KäsipalloLohkovaihe, 6 ottelua (naiset) 
10.00-13.00RantalentopalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset/miehet) 
10.00-15.053x3 koripalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset)
Lohkovaihe, 4 ottelua (miehet)
 
10.00-14.00LentopalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
10.20Yleisurheilu20km kilpakävely, finaali (naiset) 
10.30Ammunta50m kivääri asentokilpailu, finaali (miehet)Aleksi Leppä?
10.30-13.10SoutuYksikkö: välierät (naiset/miehet)
Kahdeksikko: keräilyerät (naiset/miehet)
Pariairokaksikko: B- ja A-finaali (naiset/miehet)
Perämiehetön nelonen: B- ja A-finaali (naiset/miehet)
 
10.30-11.35JousiammuntaAlkukilpailut (naiset/miehet)Antti Tekoniemi?
11.00PöytätennisKaksinpeli, puolivälierät (naiset) 
11.00-14.15MaahockeyLohkovaihe, 4 ottelua (miehet) 
11.00-19.09JudoAlusta finaaliin:
100kg (miehet), 78kg (naiset)
 
11.30-22.05VesipalloLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
12.00-22.00KoripalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
12.00RatsastusEsteratsastus: joukkuekisa, karsinta 
12.00-14.08NyrkkeilyNeljännesvälierät: 50kg ja 66kg (naiset)
Puolivälierät: 54kg (naiset),
63,5kg ja 92kg (miehet)
50kg: Pihla Kaivo-oja?
12.00UintiAlkuerät:
200m selkä (naiset), 50m vapaa (miehet),
200m seka (miehet), 4x200m vapaa, viesti (naiset)
 
12.50-21.30MiekkailuAlusta finaaliin:
Floretti, joukkuekilpailu (naiset)
 
13.00TennisKaksinpeli, puolivälierät (miehet)
Kaksinpeli, välierät (naiset)
Nelinpeli, välierät (naiset)
Sekanelinpeli, välierät
 
13.00PurjehdusIQFoil, lähdöt 17-20 (naiset/miehet)Jakob Eklund
13.00PöytätennisKaksinpeli, puolivälierät (miehet) 
13.30Ammunta50m kivääri asentokilpailu, karsinta (naiset) 
14.00-16.20SulkapalloNelinpeli, puolivälierät (miehet)
Kaksinpeli, neljännesvälierät (miehet)
Kalle Koljonen?
16.00-17.00PöytätennisKaksinpeli, puolivälierät (naiset/miehet) 
16.00-18.00RantalentopalloLohkovaihe, 3 ottelua (naiset/miehet) 
16.30-17.35JousiammuntaAlkukilpailut (naiset/miehet)Antti Tekoniemi?
16.30KanoottipujotteluK1, välierät (miehet) 
16.30-18.54NyrkkeilyNeljännesvälierät: 50kg ja 66kg (naiset)
Puolivälierät: 54kg (naiset),
63,5kg ja 92kg (miehet)
50kg: Pihla Kaivo-oja?
18.00-21.15MaahockeyLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
18.00-22.00LentopalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
18.30KanoottipujotteluK1, finaali (miehet) 
19.00-23.353x3 koripalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset)
Lohkovaihe, 3 ottelua (miehet)
 
19.15TelinevoimisteluMoniottelu (naiset) 
19.30-21.30SulkapalloKaksinpeli, neljännesvälierät (naiset)
Sekanelinpeli, välierät
 
20.00TennisKaksinpeli, puolivälierät (miehet)
Kaksinpeli, välierät (naiset)
 
21.00-23.00RantalentopalloLohkovaihe, 3 ottelua (naiset/miehet) 
21.00-22.00PöytätennisKaksinpeli, puolivälierät (naiset/miehet) 
21.00-23.15BMX-pyöräilyRacing, puolivälieräajot 1-3, keräilyerät
(naiset/miehet)
 
21.00-22.52NyrkkeilyNeljännesvälierät: 50kg ja 66kg (naiset)
Puolivälierät: 54kg (naiset),
63,5kg ja 92kg (miehet)
50kg: Pihla Kaivo-oja?
21.30Uinti200m perhonen, finaali (naiset)
200m selkä, finaali (miehet)
50m vapaa, välierät (miehet)
200m rinta, finaali (naiset)
200m selkä, välierät (naiset)
200m seka, välierät (miehet)
4x200m vapaa, viesti, finaali (naiset)
 

Perjantai 2.8.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
aikataulu avoinPurjehdus470, lähdöt 1-2 (sekapari) 
aikataulu avoinPurjehdusIQFoil: puolivälierät, välierät, finaali 
(naiset/miehet)
Jakob Eklund?
aikataulu avoinPurjehdusILCA 7, lähdöt 3-4 (miehet)
ILCA 6, lähdöt 3-4 (naiset)
Kaarle Tapper,
Monika Mikkola
00.053x3 koripalloLohkovaihe, 1 ottelu (miehet) 
9.30-13.00SulkapalloNelinpeli, välierät (naiset/miehet) 
10.00-22.00KäsipalloLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
10.00-22.00LentopalloLohkovaihe, 4 ottelua (miehet) 
10.00Golf2. kierros (miehet)Tapio Pulkkanen,
Sami Välimäki
10.00-10.30AmmuntaSkeet, karsinnan 1. päivä (miehet)
25m pistooli, karsinta (naiset)
50m kiväärin asentokilpailu, finaali (naiset)
Eetu Kallioinen
10.00-13.00RantalentopalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset/miehet) 
10.00-23.353x3 koripalloLohkovaihe, 8 ottelua (naiset)
Lohkovaihe, 8 ottelua (miehet)
 
10.30-13.22SoutuF–D-finaalit: Yksikkö (naiset/miehet)
B–A-finaalit:
Perämiehetön kaksikko (naiset/miehet)
Kevyt pariairokaksikko (naiset/miehet)
 
10.30-17.43JousiammuntaAlusta finaaliin: Sekajoukkue 
11.00-15.30PöytätennisKaksinpeli, välierät (naiset/miehet) 
11.00-19.09JudoAlusta finaaliin: 
+78kg (naiset), +100kg (miehet)
Martti Puumalainen
11.00-13.45MaahockeyLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
11.05-13.15Yleisurheilu10-ottelu: 100m
Moukarinheitto, karsinta A (miehet)
Korkeushyppy, karsinta (naiset)
100m, karsinta (naiset)
10-ottelu: pituushyppy
1500m, alkuerät (miehet)
Moukarinheitto, karsinta B (miehet)
100m, alkuerät (naiset)
10-ottelu: kuulantyöntö
Korkeus: Ella Junnila, 
100m: Lotta Kemppinen
11.30-21.15MaahockeyLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
12.00Uimahypyt3m pariponnahduslauta, finaali (miehet) 
12.00UintiAlkuerät: 100m perhonen (miehet),
200m seka (naiset), 800m vapaa (naiset),
4x100m seka, viesti (sekajoukkue)
 
12.00-22.00KoripalloLohkovaihe, 4 ottelua (miehet) 
13.00TennisKaksinpeli, välierä (miehet)
Kaksinpeli, pronssiottelu (naiset)
Nelinpeli, pronssiottelu (miehet)
Sekanelinpeli, pronssiottelu
 
13.00TrampoliinivoimisteluKarsinta (naiset) 
14.30-21.30MiekkailuAlusta finaaliin: Kalpa, joukkue (miehet) 
14.50TrampoliinivoimisteluFinaali (naiset) 
15.00RatsastusEsteratsastus: joukkuekisa, finaali 
15.00-21.05VesipalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
16.00SulkapalloSekanelinpeli, pronssiottelu ja finaali 
16.00-22.00JalkapalloPuolivälierät, 4 ottelua (miehet) 
16.00-18.00RantalentopalloLohkovaihe, 3 ottelua (naiset/miehet) 
16.30-17.40KanoottipujotteluKoskicrossi, aika-ajo (naiset/miehet) 
16.30-18.38NyrkkeilyNeljännesvälierät: 57kg (naiset)
Puolivälierät: 51kg, 80kg ja +92kg (miehet)
 
18.40-22.10SulkapalloKaksinpeli, puolivälierät (miehet)Kalle Koljonen?
19.00TrampoliinivoimisteluKarsinta (miehet) 
19.00-22.20Yleisurheilu10-ottelu: korkeushyppy
5000m, alkuerät (naiset)
Kolmiloikka, karsinta (naiset)
Kiekonheitto, karsinta A (naiset)
4x400m sekaviesti, alkuerät
800m, alkuerät (naiset)
Kuulantyöntö, karsinta (miehet)
Kiekonheitto, karsinta B (naiset)
10-ottelu: 400m
10000m, finaali (miehet)
5000m: Nathalie Blomqvist,
Kolmiloikka: Senni Salminen, 
800m: Eveliina Määttänen
20.00TennisKaksinpeli, välierä (miehet)
Sekanelinpeli, finaali
 
20.45TrampoliinivoimisteluFinaali (miehet) 
21.00-22.50BMX-pyöräilyRacing, välierät ja finaalit
(naiset/miehet)
 
21.00-23.00RantalentopalloLohkovaihe, 3 ottelua (naiset/miehet) 
21.00-23.08NyrkkeilyNeljännesvälierät: 57kg (naiset)
Puolivälierät: 51kg, 80kg ja +92kg (miehet)
 
21.30-22.34Uinti50m vapaa, finaali (miehet)
200m selkä, finaali (naiset)
200m seka, finaali (miehet)
100m perhonen, välierät (miehet)
200m seka, välierät (naiset)
 

Lauantai 3.8.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
aikataulu avoinPurjehdusILCA 7, lähdöt 5-6 (miehet)
ILCA 6, lähdöt 5-6 (naiset)
Kaarle Tapper,
Monika Mikkola
aikataulu avoinPurjehdusNacra 17, lähdöt 1-3 (sekapari)Sinem Kurtbay–
Akseli Keskinen
aikataulu avoinPurjehdus470, lähdöt 3-4 (sekapari) 
aikataulu avoinTennisKaksinpeli, pronssiottelu (miehet)
Kaksinpeli, finaali (naiset)
Nelinpeli, finaali (miehet)
 
aikataulu avoinAmmuntaSkeet, karsinnan 2. päivä (miehet)
Skeet, karsinnan 1. päivä (naiset)
Eetu Kallioinen
9.00-18.20JudoAlusta finaaliin: Sekajoukkue 
9.30-13.00SulkapalloKaksinpeli, puolivälierät (naiset) 
10.00Golf3. kierros (miehet)Tapio Pulkkanen,
Sami Välimäki
10.00-14.00LentopalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
10.00-22.00KäsipalloLohkovaihe, 6 ottelua (naiset) 
10.00-13.00RantalentopalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset/miehet) 
10.30-15.46JousiammuntaAlusta finaaliin: Yksilökisa (naiset) 
10.30Ammunta25m pistooli, finaali (naiset) 
10.30-12.10SoutuYksikkö: C–A-finaalit (naiset/miehet)
Kahdeksikko: A-finaalit (naiset/miehet)
 
11.00-20.45MaahockeyLohkovaihe, 6 ottelua (naiset) 
11.00RatsastusKouluratsastus: finaali (joukkue)Henri Ruoste, Emma 
Kanerva, Joanna Robinson
11.05-14.40Yleisurheilu10-ottelu: 110m aidat
Seiväshyppy, karsinta (miehet)
100m, karsinta (miehet)
10-ottelu: kiekonheitto, ryhmä A
800m, keräilyerät (naiset)
100m, alkuerät (miehet)
10-ottelu: kiekonheitto, ryhmä B
10-ottelu: seiväshyppy
Seiväs: Urho Kujanpää,
800m: Eveliina Määttänen?
11.30-22.05VesipalloLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
12.00MaantiepyöräilyMaantieajo (miehet) 
12.00UintiAlkuerät: 50m vapaa (naiset), 
1500m vapaa (miehet), 4x100 sekaviesti (miehet),
4x100 seka, viesti (naiset)
 
12.00-14.30KoripalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset) 
14.00-21.00MiekkailuAlusta finaaliin: Säilä, joukkue (naiset) 
14.30-15.30PöytätennisPronssiottelu ja finaali (naiset) 
16.00SulkapalloNelinpeli, pronssiottelu ja finaali (naiset) 
16.00-22.00JalkapalloPuolivälierät, 4 ottelua (naiset) 
16.30AmmuntaSkeet, finaali (miehet)Eetu Kallioinen?
16.30-19.45KanoottipujotteluKoskicrossi: 1. kierros
ja keräilyerät (naiset/miehet)
 
16.30-18.38NyrkkeilyPuolivälierät: 57kg ja 71kg (miehet),
50kg ja 66kg (naiset)
Välierä: 60kg (naiset)
50kg: Pihla Kaivo-oja?
16.30-18.10TelinevoimisteluFinaalit: permanto (miehet), 
hyppy (naiset), hevonen (miehet)
 
17.00-18.00RantalentopalloLohkovaihe, 2 ottelua (naiset/miehet) 
18.00-22.00LentopalloLohkovaihe, 2 ottelua (miehet) 
18.15-22.00KoripalloLohkovaihe, 2 ottelua (miehet) 
18.30-20.053x3 koripalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
19.00-24.00RantalentopalloLucky loser -vaihe, 4 ottelua (miehet/naiset) 
20.10-22.45Yleisurheilu10-ottelu: keihäänheitto, ryhmä A
1500m, keräilyerät (miehet)
Kuulantyöntö, finaali (miehet)
100m, välierät (naiset)
10-ottelu: keihäänheitto, ryhmä B
Kolmiloikka, finaali (naiset)
4x400m sekaviesti, finaali
100m, finaali (naiset)
10-ottelu: 1500m
100m: Lotta Kemppinen?,
Kolmiloikka: Senni Salminen?
21.00-23.08NyrkkeilyPuolivälierät: 57kg ja 71kg (miehet),
50kg ja 66kg (naiset)
Välierä: 60kg (naiset)
50kg: Pihla Kaivo-oja?
21.30-22.33Uinti100m perhonen, finaali (miehet)
50m vapaa, välierät (naiset)
200m seka, finaali (naiset)
800m vapaa, finaali (naiset)
4x100 seka, viesti, finaali (sekajoukkue)
 
22.303x3 koripalloPudotuspelikarsinta, 2 ottelua (naiset) 

Sunnuntai 4.8.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
aikataulu avoinPurjehdusNacra 17, lähdöt 4-6 (sekapari)Sinem Kurtbay–
Akseli Keskinen
aikataulu avoinPurjehdusILCA 7, lähdöt 7-8 (miehet)
ILCA 6, lähdöt 7-8 (naiset)
Kaarle Tapper,
Monika Mikkola
aikataulu avoinPurjehdusFormula Kite, lähdöt 1-4 (naiset/miehet) 
aikataulu avoinPurjehdus470, lähdöt 5-6 (sekapari) 
aikataulu avoinTennisNelinpeli, pronssiottelu (naiset)
Kaksinpeli, finaali (miehet)
Nelinpeli, finaali (naiset)
 
9.30-13.00SulkapalloKaksinpeli, välierät (naiset/miehet)Kalle Koljonen?
10.00Golf4. kierros (miehet)Tapio Pulkkanen,
Sami Välimäki
10.00-10.30Ammunta25m olympiapistooli, karsinta (miehet)
Skeet, karsinnan 2. päivä (naiset)
 
10.00-22.00KäsipalloLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
10.00-22.00LentopalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
10.00-11.00RantalentopalloNeljännesvälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
10.30-15.46JousiammuntaNeljännesvälieristä finaaliin: 
Yksilökisa (miehet)
Antti Tekoniemi?
11.00RatsastusKouluratsastus: finaali (yksilö)Henri Ruoste, Emma 
Kanerva, Joanna Robinson
11.00-13.30MaahockeyPuolivälierät, 2 ottelua (miehet) 
11.05-13.35Yleisurheilu3000m esteet, alkuerät (naiset)
Moukarinheitto, karsinta A (naiset)
200m, alkuerät (naiset)
Pituushyppy, karsinta (miehet)
Moukarinheitto, karsinta B (naiset)
110m aidat, alkuerät (miehet)
400m aidat, alkuerät (naiset)
Estejuoksu: Ilona Mononen,
Moukari: Suvi Koskinen,
Silja Kosonen, Krista Tervo,
110m aidat: Elmo Lakka,
400m aidat: Viivi Lehikoinen
12.00-14.08NyrkkeilyPuolivälierät: 57kg ja 75kg (naiset)
Välierä: 54kg (naiset), 
51kg, 63,5kg, 80kg ja 92kg (miehet)
 
12.00-22.00KoripalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
12.50-21.30MiekkailuAlusta finaaliin: Floretti, joukkue (miehet) 
14.00-15.00RantalentopalloNeljännesvälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
14.30-15.30PöytätennisPronssiottelu ja finaali (miehet) 
15.00MaantiepyöräilyMaantieajo (naiset)Anniina Ahtosalo
15.00-21.05VesipalloLohkovaihe, 4 ottelua (naiset) 
16.00-17.25TelinevoimisteluFinaalit: renkaat (miehet), 
eritasonojapuut (naiset), hyppy (miehet)
 
16.00SulkapalloNelinpeli, pronssiottelu ja finaali (miehet) 
16.30AmmuntaSkeet, finaali (naiset) 
16.30-17.45KanoottipujotteluKoskicrossi: alkuerät
(naiset/miehet)
 
16.30-18.38NyrkkeilyPuolivälierät: 57kg ja 75kg (naiset)
Välierä: 54kg (naiset), 
51kg, 63,5kg, 80kg ja 92kg (miehet)
 
18.00-19.00RantalentopalloNeljännesvälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
18.30-20.053x3 koripalloLohkovaihe, 4 ottelua (miehet) 
18.30-21.00MaahockeyPuolivälierät, 2 ottelua (miehet) 
19.30-20.35Uinti50m vapaa, finaali (naiset)
1500m vapaa, finaali (miehet)
4x100m seka, viesti, finaali (miehet)
4x100m seka, viesti, finaali (naiset)
 
20.05-22.55Yleisurheilu400m, alkuerät (miehet)
Korkeushyppy, finaali (naiset)
100m, välierät (miehet)
Moukarinheitto, finaali (miehet)
800m, välierät (naiset)
1500m, välierät (miehet)
100m, finaali (miehet)
Korkeus: Ella Junnila?,
800m: Eveliina Määttänen?
22.00-23.00RantalentopalloNeljännesvälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
22.303x3 koripalloPudotuspelikarsinta, 2 ottelua (miehet) 

Maanantai 5.8.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
alkamisaika avoinPurjehdusFormula Kite, lähdöt 5-8 (naiset/miehet) 
alkamisaika avoinPurjehdusNacra 17, lähdöt 7-9 (sekapari)Sinem Kurtbay–
Akseli Keskinen
alkamisaika avoinPurjehdusILCA 7, lähdöt 9-10 (miehet)
ILCA 6, lähdöt 9-10 (naiset)
Kaarle Tapper,
Monika Mikkola
alkamisaika avoinPurjehdus470, lähdöt 7-8 (sekapari) 
9.00TriathlonSekaviesti 
10.00-11.00RantalentopalloNeljännesvälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
10.00-10.30AmmuntaSkeet, karsinta (sekajoukkue)
25m olympiapistooli, finaali (miehet)
 
10.00-22.00LentopalloPuolivälierät, 4 ottelua (miehet) 
10.45SulkapalloKaksinpeli, pronssiottelu ja finaali (naiset) 
11.00PöytätennisJoukkuekisa, neljännesvälierät 
(naiset/miehet)
 
11.00-13.30MaahockeyPuolivälierät, 2 ottelua (naiset) 
11.00Uimahypyt10m kerroshyppy, alkukilpailu (naiset) 
11.00KiipeilyYhdistelmäkilpailu, välierä (miehet) 
11.05-13.50Yleisurheilu400m aidat, alkuerät (miehet)
Kiekonheitto, karsinta A (miehet)
Seiväshyppy, karsinta (naiset)
400m aidat, keräilyerät (naiset)
400m, keräilyerät (miehet)
Kiekonheitto, karsinta B (miehet)
400m, alkuerät (naiset)
200m, keräilyerät (naiset)
Seiväs: Wilma Murto,
Elina Lampela,
400m aidat: Viivi Lehikoinen?
12.45-15.20TelinevoimisteluFinaalit: nojapuut (miehet), puomi (naiset),
rekki (miehet), permanto (naiset)
 
13.00-22.40VesipalloLohkovaihe, 6 ottelua (miehet) 
14.00-14.40KiipeilyNopeuskiipeily, karsinta (naiset) 
14.00-15.00RantalentopalloNeljännesvälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
15.00RatsastusEsteratsastus: yksilökisa, karsinta 
15.30SulkapalloKaksinpeli, pronssiottelu ja finaali (miehet)Kalle Koljonen?
16.00Uimahypyt10m kerroshyppy, välierä (naiset) 
16.00PöytätennisJoukkuekisa, neljännesvälierät 
(naiset/miehet)
 
16.00AmmuntaSkeet, finaali (sekajoukkue) 
16.00PainiNeljännesvälierät:
60kg, kreik. room. (miehet)
68kg, vapaa (naiset)
130kg, kreik. room. (miehet)
 
16.30-18.00KanoottipujotteluKoskicrossi: Puolivälierät, välierät, 
pikkufinaali, finaali (naiset/miehet)
 
17.20PainiPuolivälierät:
60kg, kreik. room. (miehet)
68kg, vapaa (naiset)
130kg, kreik. room. (miehet)
 
18.00-19.00RantalentopalloNeljännesvälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
18.00-20.58RatapyöräilyKarsinnasta finaaliin: joukkuesprintti (naiset)
Karsinnat: joukkuesprintti (miehet), 
joukkuetakaa-ajo (miehet)
 
18.30-21.00MaahockeyPuolivälierät, 2 ottelua (naiset) 
18.30-20.003x3 koripalloVälierät (naiset/miehet) 
19.00-22.00JalkapalloVälierät (miehet) 
20.00-22.45YleisurheiluSeiväshyppy, finaali (miehet)
3000m esteet, alkuerät (miehet)
200m, alkuerät (miehet)
Kiekonheitto, finaali (naiset)
200m, välierät (naiset)
5000m, finaali (naiset)
800m, finaali (naiset)
Seiväs: Urho Kujanpää?,
Estejuoksu: Topi Raitanen,
5000m: Nathalie Blomqvist?,
800m: Eveliina Määttänen?
20.30TaitouintiJoukkuekisa, tekninen ohjelma 
21.00PöytätennisJoukkuekisa, neljännesvälierät 
(naiset/miehet)
 
22.00PainiVälierät:
60kg, kreik. room. (miehet)
68kg, vapaa (naiset)
130kg, kreik. room. (miehet)
 
22.00-23.353x3 koripalloPronssiottelu ja finaali (naiset/miehet) 
22.00-23.00RantalentopalloNeljännesvälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 

Tiistai 6.8.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
alkamisaika avoinPurjehdusILCA 7, mitalilähtö (miehet)
ILCA 6, mitalilähtö (naiset)
Kaarle Tapper?,
Monika Mikkola?
alkamisaika avoinPurjehdusFormula Kite, lähdöt 9-12 (naiset/miehet) 
alkamisaika avoinPurjehdus470, lähdöt 9-10 (sekapari) 
alkamisaika avoinPurjehdusNacra 17, lähdöt 10-12 (sekapari)Sinem Kurtbay–
Akseli Keskinen
10.00-22.00LentopalloPuolivälierät, 4 ottelua (naiset) 
10.30-13.10RatamelontaAlkuerät:
K4, 500m (miehet/naiset)
C2, 500m (miehet/naiset)
K2, 500m (miehet/naiset)
 
10.30-22.30KäsipalloPuolivälierät (naiset) 
11.00PöytätennisJoukkuekisa, neljännesvälierät 
(naiset/miehet)
 
11.00RatsastusEsteratsastus: yksilökisa, finaali 
11.00KiipeilyYhdistelmäkilpailu, välierä (naiset) 
11.00Uimahypyt3m ponnahduslauta, alkukilpailu (miehet) 
11.05-13.30Yleisurheilu1500m, alkuerät (naiset)
Keihäänheitto, karsinta A (miehet)
110m aidat, keräilyerät (miehet)
Pituushyppy, karsinta (naiset)
400m, keräilyerät (naiset)
Keihäänheitto, karsinta B (miehet)
400m aidat, keräilyerät (miehet)
200m, keräilyerät (miehet)
1500m: Nathalie Blomqvist,
Sara Lappalainen,
Keihäs: Lassi Etelätalo,
Oliver Helander, Toni Keränen,
110m aidat: Elmo Lakka?
12.00PainiKeräilyerät:
60kg, kreik. room. (miehet)
68kg, vapaa (naiset)
130kg, kreik. room. (miehet)
 
12.00-22.30KoripalloPuolivälierät (miehet) 
12.30PainiNeljännesvälierät:
77kg, kreik.-room. (miehet)
50kg, vapaa (naiset)
97kg, kreik.-room. (miehet)
77kg: Jonni Sarkkinen,
97kg: Arvi Savolainen
13.30RullalautailuPark, alkukilpailu (naiset)Heili Sirviö
13.50PainiPuolivälierät:
77kg, kreik.-room. (miehet)
50kg, vapaa (naiset)
97kg, kreik.-room. (miehet)
77kg: Jonni Sarkkinen?,
97kg: Arvi Savolainen?
14.00-14.40KiipeilyNopeuskiipeily, karsinta (miehet) 
14.10-15.30RatamelontaPuolivälierät:
K4, 500m (miehet)
C2, 500m (miehet/naiset)
K2, 500m (miehet/naiset)
 
15.00MaahockeyVälierä (miehet) 
15.00-21.35VesipalloPuolivälierät, 4 ottelua (naiset) 
16.00Uimahypyt10m kerroshyppy, finaali (naiset) 
16.00PöytätennisJoukkuekisa, puolivälierät (naiset/miehet) 
18.00-19.00RantalentopalloPuolivälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
18.30RullalautailuPark, finaali (naiset)Heili Sirviö?
18.30-21.07RatapyöräilyKarsinta: joukkuetakaa-ajo (naiset)
1. kierros: joukkuetakaa-ajo (miehet)
1. kierroksesta finaaliin: 
joukkuesprintti (miehet)
 
19.00-22.00JalkapalloVälierät (naiset) 
19.15PainiVälierät:
77kg, kreik.-room. (miehet)
50kg, vapaa (naiset)
97kg, kreik.-room. (miehet)
77kg: Jonni Sarkkinen?,
97kg: Arvi Savolainen?
20.00MaahockeyVälierä (miehet) 
20.30TaitouintiJoukkuekisa, vapaaohjelma 
20.30-22.15PainiPronssiottelu ja finaali:
60kg, kreik. room. (miehet)
68kg, vapaa (naiset)
130kg, kreik. room. (miehet)
 
20.35-22.40Yleisurheilu400m, välierät (miehet)
Moukarinheitto, finaali (naiset)
400m aidat, välierät (naiset)
Pituushyppy, finaali (miehet)
1500m, finaali (miehet)
3000m esteet, finaali (naiset)
200m, finaali (naiset)
Moukari: Silja Kosonen?, 
Suvi Koskinen?, Krista Tervo?,
400m aidat: Viivi Lehikoinen?,
Estejuoksu: Ilona Mononen?
21.00PöytätennisJoukkuekisa, puolivälierät (naiset/miehet) 
22.00-23.00RantalentopalloPuolivälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
22.30-24.00NyrkkeilyVälierät: 71kg (miehet), 
50kg ja 66kg (naiset)
Finaali: 60kg (naiset)
50kg: Pihla Kaivo-oja?

Heili Sirviö, 13, matkaa Pariisin olympialaisiin skeittilautansa kanssa 8:18
Heili Sirviö, 13, matkaa Pariisin skeittilautansa kanssa Suomen olympiahistorian nuorimpana urheilijana.

Keskiviikko 7.8.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
alkamisaika avoinPurjehdusNacra 17, mitalilähtö (sekapari)Sinem Kurtbay–
Akseli Keskinen?
alkamisaika avoinPurjehdus470, mitalilähtö (sekapari) 
alkamisaika avoinPurjehdusFormula Kite, lähdöt 13-16 (naiset/miehet) 
8.30YleisurheiluMaratonkävelyn sekaviesti 
10.00Golf1. kierros (naiset)Noora Komulainen,
Ursula Wikström
10.00TaekwondoNeljännesvälierät: 49kg (naiset), 58kg (miehet) 
10.30-22.30KäsipalloPuolivälierät (miehet) 
10.30-12.40RatamelontaAlkuerät:
K1, 500m (naiset)
K1, 1000m (miehet)
C1, 1000m (miehet)
 
11.00PöytätennisJoukkuekisa, puolivälierät (naiset/miehet) 
11.00Uimahypyt3m ponnahduslauta, välierä (miehet) 
11.00KiipeilyYhdistelmäkilpailu, välierä (miehet) 
11.05-13.45YleisurheiluKorkeushyppy, karsinta (miehet)
100m aidat, alkuerät (naiset)
Keihäänheitto, karsinta A (naiset)
5000m, alkuerät (miehet)
Keihäänheitto, karsinta B (naiset)
800m, alkuerät (miehet)
1500m, keräilyerät (naiset)
100m aidat: Lotta Harala,
Reetta Hurske
Keihäs: Anni-Linnea Alanen,
1500m: Nathalie Blomqvist?,
Sara Lappalainen 
 
12.00PainiKeräilyerät:
77kg, kreik.-room. (miehet)
50kg, vapaa (naiset)
97kg, kreik.-room. (miehet)
77kg: Jonni Sarkkinen?,
97kg: Arvi Savolainen?
12.00-22.00KoripalloPuolivälierät (naiset) 
12.30PainiNeljännesvälierät:
67kg, kreik.-room. (miehet)
53kg, vapaa (naiset)
87kg, kreik.-room. (miehet)
 
13.28-13-55KiipeilyNopeuskiipeily: puolivälierät, välierät,
finaali (naiset)
 
13.30RullalautailuPark, alkukilpailu (miehet) 
13.45-21.14RatapyöräilyEräajo: karsinta ja erävaihe (miehet)
Keirin: 1. kierros ja keräilyerät (naiset)
Joukkuetakaa-ajo: sijoitus- ja mitaliajot (miehet)
Joukkuetakaa-ajo: 1. kierroksesta finaaliin (naiset)
 
13.50PainiPuolivälierät:
67kg, kreik.-room. (miehet)
53kg, vapaa (naiset)
87kg, kreik.-room. (miehet)
 
14.30-15.40RatamelontaPuolivälierät:
K1, 500m (naiset)
K1, 1000m (miehet)
C1, 1000m (miehet)
 
15.00MaahockeyVälierä (naiset) 
15.00-21.30VesipalloPuolivälierät, 4 ottelua (miehet) 
15.30TaekwondoPuolivälierät: 49kg (naiset), 58kg (miehet) 
16.00Uimahypyt3m ponnahduslauta, alkukilpailu (naiset) 
16.00Painonnosto61kg (miehet) 
16.00PöytätennisJoukkuekisa, puolivälierät (naiset/miehet) 
17.00LentopalloVälierä (miehet) 
17.11TaekwondoVälierät: 49kg (naiset), 58kg (miehet) 
18.00-19.00RantalentopalloPuolivälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
18.30RullalautailuPark, finaali (miehet) 
19.15PainiVälierät:
67kg, kreik.-room. (miehet)
53kg, vapaa (naiset)
87kg, kreik.-room. (miehet)
 
20.00 MaahockeyVälierä (naiset) 
20.00-22.40YleisurheiluSeiväshyppy, finaali (naiset)
110m aidat, välierät (miehet)
Kolmiloikka, karsinta (miehet)
400m aidat, välierät (miehet)
200m, välierät (miehet)
Kiekonheitto, finaali (miehet)
400m, välierät (naiset)
400m, finaali (miehet)
3000m esteet, finaali (miehet)
Seiväs: Wilma Murto?,
Elina Lampela?,
110m aidat: Elmo Lakka?,
Estejuoksu: Topi Raitanen? 
20.30PainiPronssiottelu ja finaali:
77kg, kreik.-room. (miehet)
50kg, vapaa (naiset)
97kg, kreik.-room. (miehet)
77kg: Jonni Sarkkinen?,
97kg: Arvi Savolainen?
20.30TaitouintiJoukkuekisa, akrobaattinen ohjelma 
20.30Painonnosto49kg (naiset) 
20.30-22.39TaekwondoKeräilyerät, pronssiottelu ja finaali: 
49kg (naiset), 58kg (miehet)
 
21.00PöytätennisJoukkuekisa, välierä (miehet) 
21.00LentopalloVälierä (miehet) 
22.00-23.00RantalentopalloPuolivälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
22.30-23.51NyrkkeilyVälierät: 57kg (naiset), +92kg (miehet)
Finaali: 63,5kg ja 80kg (miehet)
 

Torstai 8.8.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
alkamisaika avoinPurjehdusFormula Kite (naiset/miehet):
Välierät A ja B, lähdöt 1-6
Finaali, lähdöt 1-6
 
8.30UintiAvovesiuinti, 10km (naiset) 
10.00Golf2. kierros (naiset)Noora Komulainen,
Ursula Wikström
10.00TaekwondoNeljännesvälierät: 68kg (miehet), 57kg (naiset) 
11.00Uimahypyt3m ponnahduslauta, välierä (naiset) 
11.00PöytätennisJoukkuekisa, välierä (miehet) 
11.00Rytminen voimisteluYksilökilpailu, karsinnan 1. osa 
11.00KiipeilyYhdistelmäkilpailu, välierä (naiset) 
11.05-13.00Yleisurheilu7-ottelu: 100m aidat
Kuulantyöntö, karsinta (naiset)
100m aidat, keräilyerät (naiset)
7-ottelu: korkeushyppy
4x100m viesti, alkuerät (naiset)
4x100m viesti, alkuerät (miehet)
800m, keräilyerät (miehet)
7-ottelu: Saga Vanninen,
100m aidat: Lotta Harala?, 
Reetta Hurske?
 
11.30-13.00RatamelontaC1, 200m, alkuerät (naiset)
Välierät:
C2, 500m (miehet)
K4, 500m (naiset)
K4, 500m (miehet)
 
12.00Nykyaikainen 5-otteluMiekkailu, rankingkierros (miehet) 
12.00PainiKeräilyerät:
67kg, kreik.-room. (miehet)
53kg, vapaa (naiset)
87kg, kreik.-room. (miehet)
 
12.30PainiNeljännesvälierät:
57kg, vapaa (miehet)
57kg, vapaa (naiset)
86kg, vapaa (miehet)
 
13.28-13.55KiipeilyNopeuskiipeily: puolivälierät, välierät,
finaali (miehet)
 
13.40-14.50RatamelontaC1, 200m, puolivälierät (naiset)
C2, 500m, B-finaali (miehet)
Finaalit:
C2, 500m (miehet)
K4, 500m (naiset)
K4, 500m (miehet)
 
13.50PainiPuolivälierät:
57kg, vapaa (miehet)
57kg, vapaa (naiset)
86kg, vapaa (miehet)
 
14.00-20.35VesipalloSijoitusottelut 5-8, välierät (naiset) 
15.00MaahockeyPronssiottelu (miehet) 
15.30Nykyaikainen 5-otteluMiekkailu, rankingkierros (naiset) 
15.30TaekwondoPuolivälierät: 68kg (miehet), 57kg (naiset) 
16.00Uimahypyt3m ponnahduslauta, finaali (miehet) 
16.00Painonnosto59kg (naiset) 
16.00PöytätennisJoukkuekisa, välierä (naiset) 
16.00Rytminen voimisteluYksilökilpailu, karsinnan 2. osa 
17.00LentopalloVälierä (naiset) 
17.11TaekwondoVälierät: 68kg (miehet), 57kg (naiset) 
17.30-22.30KäsipalloVälierät (naiset) 
18.00JalkapalloPronssiottelu (miehet) 
18.00-19.00RantalentopalloVälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
18.00-21.04RatapyöräilyOmnium: ajot 1-4 (miehet)
Keirin: puolivälieristä finaaliin (naiset)
Eräajo: puolivälierät (miehet)
 
18.30-22.00KoripalloVälierät (miehet) 
19.15PainiVälierät:
57kg, vapaa (miehet)
57kg, vapaa (naiset)
86kg, vapaa (miehet)
 
20.00MaahockeyFinaali (miehet) 
20.30Painonnosto73kg (miehet) 
20.30-22.15PainiPronssiottelu ja finaali:
67kg, kreik.-room. (miehet)
53kg, vapaa (naiset)
87kg, kreik.-room. (miehet)
 
20.30-22.39TaekwondoKeräilyerät, pronssiottelu ja finaali: 
68kg (miehet), 57kg (naiset)
 
20.35-22.45Yleisurheilu1500m, välierät (naiset)
7-ottelu: kuulantyöntö
Pituushyppy, finaali (naiset)
Keihäänheitto, finaali (miehet)
200m, finaali (miehet)
7-ottelu: 200m
400m aidat, finaali (naiset)
110m aidat, finaali (miehet)
1500m: Nathalie Blomqvist?,
Sara Lappalainen?,
7-ottelu: Saga Vanninen, 
Keihäs: Oliver Helander?,
Lassi Etelätalo?, Toni Keränen?,
400m aidat: Viivi Lehikoinen?,
100m aidat: Elmo Lakka?
21.00PöytätennisJoukkuekisa, välierä (naiset) 
21.00LentopalloVälierä (naiset) 
22.00-23.00RantalentopalloVälierät, 2 ottelua (naiset/miehet) 
22.30-23.51NyrkkeilyVälierät: 57kg (miehet), 75kg (naiset)
Finaali: 51kg (miehet), 54kg (naiset)
 

Perjantai 9.8.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
8.30UintiAvovesiuinti, 10km (miehet) 
10.00Golf3. kierros (naiset)Noora Komulainen,
Ursula Wikström
10.00TaekwondoNeljännesvälierät: 67kg (naiset), 80kg (miehet) 
11.00Uimahypyt10m kerroshyppy, alkukilpailu (miehet) 
11.00PöytätennisJoukkuekisa, pronssiottelu (miehet) 
11.00-12.15Rytminen voimisteluJoukkuekilpailu, karsinnan osat 1-2 
11.05-13.30Yleisurheilu7-ottelu: pituushyppy
4x400m viesti, alkuerät (naiset)
4x400m viesti, alkuerät (miehet)
7-ottelu: keihäänheitto, ryhmä A
800m, välierät (miehet)
100m aidat, välierät (naiset)
7-ottelu: keihäänheitto, ryhmä B
7-ottelu: Saga Vanninen,
100m aidat: Lotta Harala?,
Reetta Hurske?
11.15-13.28KiipeilyYhdistelmäkilpailu, finaali (miehet) 
11.30-12.40RatamelontaVälierät:
C2, 500m (naiset)
K2, 500m (naiset/miehet)
C1, 1000m (miehet)
 
12.00PainiKeräilyerät:
57kg, vapaa (miehet)
57kg, vapaa (naiset)
86kg, vapaa (miehet)
 
12.30PainiNeljännesvälierät:
74kg, vapaa (miehet)
62kg, vapaa (naiset)
125kg, vapaa (miehet)
 
13.40-14.50RatamelontaFinaalit:
C2, 500m (naiset)
K2, 500m (naiset/miehet)
C1, 1000m (miehet)
 
13.50PainiPuolivälierät:
74kg, vapaa (miehet)
62kg, vapaa (naiset)
125kg, vapaa (miehet)
 
14.00-15.40Nykyaikainen 5-otteluEsteratsastus, miekkailun bonuskierros, 
uinti 200m, maastojuoksu (miehet, A)
 
14.00-20.35VesipalloSijoitusottelut 5-8, välierät (miehet) 
15.00MaahockeyPronssiottelu (naiset) 
15.00-20.58RatapyöräilyEräajo: karsinta ja erävaihe (naiset)
Eräajo: välierät ja finaali (miehet)
Madison: finaali (naiset)
 
15.30TaekwondoPuolivälierät: 67kg (naiset), 80kg (miehet) 
15.30Rytminen voimisteluYksilökilpailu, finaali 
16.00Painonnosto89kg (miehet) 
16.00Uimahypyt3m ponnahduslauta, finaali (naiset) 
16.00PöytätennisJoukkuekisa, finaali (miehet) 
16.00JalkapalloPronssiottelu (naiset) 
17.00BreakdanceAlkusarja (naiset) 
17.00LentopalloPronssiottelu (miehet) 
17.11TaekwondoVälierät: 67kg (naiset), 80kg (miehet) 
17.30-22.30KäsipalloVälierät (miehet) 
18.00-19.40Nykyaikainen 5-otteluEsteratsastus, miekkailun bonuskierros, 
uinti 200m, maastojuoksu (miehet, B)
 
18.30-22.00KoripalloVälierät (naiset) 
19.00JalkapalloFinaali (miehet) 
19.15PainiVälierät:
74kg, vapaa (miehet)
62kg, vapaa (naiset)
125kg, vapaa (miehet)
 
20.30TaitouintiPariuinti, tekninen ohjelma 
20.30Painonnosto71kg (naiset) 
20.30-22.15PainiPronssiottelu ja finaali:
57kg, vapaa (miehet)
57kg, vapaa (naiset)
86kg, vapaa (miehet)
 
20.30-22.39TaekwondoKeräilyerät, pronssiottelu ja finaali: 
67kg (naiset), 80kg (miehet)
 
20.30-22.45Yleisurheilu4x100m viesti, finaali (naiset)
Kuulantyöntö, finaali (naiset)
4x100m viesti, finaali (miehet)
400m, finaali (naiset)
Kolmiloikka, finaali (miehet)
7-ottelu: 800m
10000m, finaali (naiset)
400m aidat, finaali (miehet)
7-ottelu: Saga Vanninen
21.00MaahockeyFinaali (naiset) 
21.00-22.23BreakdancePuolivälierät, välierät, 
pronssiottelu ja finaali (naiset)
 
22.00-23.30RantalentopalloPronssiottelu ja finaali (naiset) 
22.30-23.51NyrkkeilyFinaali: 71kg ja 92kg (miehet),
50kg ja 66kg (naiset)
50kg: Pihla Kaivo-oja?

Lauantai 10.8.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
9.00YleisurheiluMaraton (miehet) 
10.00Golf4. kierros (naiset)Noora Komulainen,
Ursula Wikström
10.00TaekwondoNeljännesvälierät: +80kg (miehet), +67kg (naiset) 
10.00-16.35VesipalloSijoitusottelut 7-8, sijoitusottelut 5-6, 
pronssiottelu, finaali (naiset)
 
10.30-12.10Nykyaikainen 5-otteluEsteratsastus, miekkailun bonuskierros, 
uinti 200m, maastojuoksu (naiset, A)
 
11.00PöytätennisJoukkuekisa, pronssiottelu (naiset) 
11.00Uimahypyt10m kerroshyppy, välierä (miehet) 
11.00-16.00KäsipalloPronssiottelu ja finaali (naiset) 
11.15-13.28KiipeilyYhdistelmäkilpailu, finaali (naiset) 
11.30-12.50RatamelontaVälierät:
K1, 500m (naiset)
K1, 1000m (miehet)
C1, 200m (naiset)
 
12.00PainiKeräilyerät:
74kg, vapaa (miehet)
62kg, vapaa (naiset)
125kg, vapaa (miehet)
 
12.00KoripalloPronssiottelu (miehet) 
12.30Painonnosto102kg (miehet) 
12.30PainiNeljännesvälierät:
65kg, vapaa (miehet)
76kg, vapaa (naiset)
97kg, vapaa (miehet)
 
13.40-14.50RatamelontaFinaalit: 
K1, 500m (naiset)
K1, 1000m (miehet)
C1, 200m (naiset)
 
13.50PainiPuolivälierät:
65kg, vapaa (miehet)
76kg, vapaa (naiset)
97kg, vapaa (miehet)
 
14.00LentopalloFinaali (miehet) 
14.30-16.10Nykyaikainen 5-otteluEsteratsastus, miekkailun bonuskierros, 
uinti 200m, maastojuoksu (naiset, B)
 
15.00Rytminen voimisteluJoukkuekilpailu, finaali 
15.30TaekwondoPuolivälierät: +80kg (miehet), +67kg (naiset) 
16.00PöytätennisJoukkuekisa, finaali (naiset) 
16.00Uimahypyt10m kerroshyppy, finaali (miehet) 
17.00BreakdanceAlkusarja (miehet) 
17.00Painonnosto81kg (naiset) 
17.11TaekwondoVälierät: +80kg (miehet), +67kg (naiset) 
18.00RatapyöräilyEräajo: puolivälierät (naiset)
Keirin: 1. kierros ja keräilyerät (miehet)
Madison: finaali (miehet)
 
18.00JalkapalloFinaali (naiset) 
18.15LentopalloPronssiottelu (naiset) 
18.30-20.10Nykyaikainen 5-otteluFinaali: Esteratsastus, miekkailu, 
uinti 200m, maastojuoksu (miehet)
 
19.15PainiVälierät:
65kg, vapaa (miehet)
76kg, vapaa (naiset)
97kg, vapaa (miehet)
 
20.10-22.22YleisurheiluKorkeushyppy, finaali (miehet)
800m, finaali (miehet)
Keihäänheitto, finaali (naiset)
100m aidat, finaali (naiset)
5000m, finaali (miehet)
1500m, finaali (naiset)
4x400m viesti, finaali (miehet)
4x400m viesti, finaali (naiset)
Keihäs: Anni-Linnea Alanen?,
100m aidat: Lotta Harala?,
Reetta Hurske?,
1500m: Nathalie Blomqvist?,
Sara Lappalainen?
20.30TaitouintiPariuinti, vapaaohjelma 
20.30-22.15PainiPronssiottelu ja finaali:
74kg, vapaa (miehet)
62kg, vapaa (naiset)
125kg, vapaa (miehet)
 
20.30TaekwondoKeräilyerät, pronssiottelu ja finaali:
+80kg (miehet), +67kg (naiset)
 
20.35VesipalloSijoitusottelut 7-8 (miehet) 
21.00-22.23BreakdancePuolivälierät, välierät, 
pronssiottelu ja finaali (miehet)
 
21.30Painonnosto+102kg (miehet) 
22.00-23.30RantalentopalloPronssiottelu ja finaali (miehet) 
22.30KoripalloFinaali (miehet) 
22.30-23.51NyrkkeilyFinaali: 57kg ja 75kg (naiset), 
57kg ja +92kg (miehet)
 

Sunnuntai 11.8.

AlkamisaikaLajiTarkemminSuomalaiset
9.00YleisurheiluMaraton (naiset)Camilla Richardsson
10.00-11.35VesipalloSijoitusottelut 5-6, pronssiottelu (miehet) 
10.00-14.30KäsipalloPronssiottelu ja finaali (miehet) 
12.00PainiKeräilyerät:
65kg, vapaa (miehet)
76kg, vapaa (naiset)
97kg, vapaa (miehet)
 
12.00-14.56RatapyöräilyOmnium: ajot 1-4 (naiset)
Eräajo: välierät ja finaali (naiset)
Keirin: puolivälieristä finaaliin (miehet)
 
12.00-13.40Nykyaikainen 5-otteluFinaali: Esteratsastus, miekkailu, 
uinti 200m, maastojuoksu (naiset)
 
12.30KoripalloPronssiottelu (naiset) 
12.30Painonnosto+81kg (naiset) 
13.00-14.45PainiPronssiottelu ja finaali:
65kg, vapaa (miehet)
76kg, vapaa (naiset)
97kg, vapaa (miehet)
 
14.00LentopalloFinaali (naiset) 
15.00VesipalloFinaali (miehet) 
16.30KoripalloFinaali (naiset) 

Aikataululähde: Olympics.com. Muutokset aikatauluun mahdollisia.  

Lue myös:

    Uusimmat