Kunnian päivä -uutuusohjelmaa tähdittävä paralumilautailija Matti Suur-Hamarin elämän käännekohta oli nuoruuden paha onnettomuus, jonka seurauksena hänen vasen jalkansa jouduttiin amputoimaan.
Kun Matti Suur-Hamari vuonna 2009 oli 23-vuotias, joutui hän pahaan moottoripyöräonnettomuuteen. Kovassa tärskyssä vasen jalka meni niin pahaan kuntoon, että se jouduttiin amputoimaan polven alapuolelta. Onnettomuudesta toipuessaan nuori mies teki tärkeän päätöksen olla luovuttamatta.
LUE MYÖS: Matti Suur-Hamari sai kutsun Linnan juhliin
– Sairaalassa maatessani katsoin netistä videoklippejä, joissa sääriamputoitu tyyppi skeittasi ja laski lumilaudalla proteesin kanssa. Ajattelin, että jos joku tässä maailmassa tekee tuollaista, niin minullakin on mahdollisuus ainakin yrittää, Suur-Hamari muistelee.
Rohkea nuorukainen ei kokenut voivansa sanoa, ettei amputoituna pysty, kun joku tässä maailmassa kerran pystyy.
– Se oli vähän sellainen ei tekosyitä -hetki, että nyt vaan haalarit niskaan ja hommiin, kaikki on nyt itsestä kiinni, Suur-Hamari sanoo.
Kävikö Suur-Hamarilla luovuttaminen koskaan mielessä?
