Muistatko vieläkin elävästi sen alakoulun käsityöntunnin, kun silmukka karkasi puikosta ja koko sukka meni pieleen? Älä annan tämän synkän muiston estää sinua neulomasta. Neulomisessa ei tarvitse kilpailla kenenkään kanssa, vaan perustekniikan opettelemiseen voi käyttää aikaa juuri niin pitkään kuin tarvitsee.
Lankamaailman markkinointipäällikkö Elina Urmas sanoo, että neulomisen voi esimerkiksi aloittaa tasoneuleista.
– Jos neuloo aluksi tilkkuja, ei tarvitse kuin luoda 40 silmukkaa, eikä tarvitse miettiä oikeita ja nurjia silmukoita. Siinä voi katsoa ihan rauhassa miten neulominen lähtee liikkeelle.
Tilkkujen kanssa voi rauhassa opetella perustekniikkaa. Lopuksi voi kasata itsellensä oman tilkkutäkin. Urmas sanoo, että parhaiten oppii kokeilemalla ja tekemällä.
– Rohkeasti vain katsoo ja seuraa ohjeita. Ohjeita löytyy lankakaupoista ja internetistä. Youtubesta löytyy paljon hyviä videoita, joiden avulla voi aloitella neulomisharrastusta.
Esimerkiksi pipo onnistuu helposti, kun on oppinut perustekniikat. Urmas vinkkaa, että pipon sisään voi ommella fleecevuoren, joka pitää lämpöä vielä tehokkaammin.
Älä lannistu kantapäästä
Myös rannelämmittimien ja säärystimien tekeminen on helppoa, eikä vaadi oikean ja nurjan silmukan tekemistä. Urmas naurahtaa, että useat neulojat kammoavat villasukan kantapään tekemistä ja neulovat mieluummin vain vartta.
