Päivä Riiassa nautiskellen
Vaikka olisit vain lyhyellä matkalla, Riiassa ehtii tehdä jo paljon. Lue tästä vinkit nautinnolliseen päivään lämmintunnelmaisessa kaupungissa. Pikaloma sopii niin ystävyksille kuin pientä pakoa arjesta hakevalle pariskunnallekin.
Jos suuntaat Riikaan talvella, niin mikäpä olisikaan nautinnollisempaa kuin lämmitellä tuiskujen jälkeen kylpylöiden ihanissa hoidoissa! Näppärä matkailija säästää ja nappaa kaksi kärpästä yhdellä iskulla majoittumalla hotelliin, joka tarjoaa sinulle yöpymisen "ilmaiseksi", kun valitset esimerkiksi 99 latilla hoitoja itsellesi.
Näin toimii muun muassa Islande Hotel, joka sijaitsee mukavan matkan päässä niin lentokentästä (10 km) kuin Riian vanhastakaupungistakin.
Tunnelmaa vanhassakaupungissa
Hotellista pääsee taksilla (noin 3 latia) tai kävellen noin kilometrin matkan vanhaankaupunkiin. Ostoksilla voi piipahtaa esimerkiksi Galerija Centrs -ostoskeskuksessa tai kauppatorilla. Kun nälkä iskee, hyvä paikka tutustua paikalliseen ruokaan on Salve-ravintola, jossa on myös hurmaava sisustus. Halvemmalla pääsee esimerkiksi rautatieasemalta löytyvissä kuppiloissa, joissa lounaskokonaisuuden voi saada 1,90 latilla.
Iltapäiväkahvit kannattaa nautiskella vaikkapa Emils Gustavs Chocolate -kahvilassa, jonka kyljessä on myös kirjakauppa. Kahvilassa saa valita yksitellen suussa sulavan herkullisia suklaapalloja lukuisilla eri täytteillä.
Rentoudu kylpylässä
Shoppailun ja vatsan täyttämisen jälkeen on hyvä rentoutua vanhankaupungin laitamilta löytyvässä Taka SPA:ssa. Aika hoitoihin kannattaa varata sähköpostitse jo etukäteen kotimaasta käsin. Kylpylä tarjoaa muun muassa aromaterapeuttista hierontaa, jonka öljyt voi itse valita esimerkiksi stressiä poistavaksi tai virkistäväksi.
Kylpylästä löytyy myös pieni allasosasto saunoineen, ja hoitojen jälkeen on rauhoittavaa nauttia kupillinen teetä ja pientä naposteltavaa hiljaisessa huoneessa.
Ooppera kruunaa illan
Rentoa illallista toivovan kannattaa suunnata B-Bar -ravintolaan. Jos sen sijaan haluaa viettää illan hienosti, mutta Suomen hintatasoon verrattuna edullisemmin, illallinen Kaļķu vārtissä on hyvä ja maistuva kokemus.
Jos Suomen oopperahinnat hirvittävät, kokemukseen pääsee Riiassa kiinni parilla kymmenellä eurolla. Vierailu kansallisoopperan vanhan ajan arvokkuutta huokuvassa rakennuksessa on jo itsessään kokemus.
Hehkeänä kotimatkalle
Vielä seuraavana aamuna ennen kotiin lähtöä on mahdollista vierailla hotellin kello 8.00 aukeavassa kauneussalongissa ja kylpyläosastolla hakemassa hyvää tuulta matkaa varten. Esimerkiksi puoli tuntia kestävä kuoriva hieronta paitsi vilkastuttaa verenkierron ennen mahdollista lentoa, saa myös talven kuivattaman ihon hehkumaan poistamalla kuolleen ihosolukon.
Ja kotimatka voi alkaa!
Matkailu Riiassa: www.liveriga.com
Studio55/Nina Talmén
Uusimmat
-
14:26
Helsingin poliisin romanioperaation kohteeksi joutui yli 1 500 ihmistä, sanoo Poliisihallitus
-
14:26
Tehy ei halua hoitajille oikeutta kieltäytyä abortin tekemisestä
-
14:26
Raahen Halloween-murhaaja tuomittiin tahdonvastaiseen hoitoon – oli syyntakeeton
-
14:21
Ukraina on iskenyt venäläiskohteisiin Berdjanskin satamakaupungissa: "Vapauttaminen lähestyy" – MTV seuraa sotaa
-
14:11
Upea koristelu kakkuun täysin ilmaiseksi – oletko tajunnut, että tätäkin voi syödä?
-
14:01
Huippu-dj Alan Walker teki Käärijän Cha cha chasta oman versionsa – fanit riemastuivat yhteistyöstä: "Voiko tämä olla totta?"
-
13:55
Kalle Rovanperä törmäsi lehmiin! Katso kovavauhtinen vaaratilanne ja raju väistöyritys
-
13:51
Blinken: Venäjän hyökkäyssota on ollut strateginen virhe – MTV seuraa USA:n ulkoministerin vierailua Suomessa
-
13:33
Tulli takavarikoi yli 700 000 euroa käteistä huumelääkkeiden tuonnista epäillyltä
-
13:29
Suurin osa suomenruotsalaisista haluaisi nähdä RKP:n, SDP:n ja kokoomuksen hallituksen, kertoo Åbo Akademin kysely
-
13:06
Hirvittävä tilanne MM-rallissa: kuski oli ajaa kalliolta alas, jäi kahden kiven väliin
-
13:00
Tässä ovat Love Island Suomi -sinkut – mukana TikTok-tähtiä, wellnessmalli ja vanginvartija
-
12:48
Vakavaa väkivaltaa Vantaalla, uhria puukotettiin rintakehään – toinen epäillyistä alaikäinen
-
12:41
Skoda-kuski sai poliisin peräänsä – härski temppu tallentui videolle
-
12:37
MTV seuraa: Lappi kävi ulkona, Rovanperä osui lehmään – Sardinian hirviöpätkä maineensa veroinen
-
12:25
NHL:n venäläispelaajan mystisestä katoamisesta lisätietoja – poliisi julkaisi videon sekavasta jälkipyykistä: "Hän on hullu"
-
12:25
"Ajettiin lehmän yli, varmaan parinkin" – Kalle Rovanperältä huima lausunto, tämä ajovideo hämmästyttää!
-
12:13
Kolmas epäilty vangittu Porin lapsikaappauksesta
-
12:02
Johanna Harlin jakoi suloisen videon tyttärestään: "Coco rakastaa uutta kotiaan"
-
12:00
Helsingin kaupunginvaltuutettu Matias Pajula syytettynä raiskauksesta – kiistää rikoksen ja kommentoi blogissaan
-
Lataa lisää