Paavo Nurmi -maraton saa täksi vuodeksi uuden mitalin, jossa seurataan Paavo Nurmen jalanjälkiä maailmanennätysareenoilla.
Mitalin etupuolella on kuvattu Paavo Nurmi juoksemassa stadionilla, ja kääntöpuolella on Helsingin Olympiastadion sekä Nurmen ME-juoksujen vuosiluvut. Mitali on juhlarahatyyppinen ja siitä valmistetaan keräilijöille oma versio.
- Numeroituja kultaisia ja kultahopeisia mitaleja valmistetaan molempia vain viisikymmentä kappaletta, kertoi Rahapajan yksikönjohtaja Mikko Timisjärvi.
Mitalin on suunnitellut taiteilija Hannu Veijalainen. Mitalin kuvituksen lähtökohtana on juhlarahaehdotus, joka suunniteltiin Helsingissä 1940 pitämättä jääneitä olympialaisia varten. Maratonin muistomitalin saavat kaikki maratonille osallistuneet juoksijat.
- Keräilymitalit jaetaan jokaisen sarjan kolmelle parhaalle, ja reittiennätyksen tekijä palkitaan täyskultaisella mitalilla, kertoi maratonin pääsihteeri Jari Salonen.
Paavo Nurmi -maraton juostaan tänä vuonna kesäkuun 30. päivänä. Viime vuonna tapahtumassa oli mukana noin 1700 juoksijaa. Turun Urheiluliiton tavoitteena on kasvattaa osallistujamäärä noin viiteen tuhanteen kolmen-neljän vuoden kuluessa.
(MTV3-STT)
