Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Päättäjille ei ole ilmoitettu kohonneesta Venäjä-uhasta Ruotsissa

Aiemmin tällä viikolla kerrottiin, että Gotlannissa harjoituksissa olleet 150 ruotsalaissotilasta jäävät saarelle. Kuvituskuva.
Aiemmin tällä viikolla kerrottiin, että Gotlannissa harjoituksissa olleet 150 ruotsalaissotilasta jäävät saarelle. Kuvituskuva.
Julkaistu 19.09.2016 14:22

MTV UUTISET - STT

Ruotsin puoluejohtajat tai valtiopäivien puolustusvaliokunta eivät ole saaneet tietoja erityisestä uhasta Venäjän taholta, kertoo Svenska Dagbladet.

Ruotsin puolustusvoimista korostetaan lehdelle, ettei päätös Gotlantiin pysyvästi sijoitettavista joukoista perustunut mihinkään yksittäiseen tapahtumaan.

Dagens Nyheter -lehden mukaan Gotlanti-päätöksen taustalla olisi salaista tietoa Venäjän Ruotsiin kohdistamasta uhasta. 

– Jos uutta tietoa on, niin lähden siitä, että valiokunnalle kerrotaan siitä mahdollisimman pian, Widman sanoi maanantaina Svenska Dagbladetille.

Suomeen ei ole kantautunut Ruotsista tietoa mahdollisesta uudesta uhasta, kertoo Helsingin Sanomien haastattelema puolustusministeri Jussi Niinistö (ps.). Hän arvelee, että Gotlantiin olisi sijoitettu suurempi joukko, jos uhka olisi koettu välittömäksi.

Aiemmin tällä viikolla kerrottiin, että Gotlannissa harjoituksissa olleet 150 ruotsalaissotilasta jäävät saarelle.  

Gotlannin varustamista pohdittiin pari vuotta sitten.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Expressen: USA:lta merkittävä vetäytyminen Euroopan sotaharjoituksista – puolustusministeriö ihmeissäänExpressen: Tämän vuoksi Gotlannin strateginen merkitys Venäjälle on suuri – "Kukaan ei tiedä, mitä Putinilla on mielessä"Ruotsissa epäilyjä Venäjän uudenlaisesta vakoilutoiminnastaDN: Ruotsilla salaista tietoa kohonneesta Venäjän-uhastaRuotsi aikaisti pysyvien joukkojen sijoittamista GotlantiinDN: Tuntemattomia aluksia Baltops-harjoituksen yllä
VenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen18:45
    Ukrainan sota

    Ukraina: Venäjä levittää valevideoita

  • Eilen10:58
    Talous

    Pakoteasiantuntija: Teboil-kaupat peruuntuivat Putin-kytköksen vuoksi

  • Eilen09:18
    Ukrainan sota

    Venäjä iski taas Ukrainan energiainfrastruktuuriin – sähkönjakelussa hätäkatkoja

  • pe23:56
    Donald Trump

    Ulkoministeri: Trump antanut Unkarille luvan poiketa pakotteista

  • pe16:38
    Bulgaria

    Bulgaria ottaa Lukoilin jalostamon valtion hallintaan