Oulussa odotetaan kuumeisesti vuoden 2026 kulttuuripääkaupunkivuotta.
Vaikka vuoteen 2026 on vielä hetki aikaa, otettiin kaupungissa jo lähtölaukaus teemavuoden kunniaksi.
Viime viikonlopun aikana Oulussa järjestetyn kesäfestivaali Qstockin yhteydessä nähtiin 2026-teemaista ohjelmaa Oulu2026-puiston ja 2026-nimikkolavan myötä.
Oulun Kuusisaareen avatussa Oulu2026-puistossa pääsi tutustumaan paikalliskulttuulttuuriin, musiikkiin ja pohjolan ruokamakuihin. Paikalla pääsi tutustumaan myös katutaiteeseen tai tanssimaan perinnetansseja. Puolestaan Qstock-festareilla teemalavalla esiintyi pienempiä oululaisia artisteja.
2026-vuoden ohjelmajohtaja Samu Forsblom kertoo, että pääasiallinen painopiste on vuosissa 2025–2026, mutta teemaan liittyviä projekteja käynnistyy jo nyt. Kulttuuripääkaupunkinimityksellä on tarkoitus elävöittää kaupungin tai alueen kulttuurielämää ja lisätä vetovoimaa.
– Oulu on sellainen kaupunki, että meillä on tosi hyvät pohjat taiteessa ja kulttuurissa, mutta kulttuuripääkaupunkinimitys tuo meidän pohjoisen kulttuurin ihan toiselle tasolle. Lisäksi täytyy olla uskottava kulttuuritekijöiden joukko, Forsblom kertoo.
– Olen aina ollut tosi ylpeä Oulusta, että meillä on luovaa hulluutta, intoa, mutta myös taitoa ja osaamista. Niistä aineksista syntyy minun mielestäni todella omaleimaista, persoonallista kulttuurin tekemistä.
Kasvaako matkailu?
Oulu toivoo nimityksen myötä myös kasvavaa matkailua ja lisää mahdollisuuksia luovien alojen tekijöille.

