Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oulun veriteosta epäilty tunnusti – tämä kaikki Kaukovainion epäillystä taposta tiedetään

Viivi Mahlakaarto, mediapalvelu Modia
Julkaistu 02.06.2020 14:52(Päivitetty 02.06.2020 15:04)
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Oulun Kaukovainion henkirikoksesta epäilty mies on tunnustanut teon. Mies ja uhri tunsivat entuudestaan.

Poliisi on kertonut tutkivansa sunnuntai-iltana Oulun Kaukovainiolla tapahtunutta henkirikosta. Uhri löydettiin kuolleena kevyen liikenteen väylän tuntumasta sunnuntai-iltana. MTV Uutiset haastatteli aiemmin naista, jonka poika oli todistanut välikohtausta osin. 

Nyt poliisi kertoo, että tapaukseen liittyen sunnuntaina kiinniotettu noin 30-vuotias ulkomaalaistaustainen mies on tunnustanut henkirikoksen kuulusteluissa. Poliisin mukaan mies tunsi uhrin entuudestaan. Myös uhrin kerrotaan olevan noin 30-vuotias. Poliisi on aiemmin kertonut, että myös uhri oli ulkomaalaistaustainen.

Poliisin mukaan henkirikos tehtiin teräaseella. Teon motiivia selvitellään yhä.

Poliisi pyytää vihjeitä

Tutkinnanjohtaja Eveliina Karjalainen kertoo, että poliisille ei toistaiseksi ole täysin selvää, miten tapahtumat ovat edenneet ennen välikohtausta – siitäkään huolimatta, että epäilty on ollut kuulusteluissa yhteistyökykyinen. 

Poliisi toivookin vihjeitä tapaukseen liittyen puhelimitse numeroon 0295 416 194 tai sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.oulu@poliisi.fi.

Karjalaisen mukaan poliisille olisi hyötyä kaikista havainnoista tapaukseen liittyen. Välikohtaus sattui noin kello 19.50.

– Ihmisiä on varmasti ollut tuohon aikaan liikkeellä. Otamme mielellämme vastaan havainnot tapahtumaa edeltävistä, sen aikana tapahtuneista sekä sen jälkeen sattuneista asioista. 

Poliisi ei usko, että tapaukseen liittyisi muita osallisia kuolleen miehen ja henkirikoksesta epäillyn lisäksi. 

Lue myös: 13-vuotiaat pojat näkivät Oulun veriteon – äiti kertoo MTV Uutisille: ”Näky ei ollut aikuisillekaan sopiva”

Poliisi paljastaa vain yhden asian eilen Oulussa tapahtuneesta henkirikoksesta – tekijäksi epäillään ulkomaalaistaustaista miestä

Lisää aiheesta:

Pienet lapset näkivät, kun heidän äitinsä ammuttiin EspoossaPoliisilta uutta tietoa Henttaan henkirikoksesta: "Teko tehtiin käsiaseella"Pernon kaksoismurha: Mikä sai rikosrekisterittömän nuorukaisen ampumaan? MTV jututti naapureita ja poliisia, joka ei kerro, katuuko mies tekoaanToinen Turun veritekojen uhreista oli täysin sivullinen 25-vuotias nainen – miesuhri ehti soittaa hätäkeskukseen ennen kuolemaansaPoliisi paljastaa vain yhden asian eilen Oulussa tapahtuneesta henkirikoksesta – tekijäksi epäillään ulkomaalaistaustaista miestäPoliisi etsi kadonnutta – nyt tutkii tapausta murhana ja pyytää havaintoja kansalaisilta, useita miehiä vangittu
HenkirikoksetPoliisiOuluRikosepäilytRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • to20:15
    Mikkeli

    "Löin niin kovaa kun lähti" – nainen ehti huutaa vain yhden asian ennen vasaran iskua

  • to14:31
    Mikkeli

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen

  • to07:10
    Väkivaltarikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • ke20:08
    Oikeudenkäynnit

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta