Oulun vauvakuolemien syy jää ehkä ikuiseksi mysteeriksi – myös murhista epäillylle äidille itselleen, arvioi tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Seppo Leinonen.
Hänen mukaansa noin viisi kuukautta kestänyt esitutkinta ei tuonut valaistusta siihen, miksi vuonna 1979 syntynyt oululaisnainen salasi raskaudet ja synnytti viisi vauvaa yksin kotonaan.
Vauvakuolemat paljastuivat kesäkuussa
-Viiden vauvan ruumiit löytyivät kerrostalon kellarikopista Oulun Heinäpäästä 3.6.
-Naapurit olivat kertoneet kellarikopin voimakkaasta hajusta kiinteistöhuoltoon, joka kutsui poliisin paikalle.
-Epäilty, vuonna 1979 syntynyt oululaisnainen kertoi poliisille, että pakkauksissa on kolmen lapsen ruumiit.
-Pakkauksista löytyi lopulta viiden lapsen ruumiit, joista osa oli hajonnut pahasti.
-Poliisin mukaan nainen oli kuljettanut ruumiita mukanaan muutoissa. Lasten epäillään syntyneen kahdessa eri osoitteessa.
-Nainen kertoo poliisille synnyttäneensä lapset yksin. Hän kiistää surmaamisen.
-Nainen vangittiin 5.6. epäiltynä viidestä taposta.
-Poliisi saa esitutkinnan valmiiksi 4.11.
-Naista epäillään nyt viidestä murhasta ja viidestä hautarauhan rikkomisesta.
-Poliisin mukaan vauvat olivat elinkelpoisia. Joukossa oli sekä poikia että tyttöjä.
-Kaikkien vauvojen isä ei ole tiedossa.
-Syyteharkinta päättyy 24. marraskuuta.
Selitystä ei ole Leinosen mukaan saatu myöskään sille, miksi nainen säilytti kuolleiden vauvojen ruumiit ja kuljetti niitä paikasta toiseen eikä esimerkiksi haudannut niitä asianmukaisesti.
– Rikoksesta epäilty ei ole pystynyt kertomaan motiivia teolleen, vaikka haluaisi itsekin sen tietää. Synnytyksistä on vain hänen itsensä kertomus, ja siihen me joudumme tukeutumaan, Leinonen kertoi Oulussa pidetyssä tiedotustilaisuudessa.
Vauvojen ruumiit löytyivät kesäkuun alussa oululaisesta kerrostalosta. Epäilty oli säilyttänyt ruumiita pakastimessa ja kuljettanut mukanaan useassa muutossa. Uusimmassa asunnossa ruumiita säilytettiin varastokomerossa, josta levinneestä hajusta naapurit ilmoittivat kiinteistöhuoltoon.
Jutun esitutkinta on valmistunut. Juttu siirtyy syyteharkintaan koventuneina rikosnimikkeinä eli viitenä murhana ja viitenä hautarauhan rikkomisena.
