Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oululaisnuoret vaikenevat kuin yhteisestä sopimuksesta "koronajuhlista" – vaikeuttavat jäljittäjien työtä

5:21Oululaisnuoret vaikenevat kuin yhteisestä sopimuksesta"koronajuhlista"– vaikeuttavat jäljittäjien työtäTartuntatautilääkäri Jarkko Huusko kertoi MTV Uutiset Livelle erikoisesta ilmiöstä Oulussa. Nuoret vaikenevat uuden vuoden juhlista, joissa on voinut liikkua koronaa.
Julkaistu 14.01.2021 21:16
Toimittajan kuva
Janne Ahjopalo

janne.ahjopalo@mtv.fi

Oulussa on huolestuttu tapauksista, joissa nuoret aikuiset ovat jättäneet kertomatta yhteisistä juhlista vaikeassa koronatilanteessa. 

Koronaa on saattanut levitä Oulussa uuden vuoden juhlissa, joihin on osallistunut 20 ikävuoden molemmin puolin olevia nuoria. Tarkkaa lukumäärää ei tiedetä osallistujien vaikenemisen vuoksi.

Koronatartunnan saaneista nuorista osa on jättänyt kertomatta, keitä juhliin on osallistunut. Tämä on vaikeuttanut jäljitystyötä ja koronan torjuntaa Oulussa. 

– Nuoret aikuiset ovat viettäneet uuden vuoden juhlia. Siellä on sitten ollut enemmän henkilöitä, kuin suositukset ovat neuvoneet, kertoo tartuntatautilääkäri Jarkko Huusko Oulun kaupungilta. 

Lue myös: Raportti: Koronatartunnat kurittaneet voimakkaimmin pienituloisimpia Suomessa

Koronakaranteenin välttelyä?

Nuoret ovat vaienneet lääkäri Jarkko Huuskon mukaan aivan kuin yhteisestä sopimuksesta. Näin on ehkä saatu vältettyä koronakaranteeni. 

– Valtaosin kyllä meidän nuoret Oulussa on erittäin fiksuja ja ovat auttaneet meidän jäljittäjiä tosi hyvin, huomauttaa Huusko. 

Ilmiöstä kerrottiin tänään Oulun kaupungin ja sairaanhoitopiirin yhteisessä tiedotustilaisuudessa. Ensimmäisenä asiasta uutisoi Iltalehti.

Kaupunki on parhaillaan viruksen leviämisvaiheessa. 

Katso video Oulun tilanteesta!

Lisää aiheesta:

Koronatilanne on kiristynyt – onko kesäjuhliin turvallista osallistua? Näin vastaa ylilääkäriYle: 20 hautajaisvierasta sai koronatartunnan Vaasassa – vieraita oli saapunut myös ulkomailta, uusia tartuntatapauksia pulpahtelee koko ajanTorniossa ollaan siirtymässä koronan leviämisvaiheeseen – tartuntamäärät suuret väkilukuun nähdenNuorten mökkibileissä Tahkolla koronatartuntoja ja kymmeniä altistumisia – osalta jäävät ylioppilaskirjoitukset välistäKoronauhka levisi Mikkelissä kuin kulovalkea viikonloppuna, altistumisia yli 300 – terveysjohtaja: "Pakko varoittaa, koska kuka tahansa on voinut altistua"Juhliin Helsingissä osallistuneella todettiin koronatartunta – koko kuusikymmenpäinen seurue nyt karanteenissa: "Laajemmasta tapauksesta kyse, juhlissa ei ollut pelkästään helsinkiläisiä"
KoronavirusKotimaaMTV Uutiset LiveOulu

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • ti06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"