Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Orpo: Valmistelemme velkakattoa – Olli Rehnin avauksille kiitosta

Julkaistu 23.03.2024 17:24
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan hallitus käy perusteellisen keskustelun velkakatosta, joka hillitsisi valtion velkaantumista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kannattaa Suomen Pankin pääjohtajan Olli Rehnin ehdotusta lakiin kirjattavasta velkakatosta.

Rehn sanoi MTV:n Uutisextrassa, että Suomen Pankki valmistelee hallitukselle kehysriiheen pohdittavaksi mallia, joka pohjautuisi Ruotsin järjestelmään.

Lue lisää: Suomen Pankki vaatii velkakattoa lakiin, Rehn: "Kansantaloutemme pohja murenemassa"

4:50Rehn: Velkakatto kirjattava lakiin, Suomen Pankki valmistelee ehdotusta Orpon hallitukselle

– Minusta tämä on hyvä ajatus. Saisimme pitkän aikavälin sitoutumisen kaikkien puolueiden kesken siihen, että velkaantuminen pidetään kurissa. 

Orpo on itsekin väläyttänyt velkakattoa. Hän ei lupaa konkreettisia linjauksia asiasta kehysriiheen, mutta sanoo hallituksen valmistelevan asiaa.

– Hallituksessa pohdimme sitä huolella, ja valmistelemme asiaa, Orpo sanoo.

"Talous uhkaa romahtaa"

Velkakatto voisi perustua esimerkiksi julkisen velkasuhteen rajaamiseen. Esimerkiksi Ruotsissa on vuodesta 2019 ollut käytössä velka-ankkuri, jonka mukaan julkisen velan suhde bruttokansantuotteeseen saa olla enintään 35 prosenttia. 

Velka-ankkuria ei ole kirjattu lakiin, mutta hallitus ja oppositio ovat sitoutuneet siihen yhdessä. Ruotsin velkasuhde on nyt noin 30 prosenttia.

Myös EU:lla on jo nyt sääntö, jonka mukaan velkasuhde saisi olla enintään 60 prosenttia. Suomi on kuitenkin rikkonut rajaa jo yli 10 vuoden ajan monien muiden EU-maiden tavoin. Suomen velkasuhde on nousemassa yli 80 prosenttiin lähivuosina.

2303_suomen velkasuhde_graffa

Jo aiemmin esimerkiksi osa taloustieteilijöistä on kannattanut 60 prosentin velkasuhteen kirjaamista lakiin. 

– Suomen velkaantuminen on niin vakavalla tasolla, että talous uhkaa romahtaa. 

– Kaikilla olisi sama poliittinen tavoite, mutta puolueilla voisi olla eri näkemyksiä ja keinoja siitä, miten velka taitetaan. Jokainen hallitus olisi velvollinen toimimaan kohti kestävää velkatasoa ja esittelemään keinot, miten siihen päästään, Orpo kuvailee velkakaton tarvetta.

Finanssipoliittista lakia on uudistettava joka tapauksessa, koska myös EU:n finanssipolitiikan säännöt muuttuvat tänä vuonna. Siksi yksi vaihtoehto olisi säätää velkakatosta osana finanssipoliittisen lain uudistamista.

Lisäsopeutusten mittaluokka kolme miljardia euroa vaalikaudelle

Hallitus ei ole halunnut kertoa tarkkaan, kuinka suurista sopeutuksista kehysriihessä tullaan päättämään. 

Rehn arvioi, että hallituksen on tehtävä noin kolmen miljardin euron edestä uusia lisäsopeutuksia kuluvalle hallituskaudelle. 

– Mittakaava on sitä luokkaa, Orpo sanoo.

Rehnin mukaan hyvä nyrkkisääntö olisi, että kaksi kolmasosaa sopeutuksista olisi menoleikkauksia ja yksi kolmasosaa veronkorotuksia.

– Suomen Pankin pääjohtaja on viisas mies, ja peruslähtökohdat ovat samankaltaisia hallituksen piirissä. Ajattelen, että suurin osa sopeutuksista tehdään leikkauksilla ja pienempi osa veronkorotuksilla, mutta tarkka lopputulema on poliittinen päätös.

Lisää aiheesta:

"Tilanne on melko huolestuttava" – ministeriö kannattaa hallituksen kaavailemaa velkakattoaMTV:n tiedot: Hallitus kaavailee 40 prosentin velkakattoa lakiinOrpo ja Purra: Valmisteilla on ylivaalikautinen velkajarruVTV: Suomen julkisen talouden velkaantuminen huolestuttavaaOrpo kertoo seisovansa velkaantumispuheidensa takana: "En väärää todistusta ole antanut"Suomen Pankki vaatii velkakattoa lakiin – Olli Rehn MTV:lle: "Kansantaloutemme pohja murenemassa"
PolitiikkaOrpon hallitusTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen20:58
    Turvallisuus

    Kansanedustaja Jarno Limnéll kertoo saaneensa kiireellisen tapaamispyynnön – valppaus saattoi estää vakavan vahingon

  • Eilen19:51
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystä

  • Eilen18:00
    Elokuvat

    Leikkaukset ajamassa kotimaisen elokuvateollisuuden kriisiin – "Aiheuttaa konkurssiaallon"

  • Eilen06:37
    Kotimaa

    Charlie Kirkin murha paljasti polarisoitumisen vaaralliset kasvot – näin ilmiö näkyy Suomen politiikassa

  • 13.9.22:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi haluaa aikataulun EU-jäsenyydelle – "Ei suunnitelmaa, vaan edes jotain konkreettista"