Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

USU: Pääministeri Orpo esittää lakiin kirjattua, ylivaalikautista velkakattoa

2:00Pääministeri Petteri Orpon mukaan säästöjä on haettava sote-tehtäviä karsimallaKatso myös: Pääministeri Petteri Orpon mukaan säästöjä on haettava sote-tehtäviä karsimalla.
Julkaistu 22.02.2024 05:00
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Orpon mukaan lakiin kirjattu velkakatto kannustaisi tulevia hallituksia pitämään kiinni menokurista.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) esittää Uutissuomalaisen haastattelussa lakiin kirjattua velkakattoa, joka rajoittaisi valtion velkaantumista ylivaalikautisesti. 

Orpon mukaan velkakaton asettaminen olisi vastaus tasavallan presidentti Sauli Niinistön valtiopäivien avajaisten puheessa esittämään huoleen julkisen talouden velkaantumisesta.

– Silloin me kaikki sanoisimme ääneen sen, että velkaantuminen täytyy pitää kurissa, Orpo sanoo Uutissuomalaiselle.

– Se ei poista sitä, että meillä on hyvin voimakkaita näkemyseroja siitä, miten tavoitteeseen päästään, mutta silloin meillä olisi selvä peli siitä, että kaikki ovat sitoutuneita tähän.

Orpon mukaan lakiin kirjattu velkakatto kannustaisi tulevia hallituksia pitämään tiukemmin kiinni menokurista, koska velkakaton nostaminen vaatisi aina lakimuutoksen.

– Olen ajatellut, että pohdimme tätä kysymystä kehysriihen yhteydessä. Ei välttämättä päätetä sitä vielä, mutta pohditaan siinä yhteydessä, mikä se voisi olla, ja tehtäisiin siihen liittyviä lainsäädäntöehdotuksia myöhemmin.

Valtiovarainministeriö on ehdottanut velkakaton säätämistä yhtenä keinona hillitä julkisen velan kasvua. 

– Silloin se on meidän oman eduskuntamme päätös. Jos jokin hallitus ei välittäisi velkakatosta, se vaatisi sitä, että hallitus joutuisi muuttamaan lainsäädäntöä.

Lue myös: Niinistö: Päättäjien olisi päästävä "pakkotilaan" – presidentti perusteli, miksi jäähyväispuheen pääosassa oli sakkaava talous

Orpo: Suomi on vaarallisesti velkaantunut maa, joka elää yli varojensa

Eeva Lehtimäen kommentti: Niinistö pääsi ärähtämään taloudesta vielä kerran – myös tuleva presidentti sai viestin

Lisää aiheesta:

Orpo ja Purra: Valmisteilla on ylivaalikautinen velkajarruVTV: Suomen julkisen talouden velkaantuminen huolestuttavaaMistä lisärahat puolustukseen? Orpo: Ei veronkorotuksiaOrpo kertoo seisovansa velkaantumispuheidensa takana: "En väärää todistusta ole antanut"Orpo: Valmistelemme velkakattoa – Olli Rehnin avauksille kiitostaSuomen Pankki vaatii velkakattoa lakiin – Olli Rehn MTV:lle: "Kansantaloutemme pohja murenemassa"
Petteri OrpoValtion budjettiTalousKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Petteri Orpo
  • 10:45
    Ukrainan sota

    Kommentti: Meitä valmistellaan Putinin voittoon – Suomi aloitti "joku muu kuin minä" -politiikan

  • 07:35
    Friedrich Merz

    Merz muutti matkasuunnitelmiaan Ukrainan takia

  • Eilen18:02
    Ukrainan sota

    Pääministeri Orpo ei näe EU:n yhteisvelkaa mahdollisena Ukrainan tukemiseksi

  • Eilen11:39
    Saamelaiset

    Orpo: Suomen tulee pyytää anteeksi

  • ke22:21
    Itsenäisyyspäivä

    Sadat lapset juhlivat itsenäisyyttä pääministerin ja KAJ:n kanssa