Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Opettajat ja sairaanhoitajat vaihtamassa alaa – "Uusille työntekijöille iskeytynyt todellisuus vasten kasvoja"

3:42Miksi opettajat ja sairaanhoitajat haluavat vaihtaa alaa? Järjestöjohtajat vastaavatMiksi opettajat ja sairaanhoitajat haluavat vaihtaa alaa? Järjestön johtajat vastaavat.
Julkaistu 29.09.2021 10:25

Mikael Kaivanto

mikael.kaivanto@mtv.fi

MTV:n Uutisaamussa vieraana olivat OAJ:n neuvottelujohtaja Petri Lindroos ja Tehyn johtaja Sari Viinikainen keskustelemassa hälyttävistä tilastoista.

Tuoreet kyselyt osoittavat opettajien ja sairaanhoitajien harkitsevan alan vaihtoa. Molemmilla aloilla korona on vaikeuttanut työtä, mutta muitakin onglemia ilmenee aloilla.

Yli puolet Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n kyselyyn vastanneista opettajista on harkinnut alanvaihtoa viimeisen vuoden aikana.

Sosiaali-, terveys- ja kasvatusalan ammattijärjestö Tehyn kyselyn mukaan jopa 90 prosenttia on harkinnut alan vaihtoa erikoissairaanhoitajista.

Lue lisää: Yli 2600 opettajaa vastasi: 57 prosenttia harkinnut alanvaihtoa vuoden aikana

Opettajien työnkuva on muuttunut

MTV:n Uutisaamussa vieraana olivat OAJ:n neuvottelujohtaja Petri Lindroos ja Tehyn johtaja Sari Viinikainen keskustelemassa hälyttävistä tilastoista.

– Tämä on hätkähdyttävä tulos, Lindroos kommentoi.

Lindroosin mukaan samanlainen kysely tehtiin alkukesästä, jolloin luku oli vain 20–30 prosentin luokkaa. Tuore kysely oli hieman laajempi, mutta Lindroos pitää lukujen nousua järisyttävänä.

– Vähän aikaan töissä olleille todellisuus on iskenyt vasten kasvoja, Lindroos kommentoi.

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

Hän kertoo opettajien työnkuvan muuttuneen. Opettajan perustehtävät ovat jääneet sivuun. Rinnalle on tullut erilaisia projekteja muun muassa kehittämisestä ja hallinnosta.

Hän uskoo opettajien tuntevan riittämättömyyttä työtehtäviä kohtaan.

Opettajien palkkaus, työmäärä ja kuormitus ovat pääsyitä alanvaihdon harkitsemiseen.

Hänen mielestään ammatillisiin tehtäviin ei riitä tällä hetkellä työntekijöitä eli alalla on työvoimapulaa.

Lue myös: Nämä ammatit kärsivät pahiten työvoimapulasta – terveys- ja sosiaaliala hallitsee murskaavasti listaa

Sairaanhoitajilla samoja ongelmia

Viinikainen sanoo myös sairaanhoitajien kokevan samoja ongelmia. Työn palkkaus, psyykkinen kuormitus ja työajat tuovat ajatuksia alanvaihdosta.

Alanvaihto koskettaa etenkin nuori työntekijöitä, johon hän uskoo myös koulutuksessa saamien mielikuvien murenevan työelämässä.

– Meillä neljännes miettii alanvaihtoa joka viikko, Viinikainen sanoo.

Hänen mielestään sillä on selvä merkitys työyhteisöön ja työntekijöiden kehittämiseen.

Katso koko MTV:n Uutisaamun haastattelu alta.

Lue myös: Jaakko vaihtaa työpaikkaa kerran kuussa: "Rehellisyyden nimissä enemmän on tullut töppäiltyä kuin onnistuttua"

10:40Opettajat ja sairaanhoitajat alaa vaihtamassa

Lisää aiheesta:

Yli 90 prosenttia nuorista hoitajista harkitsee alanvaihtoa, kertoo Tehyn kyselyOpettajien alanvaihdokset eivät ole lisääntyneet merkittävästi, vaikka OAJ kertoi enemmistön harkinneen alanvaihtoa – STT teetti oman selvityksen asiastaTehyn resepti hoitajapulan hoitoon: "Rahalla saa ja hevosella pääsee"Uupuminen uhkaa jo vastavalmistuneita sosiaalialan korkeakoulutettuja – tuoreen selvityksen "hälyttävät luvut vetävät hiljaiseksi"Liki 90 prosenttia hoitajista on pohtinut alanvaihtoa: "Työnantajan että valtiovallan on syytä oikeasti tarkkaan miettiä" – miten turvataan Suomen terveydenhuolto? Hoitajille tehdyt kyselyt paljastavat: Työhyvinvointi on edelleen laskussa – nämä ovat syyt tulosten taustalla
TyöllisyysUutisaamuVarhaiskasvatusKotimaa

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

Tuoreimmat aiheesta

Työllisyys
  • 3.10.05:30
    Työttömyys

    Maahanmuuttajien työttömyys huitelee taivaissa – tätä virhettä ei pitäisi nyt tehdä

  • 2.10.14:10
    Metsä Group

    Metsä Group aloittaa muutosneuvottelut, Suomessa uhan alla noin 540 työtehtävää

  • 2.10.06:41
    Uusikaupunki

    Työministeri Marttinen vierailee Uudessakaupungissa, taustalla Valmet Automotiven muutosneuvottelut

  • 1.10.19:17
    Työpaikat

    Työuupumus koskettaa yli 200 000 suomalaista: "Ei riitä kädet eikä työntekijät"

  • 30.9.18:14
    Kokoomus

    Kokoomus lupasi 100 000 työpaikkaa – puoluejohto kommentoi nyt vaalilupausta, joka ei toteudu