Minne katosi alkuhuuma? Eikö hän ollutkaan Se Oikea? Tiesitkö, että hullaantunut olo rakastuneena johtuu aivokemioista, mitkä ajan myötä laimenevat. Älä erehdy luulemaan, että rakkaus sammuisi kemioiden myötä.
Rakastumisen tunnetta ihanampaa ei ole olemassa. Perhoset vatsan pohjalla ja huumaava tunne nostattavat meidät korkeuksiin. Ruokahalumme katoaa, ja jokainen hetki kuluu ajatellessa rakkautemme kohdetta.
Kun euforinen tunne sitten lakkaa, moni erehtyy luulemaan ettei kyseessä olekaan Se Oikea. Ajatukset, kuten "Kemiat eivät täysin kohdanneet", "Rakkaus katosi" tai " Hän ei ollut se oikea" ovat kaikki vääriä olettamuksia.
Tosirakkaus on aivoissamme
Kahden ihmisen välinen kemia on paljon muutakin kuin pelkkä kielikuva. Neurologia väittää, että aivojen kemiat, jotka aiheuttivat rakastuneen, euforisen olon, laimenevat ajan kuluessa kun toleranssi kasvaa. Alkuperäisen innostuksen katoaminen on seurausta normaaleista aivokemioista, eikä suinkaan merkki rakkauden katoamisesta.
Rakastuessamme, dopamiinin tuotanto aivoissamme käynnistyy. Se saa meidät etsimään jännitystä ja mielihyvää, mikä puolestaan nostaa serotoniinitasoa aivoissamme ja aiheuttaa euforisen tunteen.
Noin vuoden jälkeen toleranssi dopamiinia kohtaan on kasvanut. Tämän jälkeen aivomme alkavat tuottaa oksitosiinihormonia, mikä auttaa meitä sitoutumaan syvemmin ja tuntemaan yhteenkuuluvuuden tunnetta.
Pelko ajaa meidät umpikujaan
Uudessa parisuhteessa monet naiset ja miehet erehtyvät luulemaan, ettei ihminen vieressä ollutkaan oikea valinta, kun alkuhuuma katoaa. He pelkäävät jälleen valitsevansa väärin ja jäävänsä loppuelämäkseen yksin. Mielessään he kuvittelevat, että löytäessään sen oikean, huuma kestää ja he elävät loppuelämänsä onnellisesti.
Kun ymmärtää, että täydellisenkin partnerin kanssa intohimo täytyy sytyttää uudelleen, mahdollisuudet kestävään ja onnelliseen parisuhteeseen kasvavat.
MTV3/Helmi
Kuvat: Shutterstock
Lähde: Your Tango
Uusimmat
-
09:35
Jukka Jalonen analysoi, pelaako Kari Jalosen Tshekki suomalaislätkää – "Silleen mielenkiintoinen peli edessä"
-
09:34
HS: Liike Nyt on pahasti velkaantunut Harry Harkimon yhtiölle
-
09:33
Ruokalaskuun jättimäinen nousu: "Voi kasvaa yli 500 eurolla" – nämä tuotteet tulevat kallistumaan
-
09:33
Venäjä pyrkii saamaan haltuunsa viimeisen palasen Luhanskia – MTV seuraa sotaa
-
Kesällä ravintolaillalliselle on tunnelmallinen vaihtoehto: illallisristeily höyrylaivalla vie Turun saariston luontoon Mainos
-
09:16
Taivas varjele, mitä sieltä tulee: MM-kapteenin ruokoton puheenvuoro päätyi suoraan tv-lähetykseen
-
09:13
Tilastokeskus: Työllisyys koheni edelleen huhtikuussa
-
09:13
Tässä ovat uudet Vain elämää -tähdet – mukana Erika Vikman, Redrama, Mikko Alatalo...
-
09:09
Ruotsissa ärähdettiin Jelena Välbelle ja Venäjälle – "Kaiken sellaisen tulee kadota"
-
08:49
Tullilta vakava varoitus: Jos tuot näitä tuotteita Virosta, voit syyllistyä rikokseen
-
08:25
Kalle Rovanperän toiminta lähes mykistää – asiantuntija nostaa hurjasta alkukaudesta yllättävän kohokohdan: "En muista kenenkään tehneen tuollaista"
-
08:21
Coloradolle jo kolmas voitto – sankarina rasististen uhkauksien kohteeksi joutunut tähti
-
08:20
Johanna Harlin tyrmäävänä vauvavatsansa kanssa: "Sinua on maailman ihaninta kantaa sisälläni"
-
08:19
Metalliromusta maksettiin alkuvuonna kaikkien aikojen kovimpia hintoja – "Ei tarvitse lavallistakaan olla, niin jonkinlaisen tilin tekee"
-
07:46
Tukes varoittaa vakavasta vaarasta: Vauvan purulelu voi aiheuttaa tukehtumisen – "Pitää poistaa käytöstä välittömästi"
-
07:31
Tshekin SM-liigakapteeni vitsaili Leijonien hyökkääjistä ja heitti suomea – myönsi yllätyskäänteen: "Ihanaa"
-
07:16
Tänään on tärkeä päivä yli 1,6 miljoonalle suomalaiselle palkansaajalle ja eläkeläiselle – ota nämä seikat huomioon
-
07:15
Millainen tauti on apinarokko? Tartunnan voi saada lakanoista – oireet saattavat hämätä
-
06:58
Leijonat-pakki naurahti ruotsalaislehden vedolle – "Kuulin, että oltiin otsikoitu sillä lailla"
-
06:32
Älä pelkää metaversumia – näin se voi helpottaa sinunkin arkeasi
-
Lataa lisää