Thaimaassa on aloittamassa toimintansa kuusi golfkaranteenihotellia, jotka ovat saaneet niin sanotut karanteeniluvat Thaimaan viranomaisilta: He voivat ylläpitää asumiskeskusta, jonka asukkaat on määrätty karanteeniin. Hanketta on ollut edistämässä ja ideoimassa suomalainen yrittäjä, joka odottaa parhaillaan ensimmäistä ryhmää saapuvaksi.
MTV Uutiset kertoi aiemmin Juha-Matti Vuorisesta, joka pääsi lokakuussa pitkällisen ja kalliin prosessin kautta matkaamaan toiseen kotimaahansa Thaimaaseen. Golf-opettajana toimiva Vuorinen vietti viisitoista päivää erittäin tiukassa valtion määräämässä karanteenissa, johon kaikki Thaimaaseen saapuvat joutuvat.
– Täällä hotellit ovat hakeneet erityiset koronahotelliluvat. Säädökset ovat niin tiukkoja, ettei niitä voi edes kuvitella, jos ei ole käynyt täällä. Silloin kun itse olin karanteenissa, niin suurin hankaluus oli liikunnan puute. Elän ja hengitän 365 päivää vuodessa golfia. Pyörittelin päässäni, että olisipa kiva, jos pääsisi edes pelaamaan tennistä, Vuorinen kertoo.
Karanteenissa vietetty aika poiki idean
Hätä keinot keksii ja idea golfleiri -tyyppisestä karanteenihotellista kehkeytyi Vuorisen mielessä karanteenin aikana. Mies ryhtyi toimiin karanteenin päätyttyä.
– Tapasin kotikaupungissani Hua Hinissa kahden kentän edustajat ja esittelin heille ideani. He ottivat sen onkeensa, että tämähän on hyvä juttu. He rupesivat selvittämään, mitä sellainen vaatii.