Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Onko kotonasi aarre, josta et tiedä – nämä vanhat astiat voivat olla yllättävän arvokkaita

9:53Vanhojen astioiden keräily on monille suuri intohimo – esimerkiksi monet lapsuuden aamupalapöydästä tutut astiat saattavat tänä päivänä paljastua suoranaisiksi aarteiksiMTV Oy
Julkaistu 06.11.2019 19:26
Toimittajan kuva

Seppo Haaparanta

seppo.haaparanta@mtv.fi

@SeppoHaaparanta

Monen suomalaisen kotoa löytyvät astiat ovat moninkertaistaneet hintansa lähivuosikymmenien aikana. Viiden jälkeen -ohjelma selvitti, mitkä astiat ovat nyt arvossaan.

Onko kotonasi monivärinen Mariskooli? Käsissäsi saattaa olla todellinen jättipotti! Katso videolta lisää hinta-arvioita tutuista astioista!

Esimerkiksi vanhemmat Arabian astiat ovat ostajien suosiossa, ja se näkyy hinnassa. Kauppias ja retronomi Aila Vuotila antaa kaksi esimerkkiä.

Suunnittelija Ulla Procopen Tutti Frutti -sarjan Omena-astia on kolmin-nelinkertaistanut hintansa. Kanneton astia on myynnissä Vuotilan liikkeessä myynnissä 46 euron hintaan.

Arabian Omena-astiasta pyydetään liki 50 euroa.MTV Oy

Pomona-sarjan astiat ovat vieläkin suuremmassa huudossa. Raija Uosikkisen vastaava mustikka-astia on noussut selvästi suositummaksi, kertoo Vuotila.

– Tässä tekee hintaa myös se, että tässä on myös kansi mukana. Kansi myytiin aikanaan erikseen, ja kannen hinta oli silloin sama kuin purkin hinta.

Arabian Pomona-sarjan astiat ovat nyt haluttuja.Arabian Pomona-sarjan astiat ovat nyt haluttuja.MTV Oy

Yhdeksänkymmentäluvun lasinen karkkikippo, Kerttu Nurmisen ”Isoäidin karkkipurkki” on jo 320 euron arvoinen.

– Se on signeerattu, ja signeeraus nostaa aina hintaa. Taiteilijakin on silloin sen hyväksynyt, että tuote on niin kuin sen pitääkin olla.

Lisää aiheesta:

Älä myy näitä klassikkokirjoja polkuhinnalla – arvo voi yllättää!Piileekö kodissasi jälkipolville jääviä aarteita? Asiantuntija: ”Yksinkertaisuus ja simppelit linjat purevat suomalaisiin”"Kaikki tietenkin toivovat, että kotona olisi lamppu, joka maksaa sata tonnia " – osaatko tunnistaa kotisi arvotavarat? Erkki kunnostaa vanhat astiat priimakuntoon – salainen metodi tiedossa vain kahdella ihmisellä SuomessaA&D: 30 euron huonekalu paljastui satojen eurojen design-harvinaisuudeksi – tuoli palasi "kotiin"Muumimukien arvo laskee? Asiantuntija: ”Laittaisin saman tien myyntiin”
AntiikkiKuluttajatuotteetViiden jälkeenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Antiikki
  • 29.07.202419:25
    Olympialaiset

    Taidehistorioitsija: Olympialaisten avajaisissa ei pilkattu kristinuskoa – pitää hatarana kohua, johon ministerikin tarttui

  • 24.09.202312:58
    Taide

    Nainen osti taulun kirppikseltä neljällä dollarilla – vuosia myöhemmin selvisi ostoksen todellinen arvo

  • 05.05.202321:03
    Raha

    Pennillä lomamatkalle etelään: Vanha perintölipaston pohjalla lojuva kolikko voi olla tuhansien eurojen arvoinen

  • 24.04.202318:22
    Mitä ihmettä?

    "Vuosi 753 ennen ajanlaskun alkua" – Barbaarit ja legioonalaiset taistelivat Roomassa keskellä kirkasta päivää

  • 18.08.202119:34
    Historia

    Hämmästyttävän hyväkuntoinen luuranko löytyi Pompeijista – antiikin ajan teatteritaiteilijasta oli jäljellä vielä osa korvaa ja hiuksia, video paljastaa