Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Omakotitalo betonista: tilaratkaisut sekä ylä- ja alapohjat

JKA 20.03.2005
JKA 20.03.2005MTV
Julkaistu 24.03.2005 09:44(Päivitetty 24.03.2005 10:24)

Betoni on maailman yleisin rakennusmateriaali. Pientalorakentamisessa sitä on kuitenkin toistaiseksi käytetty lähinnä kosteudelle tai sääolosuhteille alttiisiin kohtiin, kuten alapohjiin ja märkätiloihin.

Oulun ensi kesän asuntomessuille rakennettava "Solidus" päätettiin tehdä kokonaan betonista - tavoitteena on kestävä, luja ja kosteusteknisesti toimiva rakennus. Taloon tulee kolmeen kerrokseen noin 200 asuinneliötä ja tontille rakennetaan lisäksi autotalli.

JKA 20.03.2005
JKA 20.03.2005MTV

Talon suunnittelija, arkkitehti Ville Niskasaari kertoo, että suunnittelussa pyrittiin ottamaan huomioon sekä tilaajan tämän hetken tarpeet että varautumaan tuleviin: "Esimerkiksi pihalle tulee lisäsiipi vaikkapa kotiapulaista, anoppia, vanhempia lapsia tai kotona asuvaa vanhusta varten."

Oleskelutilat on sijoitettu talon toiseen kerrokseen: "Huomasin vihersuunnitelmasta, että tontin ja meren väliin on tulossa matalaa kasvillisuutta. Näköalahan pitää tietysti hyödyntää ja siksi oleskelutilat ovat yläkerrassa, panoraamaikkunan ääressä."

JKA 20.03.2005JKA 20.03.2005MTV

Ontelolaattojen käyttö on viime aikoina lisääntynyt pientalorakentamisessa huomattavasti etenkin alapohjarakenteissa. Niillä saadaan aikaan kantava alapohjarakenne ja kun siitä tehdään tuulettuva, kosteudesta ei tarvi olla huolissaan - siellä on vain betonia, ei mitään orgaanisia aineita. Lisäksi se on massiivisuutensa ansiosta lämpötaloudellisesti edullinen, osana lämpöä varaavaa massaa. Laatat voidaan tilata valmiiksi eristettyinä, jolloin eriste on kiinnitetty jo tehtaalla valmiiksi niiden alapuolelle.

Kun pientalot ovat kasvaneet kooltaan, ontelolaattojen käyttö on lisääntynyt huomattavasti myös väli- ja yläpohjissa.

Asentaminen tapahtuu siten, että laatat nostellaan elementtikartan - eli suunnittelijan laatiman sijoittelupiirustuksen - mukaisesti paikoilleen. Niihin tehdään rengas- ja saumaterästykset ja jäykistetään lopuksi yhtenäiseksi, jäykäksi laataksi saumavalun avulla. Soliduksen kohdalla valu jäykistää myös kellarin seinät, jolloin rakenne saadaan toimimaan yhtenäisenä, jäykkänä kokonaisuutena.

Täällähän jännevälit ovat hyvinkin lyhyitä, mutta ontelolaatan paksuudesta ja vaijeroinnista riippuen voidaan päästä jopa 20 metrin jänneväleihin.

JKA 20.03.2005JKA 20.03.2005MTV

Kun nykyään ajatellaan betonin kaikkia hyviä puolia: kosteusturvallisuutta, lujuutta, lämpötaloutta, ääneneristyskykyä ja rakennusaikaa, joka erityisesti elementeistä tehdessä on monia muita menetelmiä nopeampi - tuntuu oudolta muistaa, että betonirakentamista on aikoinaan myös parjattu. Niskasaari kuitenkin muistuttaa, että teollisessa mittakaavassa betonirakentamista alettiin harjoitella vasta 1960-70 -luvuilla suuren maaltamuuton aikana.

JKA 20.03.2005JKA 20.03.2005MTV

"Betonia on myös pidetty epäesteettisenä materiaalina. Luullakseni se johtuu paljolti tiheistä, leveistä saumoista sekä yleisesti käytetystä, tunkkaisen oloisesta, harmaasta pesubetonipinnasta.

Nykytekniikan ansiosta elementeistä voidaan tehdä isompia, jolloin saumojen määrä vähenee ja niistä voidaan tehdä huomattavasti kapeampia.. Arkkitehdille jää nykyään varsin vapaat kädet sijoitella ne parhaimmalla tavalla. Lisäksi julkisivupintaan on tullut erilaisia, pientalorakentajankin kukkarolle sopivia vaihtoehtoja: värejä, sileää pintaa, erilaisia struktuureja. Solidus tehdään sileästä valkobetonista."

(JKA 27.03.2005)

Lisää aiheesta:

Tutkijat selvittivät, miten todennäköisimmin voitat kivi, paperi, sakset -pelinÄlypuhelin voi rapauttaa keskittymiskyvyn – näin aivotutkija korjasi rutiinejaan: "Pari iltaa meni"Huijausvaroitus: Saitko tällaisen viestin "S-Pankilta"? Älä mene lankaan!Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleenMitä hyötyä on auton maskipeitosta?Torttutaikinaa, lehtitaikinaa vai voitaikinaa? Paras valinta joulutorttuihin
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:59
    Vapaa-aika

    Tutkijat selvittivät, miten todennäköisimmin voitat kivi, paperi, sakset -pelin

  • 17:33
    Aivoterveys

    Älypuhelin voi rapauttaa keskittymiskyvyn – näin aivotutkija korjasi rutiinejaan: "Pari iltaa meni"

  • 14:45
    Verkkohuijaukset

    Huijausvaroitus: Saitko tällaisen viestin "S-Pankilta"? Älä mene lankaan!

  • 12:44
    Autot

    Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleen

  • 12:02
    Auton varusteet

    Mitä hyötyä on auton maskipeitosta?