Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Olympiastadionin remonttiin ei ole herumassa lisää rahaa: "Valtion osuus on nyt hoidettu"

Olympiastadion on remontissa vielä vuosia.
Olympiastadion on remontissa vielä vuosia. Lehtikuva
Julkaistu 13.06.2017 19:23

MTV UUTISET-STT

Peruskivi on nyt muurattu, ja vuoden 2019 lopussa uudistetun Helsingin olympiastadionin pitäisi olla valmis. Kaivinkoneet ja katerpillarit ovat vielä yli kahden vuoden ajan tyypillinen näky stadionilla ja sen ympäristössä.

Mittavassa hankkeessa tapahtuu yllätyksiä, mutta Helsingin kaupungilta ja Suomen valtiolta ei ole enää herumassa rahaa stadionin remonttiin.

Olympiastadionin remontin virallinen budjetti on tällä hetkellä 261 miljoonaa euroa, joista 52 miljoonaa on valtion ja kaupungin myöntämää lisärahoitusta.

– Me lähdemme siitä, että valtion osuus on nyt hoidettu, opetus- ja kulttuuriministeriön nuoriso- ja liikuntapolitiikan osaston ylijohtaja Esko Ranto sanoi tiistaina.

Valtion ja kaupungin kummankin osuus lisärahoituksessa oli 26 miljoonaa euroa.

– Se on luonteva vaihtoehto myös meille, koska kaupungin lähtökohta on aina ollut se, että kustannukset jakautuvat valtion ja kaupungin kesken 50/50, Helsingin pormestari Jan Vapaavuori (kok.) kertoi.

Ei heijastu vuokriin

Stadionin valmistuttua tulot muodostuvat suurtapahtumien, sisäliikuntatilojen käyttäjien, kokousasiakkaiden, turistien ja vuokralaisten jättämistä euroista.

– Toivoimme, että tästä tulisi suomalaisen liikunnan ja urheilun koti. Suunnitelma ei toteudu sellaisenaan, koska Olympiakomitea on päättänyt muuttaa ainakin hetkeksi muualle. Meihin on ottanut yhteyttä lukuisa määrä urheilujärjestöjä sekä kulttuuri- ja viihdetahoja, Stadion-säätiön toimitusjohtaja Maija Innanen tuumi.

– 80 prosenttia entisistä vuokralaisista on jo lähtiessään ilmaissut kiinnostuksensa keskusteluun, Innanen jatkoi.

Ennakoitua suuremmat rakennuskustannukset vaikuttavat monesti kohteen vuokrattavien tilojen hintatasoon.

– Ei heijastu vuokriin, Innanen vastasi kysymykseen siitä, kasvavatko tilavuokrat stadionremontin budjetin paisumisen myötä.

Yllätykset eivät välttämättä ole ohi

Kukaan ei pysty takaamaan, että mittavan hankkeen kulut pysyisivät vieläkään suunnitellussa.

– Virallinen budjetti on nyt 261 miljoonaa euroa. Tällä mennään, ja tässä vaiheessa budjetti on riittävä. Koskaan ei voi sanoa mitään varmaksi, jos tulee jotain ikäviä yllätyksiä, Innanen sanoi.

Suurin yksittäinen syy 52 miljoonan euron budjettiylitykseen oli se, että stadionin perustusten vahvistaminen osoittautui ennakoitua suuremmaksi hankkeeksi.

Uusia pulmia ei ole ainakaan nyt tiedossa. Stadion-säätiö ei ole joutunut pyytämään uudestaan lisärahaa valtiolta ja Helsingin kaupungilta. Miten pormestari Vapaavuori arvioi nykyisen budjetin riittävän?

– Se edellyttää tältä organisaatiolta erittäin huolellista ja hyvää työtä, jotta pystytään pysymään tässä uudistetussa raamissa, Vapaavuori kommentoi.

Kotimaa

Lisää aiheesta:

Olympiastadionin lopullinen hintalappu on vielä arvoitus – "Pitäisi realistisemmin ja rehellisemmin arvioida, mitä se tulee maksamaan"Olympiastadionin jättiremontti valmistui myöhässä ja 100 miljoonaa alkuperäistä kalliimpana – näin projektinjohtaja vastaa viivästyksen syihin: "Yllätyksiä on tullut"Olympiastadion saadaan pian vihdoin auki – hintalappu kasvamassa tyrmäävään 350 miljoonaan: "Tällaista ei saa enää tapahtua", sanoo Helsingin pormestariOlympiastadionin korjauksen hintalappu kallistumassa jälleen – vuosia remonttivasaran alla olleen stadioinin määrä avautua elokuussaOlympiastadionin remonttiin ei ole herumassa lisää rahaa – kulujen kasvu edelleen huolenaKuvat: Helsingin Olympiastadion revitty rangaksi – remontti etenee

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:09
    Junat

    Junaliikenteessä pahoja häiriöitä

  • 12:57
    Maahanmuutto

    Sisäministeriö: Suomessa ollaan ottamassa käyttöön kansalaisuuskoe

  • 12:34
    Leena Meri

    Oikeusministeri Meri pysäytti kritisoidun suunnitelman leikata syyttömien oikeusavusta

  • 12:17
    Valtakunnansovittelija

    Yle: Valtakunnansovittelija Anu Sajavaara ei hae jatkokautta

  • 11:37
    Lentäminen

    AKT:lta raju viesti Finnairille: Märkä rätti päin naamaa