Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Olli ja Katerina Jokinen ovat olleet naimisissa yli 20 vuotta – täällä pari tapasi ensimmäisen kerran

1:44"Ei ollut rakkautta ensisilmäyksellä"– Jokiset kertovat, kuinka tapasivat vuosia sitten ensimmäisen kerran yökerhossa"Ei ollut rakkautta ensisilmäyksellä" – Jokiset kertovat, kuinka tapasivat vuosia sitten ensimmäisen kerran yökerhossa
Julkaistu 06.12.2021 17:41
Toimittajan kuva

Iriz Silander

iriz.silander@mtv.fi

iriziriz
Toimittajan kuva
Katja Lintunen

katja.lintunen@mtv.fi

Olli ja Katerina Jokisen rakkaus ei roihahtanut heti, vaan vasta muutama kuukausi ensimmäisen tapaamisen jälkeen.

Kiekkovalmentaja Olli Jokinen ja hänen vaimonsa Katerina Jokinen eivät ole viettäneet itsenäisyyspäivää Suomessa vuosiin, sillä perhe on asunut Yhdysvalloissa yli 20 vuoden ajan. Viime kesänä Jokisten perhe muutti Suomeen, kun Ollista tuli Mikkelin Jukurien päävalmentaja.

MTV Uutisten itsenäisyyspäivän erikoislähetyksessä vieraana ollut pari kertoi, että perheellä on kaksi kotia, toinen on Mikkelissä ja toinen Helsingissä.

– Vaimolle hatun nosto, että hän on täällä yksin lasten kanssa, ja pitää perhettä kasassa Helsingin päässä. Sahaillaan aina kahden kaupungin väliä, Olli kiittelee vaimoaan.

Olli viettää pääsääntöisesti viikot Mikkelissä töissä, kun taas Katerina on perheen lasten kanssa Helsingissä.

– Ajatuksena oli, että olisin käynyt siellä (Mikkelissä) paljon enemmän, mitä olen. Sitten tuli todellisuus vastaan, että meillä on tällainen pieni eläintarha kotona. Se on osoittautunut haastavaksi, miten pakkaa kolme kissaa, koiran ja pari lasta autoon ja lähdet Mikkeliin, Katerina sanoi.

Perhe on hiljalleen kotiutunut Suomeen.

– Me olemme asuneet viimeksi Suomessa markka-aikana. Asiat eivät ole niinkään muuttuneet, mutta vielä etsimme tasapainoa uuden arjen kanssa, Katerina kertoi.

Pariskunnalla on kolme lasta, joista vanhin jäi asumaan Yhdysvaltoihin, mutta on parhaillaan lomalla Suomessa. Perheen lapset ovat asuneet koko elämänsä Yhdysvalloissa, joten suomen kieli on heille haastavaa.

– He kyllä ymmärtävät suomea, kun puhumme sitä. He eivät vielä osaa tai ehkä jopa pelkäävät vastata takaisin. Nyt sitten he oppivat koulussa kieltä paremmin.

– Se on ehkä paras juttu, että lapset ovat niin hyvin sopeutuneet.

Pariskunta on ollut yhdessä pitkään ja tänä vuonna he juhlivat 20-vuotishääpäiväänsä. Olli intoutui muistelemaan parin ensimmäistä kohtaamista.

– Me tavattiin Hesperian yökerhossa ensimmäisen kerran. Olin juuri saapunut Suomeen ja asuin kyseisessä paikassa. Alakerta tuli hyvin tutuksi paikaksi. Se oli hyvä yökerho.

– Siellä ekan kerran tavattiin, mutta ei ollut rakkautta ensisilmäyksellä. Muutama kuukausi meni ja tavattiin uudestaan, siitä se sitten lähti.

Olli ja Katerina Jokinen MTV Uutisten itsenäisyyspäivän juhlalähetyksen haastattelussa: paljastavat pitkän liiton taustansa, ja miten ovat kotiutuneet Suomeen:

14:38Olli ja Katerina Jokinen itsenäisyyspäivän juhlalähetyksen haastattelussa: paljastavat pitkän liitton taustansa, ja miten ovat kotiutuneet Suomeen

Lisää aiheesta:

Viivi Avellánin perhe totuttelee elämään uudessa kotimaassa – ex-uutisankkurin lapset kiinnostuivat Suomesta yllättävällä tavallaKolmiodraama-Christina valitti Jodelissa, ettei tule koskaan löytämään rakkautta – nyt hän on kihloissa ja odottaa vauvaaJutta ja Juha Larm olivat seurustelleet kuusi vuotta ennen kuin riitelivät ensimmäisen kerran – tämä aiheuttaa nykyään kireyttäYhdysvaltalainen Christian muutti Seinäjoelle ja rakastui Veeraan – nämä asiat Suomessa ihmetyttävät: "Olen oikeasti yrittänyt pitää siitä"Maajussi-Tarja asui parikymmentä vuotta Yhdysvalloissa – teki rohkean peliliikkeen ja toteutti unelmansa Markon häät peruuntuivat, kun morsian ei päässyt juhliinsa Venäjältä – ulkomaalaisen kanssa seurusteleville koronakaranteeni on ollut raskas: "Onko parisuhde vähemmän tärkeä kuin marjojen poiminta?"
ItsenäisyyspäiväOlli JokinenKaterina JokinenSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Itsenäisyyspäivä
  • ti12:28
    Erika Vikman

    Erika Vikman sai kutsun Linnan juhliin

  • ma11:00
    Linnan juhlat

    Itsenäisyyspäivää juhlistetaan MTV:llä aamusta iltaan – tätä kaikkea on luvassa

  • 4.11.08:58
    Linnan juhlat

    Nyt paljastui tietoa Linnan juhlien ruoista

  • 09.12.202417:30
    Poliisi

    Poliisi kertoo, miksi se käytti voimakeinoja itsenäisyyspäivänä: "Poikkeuksellista – meitä lyötiin, potkittiin ja revittiin varusteista"

  • 08.12.202420:45
    Tommi Korpela

    Tommi Korpela tasavallan presidentiltä saamastaan tunnustuksesta: "Lämmittää"