Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kolmiodraama-Christina valitti Jodelissa, ettei tule koskaan löytämään rakkautta – nyt hän on kihloissa ja odottaa vauvaa

Christina Pantelidi odottaa hänen ja rakkaansa ensimmäistä yhteistä lasta. Kuvaaja: Margarita Vedru
Christina Pantelidi odottaa hänen ja rakkaansa ensimmäistä yhteistä lasta. Kuvaaja: Margarita VedruMargarita Vedru
Julkaistu 11.02.2025 17:50
Toimittajan kuva
Alexia Tänav

alexia.tanav@mtv.fi

Kolmiodraama-ohjelmasta tuttu Christina löysi rakkaansa Jodelista. Nyt rakastavaiset ovat kihloissa, asuvat yhteisessä omakotitalossa ja odottavat ensimmäistä yhteistä lastaan.

Christina Pantelidi vastaa puhelimeen kotoaan Joutsasta. Hän kertoo, että hänelle kuuluu juuri nyt todella hyvää. Elämässä on tapahtunut monta ihanaa asiaa sitten Kolmiodraama-ohjelman kuvausten kesällä 2023.

Christina nähtiin Samin kumppaniehdokkaana MTV3-kanavalla ja MTV Katsomossa keväällä 2024 esitetyssä Kolmiodraama-ohjelmassa. Deittailureality ei poikinut Christinan elämään romanttista rakkautta, ja hän kertoo olleensa tuolloin jopa hieman katkera – kumppani ei löytynyt tätäkään kautta.

Kolmiodraama-kuvausten jälkeen, syksyllä 2023 Christina purki rakkauselämään liittyvää harmitustaan anonyymissä viestintäsovelluksessa Jodelissa. Hän kirjoitti jodlauksessaan, ettei tule koskaan löytämään itselleen kunnollista ja hyvää miestä.

Jodlaukseen tuli useita vastauksia, joista yksi kiinnitti Christinan huomion. 

– Hän oli tosi samanhenkinen kuin minä olen. Hän valitsi sanansa jotenkin oikein. En vastannut kenellekään muulle paitsi hänelle, Christina kertoo. 

– Aloimme juttelemaan sovelluksessa enemmän ja siirryimme sieltä WhatsAppiin, jossa vaihdoimme kuvat. Jani muisti, että oli joskus törmännyt minuun jossain deittisovelluksessa, mutten ollut kuulemma pyyhkäissyt häntä oikealle. Minä en muistanut häntä yhtään, Christina jatkaa.

Kaksikko tapasi toisensa ensimmäisen kerran Jyväskylässä Valon kaupunki -tapahtumassa syksyllä 2023. 

– Ihastuimme toisiimme salamannopeasti. Siitä asti olemme olleet erottamattomat. 

Christina PantelidiChristina ennätti jo luulla, ettei koskaan löytäisi rakkautta. Kuvaaja: Margarita VedruMargarita Vedru

Lue myös: Kolmiodraama-Christina löysi rakkauden: "Ollaan sielunkumppaneita"

Christina ja hänen kumppaninsa Jani asuivat aluksi noin puolen vuoden ajan eri paikkakunnilla, Christina tyttärensä kanssa Joutsassa ja Jani Jyväskylässä. Viikonloput pari vietti tiiviisti yhdessä. 

Arki eri osoitteissa alkoi kuitenkin pian tuntua raskaalta.

– Aloimme sitten puhumaan, että mitä jatkossa tapahtuu. Puhuimme, että jossain vaiheessa muutamme varmaan yhteen, mutta oli vähän epäselvää, muuttaisimmeko Jyväskylään vai Joutsaan, Christina kertoo. 

Heinäkuussa 2024 puheet yhteen muutosta ottivat uusia kierroksia, kun Christina huomasi olevansa raskaana. 

– Hän on toivottu vauva. Aika nopeasti vain kävi tämä, hän naurahtaa. 

Vauvauutisen myötä pari alkoi pohtia, missä heidän olisi parasta asua perheenä. Paikkakunnaksi valikoitui rauhallisuuden sekä tukiverkoston vuoksi Joutsa. Syyskuussa 2024 pari teki kaupat ikiomasta omakotitalosta. 

Syyskuussa 2024 tapahtui myös toinen iso asia, kun Jani polvistui ja kysyi, menisikö Christina hänen kanssaan naimisiin. Mies kosi Christinaa Jyväskylässä Valon kaupunki -tapahtumassa, jossa he olivat vuotta aiemmin tavanneet toisensa ensimmäistä kertaa. 

"Kaikki on loksahtanut paikalleen"

Christina kertoo raskausaikansa sujuneen hyvin. Hän pystyi olemaan töissä loppuun asti alkuraskauden aikana vaivanneesta väsymyksestä ja voimattomuudesta huolimatta. Äitiyslomalle hän jäi tammikuussa. 

– Tämä loppuraskaus nyt on aika vaikeaa, kun maha on jo sen verran iso. En malta odottaa vauvan tuloa. Nyt, kun olen lomalla, eikä ole oikein muuta tekemistä kuin siivota paikkoja, niin vähän alkaa tuntua jo pääkopassa enemmän, hän sanoo. 

Vauvan laskettu aika on 7. maaliskuuta, mutta Christina epäilee pienokaisen syntyvän hieman aikaisemmin. 

– Siskonsakin syntyi muutamia päiviä aikaisemmin. Minulla on sellainen fiilis, mutta koskaan ei voi tietää, hän tuumaa. 

Christina Pantelidi  2Tuleva lapsi on Christinan toinen. Kuvaaja: Margarita VedruMargarita Vedru

Lue myös: Kolmiodraama-Mirella ja Aki: Vauva tulossa!

Christinan mukaan hänen esikoistyttärensä odottaa jo innoissaan pikkusisaruksen syntymää.

– Kerroimme hänelle raskaudesta aika nopeasti, koska en halunnut piilottaa sitä vaan kertoa, miksi äiti voi huonosti. Selitin hänelle, että äiti tarvitsee enemmän lepoa, ettei hän ihmettele, mikä minulla on, sillä hän on hyvin suojelevainen ja ajattelevainen tyttö, Christina kertoo.

– Hän haluaa koko ajan silittää vatsaa ja puhua raskaudesta. Hän kyselee, minkä kokoinen vauva on nyt ja milloin se syntyy, hän jatkaa. 

Vaikka tuleva lapsi on Christinan toinen, kuvailee hän olevansa silti uuden äärellä. 

– Kun on oikea henkilö, kenen kanssa on tämän kaiken rakentanut, on tämä itsellenikin uutta. Tämä on niin erilaista ja ihanaa, ja odotan tulevaa luottavaisin fiiliksin. On niin hyvä olla, kaikki on loksahtanut paikalleen.

Lisää aiheesta:

Paratiisihotellin Katri Flykt teki positiivisen raskaustestin – ensimmäisessä ultrassa paljastui järkyttävä uutinenJoonas tiesi jo muutamassa kuukaudessa, että Josefiina on hänen elämänsä nainen – pian heistä tulee perhe: "Jotenkin tiesin, että hän on se oikea"Tosi-tv-pari Jenni Puhakka ja Eetu Karhunen muuttivat yhteen kuukauden seurustelun jälkeen – ostivat yhteisen asunnon alle puoli vuotta ensitapaamisestaKesävauva tulossa! Renny ja Johanna Harlin odottavat ensimmäistä yhteistä lastaan – menestysohjaaja iloitsee: "Se on ollut suurin haave, että saisin perheen"Maajussi-Osmon koskettava rakkaustarina – onnettomuus, yllätyshäät ja down-lapsiÄitiyslomalle jäävä Sara Parikka avoimena: Kollegat näkivät heti suhteemme vakavuuden
KolmiodraamaRakkausTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Kolmiodraama
  • 14.7.11:55
    Seurapiirit

    Kolmiodraama-Mirella ja Aki: "Me mennään naimisiin!"

  • 5.4.21:01
    Töllötuomarit

    Race Across the World -kaksikon törsäily huvittaa Töllötuomareissa: "Suosikkini"

  • 1.4.20:23
    Töllötuomarit

    Töllötuomarit myöntävät mokansa: "Voimme osua aika pahasti hutiin"

  • 1.4.17:55
    Töllötuomarit

    Töllötuomarit pureutuvat Euroviisuihin ja Race Across the World -ohjelmaan – yhden parin törsäily huvittaa: "Suosikkini"

  • 31.3.08:46
    Seurapiirit

    Kolmiodraama-Mirellan ja Akin vauva syntyi: "Teit meistä perheen"