Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Ollaan lähellä katastrofia" – korona on syöksemässä pikkujoulusesonkia turmioon, mutta myyntijohtajalla on idea "hybridi-pikkujouluista"

1:56Pikkujoulukausi näyttää ravintoloiden ja hotellien kannalta synkältä koronatilanteen vuoksiKatso video: Pikkujoulukauden varaukset ovat romahtaneet viime vuodesta.
Julkaistu 23.10.2020 06:01
Toimittajan kuva
Valtteri Kykkänen

valtteri.kykkanen@mtv.fi

Yritykset tekevät pikkujouluvarauksia nyt entistä lyhyemmällä varoitusajalla. Uudet viranomaisohjeistukset ja rajoitukset näkyvät varauksissa nopeasti.

Koronaepidemia ja siihen liittyvät rajoitukset näkyvät myös loppuvuoden pikkujoulusesongissa. Helsingin Katajanokalla toimivan Wanhan Sataman yrittäjä Jouni Varpelaide kertoo, että viime vuoteen verrattuna juhlakausi näyttää hyvin hiljaiselta.

– Viime marraskuussa meillä oli 8 500 vierasta. Tämän hetken tilanteen perusteella tänä vuonna on vain muutamia satoja. Tilaisuudet ovat myös pienempiä. Aiemmin täällä oli jopa pari tuhatta ihmistä kerrallaan, nyt ne jakautuvat todella pieniksi, Varpelaide sanoo. 

– Toisaalta tällaiselle kasvokkain tapahtuvalle kohtaamiselle on mielestäni nyt selvä kysyntä, sillä kaikki ovat kokeilleet etätöissä sitä verkkokohtaamista niin paljon. 

Wanhan Sataman etuna on se, että suuret tilat ja korkeat tilat ovat helposti jaettavissa pienempiin osiin. Pöydät on aiemmin mitoitettu kymmenelle ihmiselle, nyt vain kuudelle. Tilaisuuksien kestoakin on leikattu.

Liikevaihto pudonnut jopa 95 prosenttia

Varpelaiden mukaan yritykset myös porrastavat juhlintaa. Hän kertoo kokeilusta, jossa esimerkiksi 200 ihmisen yrityksessä kerätään eri osastoilta ihmisiä kymmenen hengen pikkujouluporukoihin.

Varsinaisia peruutuksia ei juuri tehdä, vaan yritykset siirtävät nyt juhlia eteenpäin. Wanhan Sataman osalta tarkoittaa vilkasta kevättä ja ensi syksyä. Yritykset kuitenkin kyselevät paljon tilaisuuksien peruutusehdoista ja mahdollisuudesta perua lyhyellä varoitusajalla.

Poikkeukselliset ajat näkyvät myös yhtiön taloudessa.

– Jos katsotaan koko vuoden osalta, niin ollaan lähellä katastrofia. Liikevaihdosta on pudonnut pahimmillaan 95 prosenttia, Jouni Varpelaide toteaa.

Hajautetut hybridi-pikkujoulut

Korona-aika näkyy pikkujoulujen kysynnässä myös S-ryhmässä. SOK:n myyntijohtajan Petri Isomäen mukaan hotellien ja ravintoloiden varausasteet vaihtelevat todella paljon. Suosituimmat päivät eli marras-joulukuun taitteen torstait ja perjantait ovat myyneet hyvin. Silti joitakin isoja pikkujouluja on peruttu kokonaan.

– Trendi on nyt selvästi sellainen, että varaukset tehdään melko myöhään ja myös perumiset tapahtuvat lyhyemmällä varoitusajalla. Tähän vaikuttavat myös vaihtuvat viranomaisten suositukset ja ohjeistukset, jotka luovat sellaista epävarmuutta, Isomäki sanoo.

Erilaisilla tilaratkaisuilla ja varotoimilla juhlat voidaan Isomäen mukaan järjestää turvallisesti.

– Voisin lanseerata tässä ajatuksen hybridi-pikkujouluista, joissa asiakkaat voivat olla useassa eri paikassa samaan aikaan. Etäyhteyksien avulla he voisivat juhlia tilaisuutta yhdessä. Tätä ajatusta asiakkaat voisivat ainakin pohtia, Isomäki toteaa.

Scandic Hotels kuvailee pikkujoulusesonkia heikoksi, ja että sesongilla on suuri merkitys loppuvuoden tuloksen kannalta. Hotelliketju toivoo, että yritysten työntekijät juhlisivat pienemmissä ryhmissä.

Lue myös: Ravintola-ala: Uudet rajoitukset ovat oikeasuuntaisia, mutta taistelu päivästä toiseen jatkuu – "Miten saadaan rahat riittämään?"

Marraskuu vuoden kolmanneksi vilkkain kuukausi

Juhlakauden hiljaisuus on huomattu myös matkailu- ja ravintola-alan etujärjestö MaRassa. Toimitusjohtaja Timo Lapin mukaan juhlia voidaan järjestää turvallisesti ja hän peräänkuuluttaa rajoitusten höllentämistä. Rauhallisilla korona-alueilla rajoitukset voisi hänen mielestään poistaa kokonaan.

Pikkujoulusesongilla on ravintoloille suuri merkitys. Marraskuu olisi muuten hiljainen, mutta pikkujoulujen myötä siitä on tullut liikevaihdolla mitattuna vuoden kolmanneksi tärkein kuukausi. Viime vuoden marraskuussa Suomen ravintoloiden liikevaihto oli runsaat 240 miljoonaa euroa.

Lisää aiheesta:

Kolme työnantajaa paljastaa MTV:lle, miten pikkujouluja juhlitaan viimein: "Erityisen kurjalta on tuntunut, kun niistä on jouduttu pidättäytymään" Ravintolat odottavat vilkasta vappua ja äitienpäivää – koko loppuvuosi näyttää ravintoloiden suhteen lupaavaltaKansa on palannut ravintoloihin koronarajoitusten jälkeen, pandemia-ajasta jää alalle kuitenkin useita pysyviä muutoksiaRavintolapäällikkönä lähes puolet tuloistaan menettänyt Joni jyrähtää hallituksen hitaasta ja epäselvästä päätöksenteosta – "Härmäläisesti ja takaperoisesti ollaan liikkeellä"Konkurssi uhkaa satoja ravintola-alan yrityksiä – "Minkälainen kärsimys syntyy alan 80 000 työntekijälle"Jopa puolta pikkujouluista uhkaa peruutus – yhä useampi yritys juhlii etänä: "Lähdetään koko porukalla virtuaalimatkalle"
PikkujoulutRavintolatJuhlatKoronavirusS-ryhmäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pikkujoulut
  • 22.9.14:47
    Juomat

    Hämmentävästä juomasta tuli ilmiö Suomessa

  • 15.1.20:12
    Kansanedustajat

    Yle: Tomi Immonen pakotti vihreiden Sofia Virran halaukseen eduskunnan pikkujouluissa

  • 11.12.202407:45
    Joulu

    Miksi joulujuhlissa käytetään tonttulakkia?

  • 01.12.202414:37
    Joulu

    Poliisilta murheellinen tilitys pikkujoulukaudesta: "Joulun elementtejä hankalaa nähdä"

  • 30.11.202414:22
    Kokaiini

    Päihdelääkäri varoittaa: Kokaiinin kokeiluun humalassa liittyy erityinen vaara