Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Olkiluoto 3 -voimalan myöhästymisestä riidelty – Teollisuuden voima otti jälleen osavoiton laitostoimittajasta

Lehtikuva
Julkaistu 15.11.2017 10:34

MTV UUTISET–STT

Teollisuuden Voima otti jo kolmannen osavoiton välimiesmenettelyssä, joka koskee Olkiluoto 3 -ydinvoimaprojektin viivästymistä ja siitä aiheutuneita kustannuksia. Osapäätöksessä käsiteltiin tällä kertaa muun muassa rakennustöiden toteutusta ja projektinhallintaa. TVO:n mukaan osapäätöksessä ratkaistaan lopullisesti moni rakennustöiden toteutusta koskevista asioista TVO:n eduksi.

TVO:n ja laitostoimittajan kiistassa on kyse ydinvoimalan myöhästymisestä aiheutuneista kustannuksista ja niiden maksajasta. Laitostoimittaja on yhteenliittymä, jonka muodostavat muiden muassa ranskalainen Areva ja saksalainen Siemens.

Eurajoen Olkiluotoon rakennettavan ydinvoimalan piti valmistua jo vuonna 2009. Nyt laitostoimittaja arvioi säännöllisen sähköntuotannon käynnistyvän toukokuussa 2019.

Välimiesmenettely on edelleen kesken ja jatkuu kohti lopullista päätöstä, jolla välimiesoikeus määrittää osapuolten korvausvelvollisuudet. TVO on aiemmin arvioinut, että yhtiö on vahvoilla kahden sille myönteisen osapäätöksen jälkeen. Kolmannen osapäätöksen jälkeen TVO on edelleen sitä mieltä, että yhtiön vaatimukset ovat laitostoimittajan vaatimuksia vahvempia.

TVO:n arvio kustannuksistaan ja menetyksistään on noin 2,6 miljardia euroa, jota se vaatii laitostoimittajalta välimiesmenettelyn kautta.

Laitostoimittaja puolestaan vaatii TVO:lta noin 3,5:tä miljardia. Sen vaatimukset koostuvat muun muassa väitetystä saamatta jääneestä voitosta, viivästetyistä maksueristä ja viivästyskoroista.

Koko hankkeen alkuperäinen hinta-arvio oli 3,2 miljardia euroa. 

2:01Olkiluoto-kolmosen käynnistyminen viivästyy jälleen


Lisää aiheesta:

Olkiluoto 3:n käyttöönotto viivästyy taas – sähköntuotannon määrä alkaa keväällä 2021, valmista piti tulla jo vuonna 2009Nyt se varmistui! Teollisuuden voimalle 450 miljoonan korvaukset myöhästyneestä ydinvoimalastaOlkiluodon kolmosreaktori myöhästyy jälleen: Uuden aikataulun mukaan kolmosreaktori käynnistyy 10 vuotta myöhässäTeollisuuden Voima otti taas osavoiton Olkiluoto 3 -ydinvoimalakiistassaTeollisuuden Voimalle erävoitto Olkiluodon korvauskiistassaOlkiluodon voimalan toimittanut ranskalaisyritys vetäytyy ydinrakentamisesta
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen19:03
    Kaupan ala

    Jättilista suljettavista R-kioskeista julki – katso mikä on lähikioskisi kohtalo

  • Eilen18:17
    Ukrainan sota

    500 miljardia on kohta jaossa – mitä tekee Suomi?

  • Eilen07:27
    Verot

    Kysely: Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

  • ti17:59
    Politiikka

    Valiokunnalta merkittävä muutos kaivosveroon – uusi malli voimaan ehkä jo 2027

  • ti16:06
    Turkistarhaus

    Puola kieltää turkistarhauksen