Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
4:18Huijausviestien määrät ovat kasvaneet koronan aikaan – F-Securen Hyppönen kertoo, mistä vilunkiviestin tunnistaaHuijausviestien määrät ovat kasvaneet koronan aikaan – videolla asiantuntija kertoo, miten voi tunnistaa huijausviestin
Julkaistu 08.08.2020 07:08
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Julkisilla paikoilla on ympäri Suomea tapahtunut tänä kesänä rahankeräystä, joissa kerääjät esittelevät itsensä kuuroiksi tai sanovat keräävänsä rahaa kuurojen hyväksi.

Muutama päivä sitten kotkalainen Sanna Lohi oli käymässä ostoksilla Prismassa ja istahti jo autoonsa lähteäkseen, kun hänen huomionsa kiinnittyi parkkipaikalla seisovaan mieheen. Nuori, tummahiuksinen mies oli keräämässä rahaa kuuroille.

– Siellä vanhempi rouva antoi juuri rahaa miehelle. Juoksin paikalle ja kysyin, oliko kerääjällä näyttää keräyslupaa. Mies esitti, ettei hän ymmärrä, kunnes sanoin vieressä ihmettelevälle rouvalle, että tämä on huijari, kuuroilla ei ole katukeräyksiä menossa, Lohi kertaa tapahtunutta.

Mies antoi rouvalle rahansa takaisin ja juoksi karkuun.

Lohi oli kuullut huijareista, jotka kiertävät parkkipaikoilla keräämässä rahaa. Hän ei ollut kuitenkaan henkilökohtaisesti törmännyt vastaavaan aiemmin.

– Pakkohan tilanteeseen oli puuttua. Ärsytystähän se lähinnä aiheutti, kun hyväuskoisia, etenkin vanhempia ihmisiä käytetään hyväksi.

Häpeilemättä ihmisiin kiinni

Myös Suvi törmäsi samaiseen ilmiöön Kirkkonummella. Hän oli toissapäivänä tulossa kaupasta, kun huomasi pysäköintialueella kaksi nuorta naista rahankeräyskaavakkeiden kanssa.

Oletko sinäkin antanut kadulla rahaa "kuurojen hyväksi"? Taitavat huijarit iskevät etenkin iäkkäiden kimppuun: "He menivät häpeilemättä ihmisiin kiinni"

– Toinen heistä lähestyi minua hymyillen ja teki hyvin nopeasti selväksi eleillä, ettei hän pysty puhumaan, saati kuule. Hymyili ja teki pieniä lentosuukkoja. Naisen olemus ja käytös poikkesivat suomalaisesta niin vahvasti, että hämmästyin, kun hänen tarjoamansa vetoomus oli suomeksi kirjoitettu, Suvi sanoo.

Vetoomuksessa kerättiin rahaa uuden kuntoutuskeskuksen saamiseksi kuuroille ja mykille. Paperiarkilla oli jonkinlainen leima ja Suomen lippu. Suvi kysyi sekä suomeksi että englanniksi viittomalla maata kohti, onko tarkoitus saada keskus tänne Kirkkonummelle, ja nainen nyökkäili iloisesti.

– Huomasin kuitenkin ensimmäisillä täytetyillä riveillä, joissa oli epämääräisiä "allekirjoituksia", että yhden nimen perässä paikkakunnaksi ilmoitettiin eri kuin missä olimme, melko kaukanakin täältä. Arkin tulostusmuste oli myös surkeaa eikä siitä selvinnyt yhdistystä ajatuksen takana, joten minuutissa oli aika selvää, etteivät he ole oikealla asialla.

Lahjoitussummien väitettiin olevan useita kymmeniä euroja

Suvi huomasi, että osa lahjoitussummista vaihteli 50 ja 100 euron välillä. Hän pohti, että harva varmaankaan kauppareissulla lahjoittaa ohimennen keräyksiin tuollaisia määriä käteistä.

Suvi viittoi, ettei hänellä ole käteistä mukana, jolloin nainen vielä viittoili kaupan suuntaan ehdottaen ilmeisesti, että hän voisi hakea sieltä käteistä.

– Poistuin autolleni ja jäin hetkeksi katsomaan tilannetta. Nämä naiset menivät häpeilemättä ihmisiin kiinni ja eritoten iäkkäämpien luo.

0708 blurrattu kuvaKuvassa nainen keräämässä röyhkeästi rahaa kirkkonummelaiseen kauppakeskukseen saapuvan ihmisen luona, ennen kuin tämä ehti edes nousta autostaan.

Suvin mukaan joidenkin vanhempien ihmisten auton ikkunoista työnnettiin keräyslappusia, ennen kuin he olivat edes ehtineet nousta autoistaan.

Suvia harmittaa näin jälkeenpäin ajateltuna, ettei hän ilmoittanut poliisille asiasta heti. Paikan päällä hän koki olevansa lähinnä ahdistunut ja hämmentynyt.

– Itselleni ei ole vastaavaa tullut aiemmin eteen. Toivottavasti mahdollisimman moni törmätessään ilmoittaa näistä, kun tieto leviää.

Vastaavia tapauksia aina aika ajoin

Länsi-Uudenmaan poliisilaitokselta kommentoidaan MTV Uutisille, että vastaavia tapauksia on aina välillä ollut, mutta rikosilmoituksia huijauskeräyksistä ei viime aikoina ole tullut poliisin tietoon kuin yksi tämän vuoden osalta.

– Ilmiöstä ei voi siis ainakaan tällä hetkellä puhua. Toki toivomme, että näistä tapauksista ilmoitetaan poliisille, jotta tähän pystyttäisiin puuttumaan, kertoo komisario Hannu Väänänen Länsi-Uudenmaan poliisilaitokselta.

Väänäsen mukaan mikäli epäilee rahankerääjää huijariksi, jolla ei ole näyttää mitään laillista rahankeräyslupaa, kannattaa tehdä poliisille rikosilmoitus tai soittaa suoraan hätäkeskukseen.

Monivuotinen riesa

Toisin kuin poliisille, Kuurojen Liittoon on tämä kesän aikana tullut runsaasti yhteydenottoja kaduilla ja muilla julkisilla paikoilla, kuten kauppakeskuksissa, tapahtuvasta rahankeräyksestä.

– Valitettavasti nämä huijarikerääjät ovat olleet jo monivuotinen ilmiö ja Kuurojen Liitto saa asiasta valtavasti yhteydenottoja, kertoo Kuurojen Liiton tiedottaja Tiina Vihra.

Vihra haluaa muistuttaa, että kaduilla tapahtuva rahankeruu ei ole Kuurojen Liiton toimintaa ja toivoo, että toiminnasta ilmoitetaan paikalliselle poliisille. Kuurojen Liitolle voi lahjoittaa rahaa laillisesti esimerkiksi liiton nettisivuilla.

– Monet ovat erehtyneet antamaan rahaa näille kaduilla kerääjille ja alkavat myöhemmin miettiä asian todenperäisyyttä ja ottavat sitten meihin yhteyttä, Vihra pohtii.

Lisää aiheesta:

Vuodesta 1953 toiminut helsinkiläisliike on nyt päivisinkin lukittu: "Kyllä ihmiset ymmärtävät, kun heille kertoo, miksi"Ville lankesi Torissa nettihuijarin ilmoitukseen, menetti liki 6000 euroa – poliisi: "Tekijät eivät edes yritä peittää jälkiään"Tuula Visa, 80, alkoi käräyttää rakkaushuijareita, kun "amerikkalaiskenraali" lähestyi – yksi seikka yhdistää valtaosaa uhreista"Metsänpeikko" on jo yli vuoden ajan tunkeutunut ihmisten koteihin syömään ja nukkumaan Littoisissa – paikalliset huolissaan: "Teinipoikamme löysivät eteisestä vieraan naisen"Kauneusalan yrittäjä joutui törkeän huijauksen kohteeksi Vantaalla – naiskaksikko pistätytti kasvoihinsa 1 500 euron botoxit ja katosi maksamatta: "Naisten toiminta tuntuu todella suunnitelmalliselta"Sari oli joutua uudenlaisen maksupäätehuijauksen uhriksi – pienyrittäjältä yritettiin viedä 20 000 euroa härskillä tavalla
HuijauksetRahanpesuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huijaukset
  • Eilen11:21
    Sovellukset

    KRP varoittaa: Älä lataa pyynnöstä sovellusta tai voit menettää rahasi

  • 14.11.13:29
    Black Friday

    Black Friday on riskialtis tarjousviidakko – erityisesti näitä asioita rikolliset hyödyntävät

  • 31.10.15:05
    Ravintolat

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • 31.10.12:54
    Lappi

    Poliisi varoittaa Ritvoja

  • 31.10.05:45
    Petokset

    Suomalaiset ovat menettäneet kymmeniä miljoonia huijareille: "Jokaisella on joku heikko hetki"