Huulirasva aina taskussa, toinen käsilaukussa ja kolmas auton hanskalokerossa. Kotona vielä varmuuden vuoksi pari odottamassa. Tunnistatko itsesi? Huulivoideriippuvainen tuntee huultensa kuivuvan jatkuvasti ja kaipaavan uutta voidetta vähän väliä. Useimmiten tunne on kuitenkin vain harhaa ja koko kierre itse aiheutettu.
Huulirasva-addiktiota esiintyy tyypillisimmin koululaisilla ja nuorilla. Silti yhtä hyvin aikuinenkin saattaa joutua kierteeseen ja päätyy varustamaan niin kotinsa, autonsa kuin työpaikkansakin useammilla purkeilla ja puikoilla, jotta helpottavaa voidetta olisi aina tarvittaessa saatavilla.
Parhaimmillaan huulivoidetta voi kulua tuubi tai kaksi viikossa. Riippuvuus saa välillä surkuhupaisiakin piirteitä, kun kaupungilla on kaarrettava välittömästi lähimpään kauppaan tai pikavauhtia kotiin unohtunutta rasvaa hakemaan.
Terveet huulet eivät kaipaa rasvaa
Toki auringon tai kylmän rohduttamat huulet tarvitsevat kosteutta ja niitä kannattaa hoitaa hyvin. Myös ennaltaehkäisy pakkasessa tai paahtavassa auringossa on järkevää. Olennaista onkin ymmärtää tarpeellisuuden rajat ja lopettaa rasvaaminen silloin, kun siihen ei ole todellista tarvetta.
Terveet huulet eivät normaalioloissa kaipaa ylimääräistä rasvaa. Niiden liian tiheä rasvaaminen johtaa kostean tuntuman muuttumiseen oletustilaksi, jolloin rasvaamattomat huulet alkavat tuntua karheilta ja tartut automaattisesti purkkiin, vaikka oikeastaan voide ei olisi lainkaan tarpeen.
Huulirasvakierteen tyypillinen syntymekanismi on voiteeseen tottuneiden huulien jatkuva lipominen. Kieli eksyy refleksinomaisesti kostuttamaan huulia aina, kun niillä ei juuri ole voidetta. Suusta tuleva kosteus helpottaa kuivuuden tunnetta hetkeksi, mutta oikeastaan sylki vain pahentaa tilannetta. Syljen vesi kuivattaa huulia, ja tuloksena on uusi rohtuminen.

