Tänä viikonloppuna Ison-Britannian GP:n yhteydessä on muistettu todellista F1-legendaa Frank Williamsia, joka on ollut mukana kuninkuusluokan ympyröissä jo 50 vuoden ajan.
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Iso-Britannian GP suorana 12.-14.7.
Su: Iso-Britannian GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Williamsin alaisuudessa hänen nimikkotalli on ottanut vuosien saatossa yhdeksän valmistajien maailmanmestaruutta, seitsemän kuljettajien mestaruutta ja peräti 114 voittoa.
Silverstonessa, ikonisissa ympyröissä, Williamsia juhlistettiin näyttävällä tavalla.
Mercedeksen brittikuski Lewis Hamilton asettui auton ohjaimiin, kun Williams oli istutettu niin sanotusti kartturin paikalle.
– Puhuimme juuri, että isällä on kaksi kierrosta aikaa vakuuttaa sinut tulemaan Williamsille! Frank Williamsin tytär (brittitallin pomo) vitsaili Hamiltonille ennen ajoa.

