Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oikeuspsykologi: Järvilehdon muistamattomuus ilmeisen aitoa

Turun hovioikeus teki katselmuksen Jomalvikin kanavaan, jossa Jyrki Järvilehdon ystävä kuoli onnettomuudessa.
Turun hovioikeus teki katselmuksen Jomalvikin kanavaan, jossa Jyrki Järvilehdon ystävä kuoli onnettomuudessa.
Julkaistu 02.10.2012 17:03(Päivitetty 03.10.2012 11:18)

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Oikeuspsykologi Helinä Häkkänen-Nyholmin mukaan Jyrki Järvilehdolla saattoi olla veneturman jälkeen dissosiaatiotilassa, johon liittyy muistamattomuus.

Psykologin mukaan tällaiset ovat tyypillisiä liikenneonnettomuuksissa. Häkkänen-Nyholmia kuultiin puolustuksen todistajana Järvilehdon veneturmaoikeudenkäynnissä. Juttua pui nyt Turun hovioikeus.

Oikeuspsykologi sanoi, ettei hän ota suoraan kantaa siihen onko Järvilehdon muistamattomuus teeskenneltyä vai aitoa, vaan tuo esiin asiaan liittyviä seikkoja. Häkkänen oli päätynyt siihen, että Järvilehdon muistamattomuus yhden ihmisen kuolemaan johtaneen turmayön tapahtumista on ilmeisen aitoa.

Häkkänen-Nyholm on työskennellyt oikeuspsykologina mm. keskusrikospoliisissa. Hän kertoi, että paikallispoliisi oli pyytänyt lausuntoa Järvilehdon tapauksesta syksyllä 2010. Hän työskenteli tuolloin keskusrikospoliisissa ja tutkijat halusivat tietää onko muistamattomuus mahdollista. Tuolloin Häkkänen-Nyholm totesi, että amnesia on mahdollinen. Tämä aineisto ei päätynyt esitutkintaan.

Uusi lausunto

Järvilehdon puolustus pyysi nyt hovioikeuden istuntoon uuden lausunnon Häkkänen-Nyholmilta poliisitutkinta-aineiston perusteella. Asialla on merkitystä, koska käräjäoikeus perusteli Järvilehdon tuomitsemista muun muassa sillä, että Järvilehdon kertomukset tapahtuminen kulusta olivat eri vaiheissa erilaiset.

Syyttäjän mukaan kyse ei ole amnesiasta, vaan siitä, ettei Järvilehto halua kertoa.

– Ihmisen käyttäytymisessä kaikki on mahdollista, mutta en näe viitteitä tahallisesta unohtamisesta, Häkkänen-Nyholm totesi.

Häkkänen-Nyholmin mukaan teeskennellyn amnesian paljastamiseksi on tietynlaisia kuulustelutekniikoita, mutta sellaisia ei ole tässä käytetty.

Mikä on käsityksenne Järvilehdon psyykkisestä tilasta? puolustus kysyi.

– Esitetyn materiaalin puitteissa hän on todennäköisesti ollut shokkitilassa. Dissosiaatiotilassa henkilö ei kykene yhdistämään havaintojaan kokonaisuudeksi, vaan tilanne koetaan unenomaisena. Henkilö koetaan poissaolevan oloisena. Kyse on suojautumistilasta.

Järvilehdon puolustus viittaisi Järvilehdon kuulusteluihin, joissa hän ei muista tapahtumia, mutta on tuoreeltaan todennut ettei ajanut venettä.

– Amnesiatapauksissa nousee yleensä esiin tilanne miten ihminen voi sanoa jotain, jos hän ei muista. Amnesioita esiintyy usein liikenneonnettomuuksien yhteydessä. Humalatila vaikuttaa myös. Hyvin tyypillisesti esiintyy blackout-tiloja. En voi ajatella, ettei tällainen amnesia ei tässä tapauksessa tule kyseeseen. Hollantilaistutkimuksen mukaa kolmasosalla muisti ei ole blackout-tilanteiden jälkeen palannut.

– Muistikuvat voivat myös heikentyä, Häkkänen-Nyholm totesi.

Muisti ei ole video

Järvilehto ei muistanut yhdeksän kuukautta ensimmäisen kuulustelun jälkeen tehdyssä toisessa kuulustelussa menomatkan tietoja yksityiskohtaisesti.

– Asian kannalta epärelevantti aineisto on altis unohdukselle.

– Muisti ei ole videonauha, vaan se on muuttuva asia. Keskustelut voivat palauttaa mieliin asioita. Ihmiset ovat myös taipuvaisia täyttämään aukkoja skripteillä eli oletuksilla siitä miten asiat ovat aikaisemmin olleet.

"Heräsin vedestä, muuta en muista"

Kuka tässä istui? Uudet kuvat turmaveneestä

Hovioikeus tutustui turmakanavaan – Järvilehto ei paikalla

Lisää aiheesta:

Uutta tietoa: Helsingissä kaksi väkivaltarikosta itsenäisyyspäivän yönäPoliisilla vaarallinen takaa-ajoAlaikäisiä koskevalle lakihankkeelle kovaa arvostelua – "Edes Ruotsissa ei ole vastaavaa"Helsingissä epäilty väkivaltarikos – yksi loukkaantunutSilminnäkijä STT:lle: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut asiaanHaminassa mahdollisesti ammuskeltu ravintolassa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen17:05
    Väkivaltarikokset

    Uutta tietoa: Helsingissä kaksi väkivaltarikosta itsenäisyyspäivän yönä

  • Eilen12:12
    Tampere

    Poliisilla vaarallinen takaa-ajo

  • Eilen08:23
    Vankila

    Alaikäisiä koskevalle lakihankkeelle kovaa arvostelua – "Edes Ruotsissa ei ole vastaavaa"

  • Eilen07:31
    Väkivaltarikokset

    Helsingissä epäilty väkivaltarikos – yksi loukkaantunut

  • 6.12.23:08
    Väkivalta

    Silminnäkijä STT:lle: Naamioitunut joukkio työnsi ulkomaalaisen naisen katuun Töölöntorilla, poliisi ei puuttunut asiaan