Oikeuspsykologi Helinä Häkkänen-Nyholmin mukaan Jyrki Järvilehdolla saattoi olla veneturman jälkeen dissosiaatiotilassa, johon liittyy muistamattomuus.
Psykologin mukaan tällaiset ovat tyypillisiä liikenneonnettomuuksissa. Häkkänen-Nyholmia kuultiin puolustuksen todistajana Järvilehdon veneturmaoikeudenkäynnissä. Juttua pui nyt Turun hovioikeus.
Oikeuspsykologi sanoi, ettei hän ota suoraan kantaa siihen onko Järvilehdon muistamattomuus teeskenneltyä vai aitoa, vaan tuo esiin asiaan liittyviä seikkoja. Häkkänen oli päätynyt siihen, että Järvilehdon muistamattomuus yhden ihmisen kuolemaan johtaneen turmayön tapahtumista on ilmeisen aitoa.
Häkkänen-Nyholm on työskennellyt oikeuspsykologina mm. keskusrikospoliisissa. Hän kertoi, että paikallispoliisi oli pyytänyt lausuntoa Järvilehdon tapauksesta syksyllä 2010. Hän työskenteli tuolloin keskusrikospoliisissa ja tutkijat halusivat tietää onko muistamattomuus mahdollista. Tuolloin Häkkänen-Nyholm totesi, että amnesia on mahdollinen. Tämä aineisto ei päätynyt esitutkintaan.
Uusi lausunto
Järvilehdon puolustus pyysi nyt hovioikeuden istuntoon uuden lausunnon Häkkänen-Nyholmilta poliisitutkinta-aineiston perusteella. Asialla on merkitystä, koska käräjäoikeus perusteli Järvilehdon tuomitsemista muun muassa sillä, että Järvilehdon kertomukset tapahtuminen kulusta olivat eri vaiheissa erilaiset.
Syyttäjän mukaan kyse ei ole amnesiasta, vaan siitä, ettei Järvilehto halua kertoa.
– Ihmisen käyttäytymisessä kaikki on mahdollista, mutta en näe viitteitä tahallisesta unohtamisesta, Häkkänen-Nyholm totesi.
Häkkänen-Nyholmin mukaan teeskennellyn amnesian paljastamiseksi on tietynlaisia kuulustelutekniikoita, mutta sellaisia ei ole tässä käytetty.
