Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Oikeusministerin puuttuminen henkirikostuomioihin saa paheksuntaa

Julkaistu 30.07.2004 07:27(Päivitetty 02.08.2004 17:42)

Korkeimman oikeuden presidentti kritisoi oikeusministerin kannanottoja KKO:n henkirikostuomiosta. Keskustelu korkeimman oikeuden linjasta alkoi, kun Eveliina Lappalaisen surmaajan tuomio aleni KKO:ssa.

Korkeimman oikeuden presidentti Leif Sevón paheksuu oikeusministeri Johannes Koskisen puuttumista henkirikosten tuomioihin. Sevón viittaa Suomenmaassa Koskisen kannanottoihin, joilla tämä on halunnut KKO:n jatkossa tarkistavan päätöstensä linjauksia henkirikostuomioissa.

Sevónin mielestä Koskisen lausunnot vain vahvistavat kansalaisten uskomusta siihen, että korkeat virkamiehet ja poliitikot ohjaavat tuomioistuimia ratkaisuissaan.

- Ei kai oikeusministeri voi tosissaan uskoa, että hänen puheenvuoronsa johtaisi mihinkään tulokseen. Ehkä hänen pohdintojaan on ohjannut vain poliittinen tarkoituksenmukaisuus, Sevón sanoo.

Sevón sanoo, että Koskisen lausunnot ovat ristiriidassa myös länsieurooppalaisen vallanjakoperiaatteen kanssa. Suomen perustuslain mukaan tuomioistuimet ovat riippumattomia hallitusvallasta. Hän kuitenkin mainitsee, että tuomioistuimet ovat aina valmiit kuuntelemaan kritiikkiä ja miettimään, antaako kritiikki aihetta tarkistuksiin.

Keskustelu henkirikosten tuomioista alkoi, kun KKO lievensi kahdessa henkirikoksessa alempien oikeusistuimien antamat murhatuomiot tappotuomioiksi.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Lappeenrannassa vaarallista savua ilmassaPääministerit Orpo ja Kristersson osallistuvat Espoossa taideteosten vihkitilaisuuteenVeteraanit ja lotat juhlivat tänään itsenäisyyttä Presidentinlinnassa – keski-ikä yli 100 vuottaVihdin kunnanvaltuusto hyväksyi Länsiradan osakassopimuksenPääministereiden julistus: Suomi ja Ruotsi syventävät kahdenvälistä yhteistyötäänVaarallinen kaistanvaihtaja tallentui kameraan – konkaripoliisi: "Pitäisi olla selkeää, jos on ajokortti"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:44
    Kotimaa

    Lappeenrannassa vaarallista savua ilmassa

  • 06:53
    Petteri Orpo

    Pääministerit Orpo ja Kristersson osallistuvat Espoossa taideteosten vihkitilaisuuteen

  • 05:44
    Sotaveteraanit

    Veteraanit ja lotat juhlivat tänään itsenäisyyttä Presidentinlinnassa – keski-ikä yli 100 vuotta

  • Eilen21:40
    Junat

    Vihdin kunnanvaltuusto hyväksyi Länsiradan osakassopimuksen

  • Eilen20:58
    Ruotsi

    Pääministereiden julistus: Suomi ja Ruotsi syventävät kahdenvälistä yhteistyötään