Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ei tiennyt saaneensa lapsilisiä yli 10 vuoden ajan – oikeus hylkäsi entisen Keva-pomon petossyytteen

Kevan ex-toimitusjohtaja Merja Kasoi (ent. Merja Ailus) ja asianajaja Heikki Lampela Helsingin käräjäoikeudessa joulukuussa.
Kevan ex-toimitusjohtaja Merja Kasoi (ent. Merja Ailus) ja asianajaja Heikki Lampela Helsingin käräjäoikeudessa joulukuussa.Lehtikuva
Julkaistu 12.01.2018 14:22(Päivitetty 12.01.2018 15:18)

MTV UUTISET - STT

Helsingin käräjäoikeus on hylännyt eläkevakuuttaja Kevan entisen toimitusjohtajan Merja Kasoin (entinen Ailus) petossyytteen. Syyttäjä vaati Kasoille ehdollista vankeusrangaistusta ja tuntuvaa sakkoa.

Kasoin tilille maksettiin yhteensä liki 19 000 euron arvosta Norjan lapsilisiä, vaikka hän ei enää asunut Norjassa. Käräjäoikeuden mukaan asiassa jäi kuitenkin riittävällä varmuudella näyttämättä, että Kasoi olisi syyllistynyt rikokseen salaamalla muuttonsa Norjasta.

Muuttoilmoitus pelasti

Kasoi muutti Norjaan pikkupaikkakunnalle silloisen miehensä ja lastensa kanssa, mutta palasi Suomeen vuonna 2002. Kasoi kertoi tehneensä väestörekisteriin muuttoilmoituksen ja olettaneensa, että tieto välittyy Norjan NAVille, joka vastaa Suomen Kelaa.

Kasoi kertoi oikeudessa, ettei tiennyt, että hänelle maksettiin edelleen lapsilisiä norjalaiselle tilille. Hän kertoi kuulleensa ensimmäisen kerran toimittajalta, että lapsilisiä oli maksettu hänelle Norjasta yli 10 vuoden ajalta.

Kasoi lisäsi, ettei hänellä ollut 300 000:n vuosipalkallaan intressiä vaarantaa asemaansa tai uraansa Norjasta maksetuilla lapsilisillä.

Käräjäoikeus antoi painoarvoa muuttoilmoitukselle. Oikeuden mukaan se tukee kertomusta siitä, ettei Kasoilla ollut tarkoitusta salata muuttoa ja että hän ei ole toiminut tahallaan. Petos on rangaistava vain tahallisena, oikeus huomautti. 

Lisää aiheesta:

Neste maksoi vahingossa yli puoli miljoonaa euroa "haamujohtajalle" – palkka juoksi vuosia työsuhteen päättymisen jälkeenLukiorehtori kavalsi stipendirahastosta satoja tuhansia euroja: ruokaa, alkoholia, taksi- ja hotellimaksujaMies höyläsi äitinsä siivousfirman luottokorttia kymmenien tuhansien edestä luvatta – oikeus piti selityksiä outonaSuomalainen olympiavoittaja tuomittiin satojentuhansien eurojen kavaltamisesta – siirsi yhtiöstä rahoja hänen ja vaimonsa yhteistililleSyyttäjä vaatii entiselle Keva-pomolle ehdollista – nosti Norjasta tuhansien eurojen tuet asuessaan SuomessaSyyttäjä: Kevan ex-toimitusjohtaja nosti tukia Norjasta, vaikkei asunut maassa
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen13:33
    Huumerikokset

    Kokaiinia postitse Los Angelesista tilanneille miehille vuosien tuomiot

  • Eilen10:01
    Katujengit

    Vankilasta vapautunut Milan Jaff perui lähtönsä Suomesta – elää nyt säilöönottokeskuksessa: "En ajatellut, että tekisin rikoksia"

  • Eilen07:02
    Rikospaikka

    Eetu Jaakkola syyllistyi raakaan murhaan 2015 ja sai elinkautisen: "Tämä oli viimeinen ylilyönti"

  • pe19:26
    KRP

    Kolme kurdimiestä vangittiin epäiltyinä terroristiryhmän rahoittamisesta – rikokset jatkuneet alkuviikkoon asti

  • pe19:01
    KRP

    Kolme miestä vangittiin epäiltyinä terrorismin rahoittamisesta