Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ovensuukyselyt: Oikeiston nousu lässähti – vasemmisto saamassa yllätysvoiton Ranskassa

2:38Ranskalaiset äänestävät parhaillaan parlamenttivaalien toisella kierroksellaKatso video: MTV Uutisten Kiira Poutanen kertoo, miten vaalipäivä on sujunut Pariisissa.
Julkaistu 07.07.2024 21:14(Päivitetty 07.07.2024 23:48)

STT

Toimittajan kuva

Sara Güven

sara.guven@mtv.fi

Ranskan vasemmistolainen Uusi kansanrintama on voittamassa maan parlamenttivaalit tuoreiden ovensuukyselyiden tulosten perusteella vaalien toisella kierroksella.

Laitaoikeiston Kansallinen liittouma (RN) oli maanantaina ottamassa voiton Ranskan parlamenttivaalien ensimmäisellä kierroksella reilulla kolmasosalla äänistä.

Nyt vasemmistolainen Uusi Kansanrintama on kuitenkin viemässä voiton.

Reutersin mukaan vihervasemmistolainen koalitio Uusi kansanrintama (NFP) olisi saamassa 178–205 paikkaa toisen kierroksen perusteella parlamentissa. Koalitio yhdistää laitavasemmiston, kommunistisen puolueen ja vihreät.

Reutersin mukaan ennustuksia voidaan pitää jo tässä vaiheessa luotettavina.

Ranskan presidentin Emmanuel Macronin johtama keskustalainen vaaliliitto Yhdessä näyttäisi saavan 157–174, mikä on huomattava pudotus väistyvän kansalliskokouksen 250 paikasta.

Kansallinen liittouma on puolestaan saamassa ennustuksien mukaan 113–148 paikkaa.

Ehdottomaan enemmistöön parlamentissa vaaditaan 289 paikkaa 577:stä. Tämän hetkisten tulosten perusteella mikään puolue ei ole saamassa ehdotonta enemmistöä.

Attal jättää eronpyyntönsä

Pääministeri Gabriel Attal sanoi sunnuntai-iltana, että hän jättää eronpyyntönsä presidentti Macronille maanantaina, vaikka Yhdessä-vaaliliitto saikin enemmän paikkoja kuin oli ennustettu.*

Vaaliliitto ei kuitenkaan saanut enemmistöä, joten Attal sanoo jättävänsä eronpyynnön maanantaiaamuna.

Attal kuitenkin lisäsi, että jos hänen eronpyyntöönsä ei suostuta, hän on valmis jatkamaan tehtävässä "niin kauan kuin velvollisuus vaatii".

MTV Uutisten toimittaja Kira Poutanen arvioi aiemmin sunnuntaina Seitsemän Uutisissa, että ilman selkeää vaalivoittajaa edessä voi olla poliittisesti epävarma tilanne.

– Edessä on poliittisesti epävarma tilanne, jossa hallituksen muodostamiseen menee varmasti aikaa, koska Ranskassa ei ole totuttu koalitiohallitukseen.

*Juttua päivitetty 7.7.2024 kello 23.48: Lisätty tieto pääministeri Attalin eropyynnöstä.

Lue myös: Ratkaiseva päivä Ranskassa alkanut poikkeuksellisen vilkkaana – 30 000 poliisia turvaa äänestystä

Helena Petäistön kolumni: Ranska hyppää tänään tuntemattomaan, ja edessä ovat vaaralliset ajat

Lisää aiheesta:

Ranskan vaalipäivä yllätti – tutkija: Yhteistyö puolueiden välillä voi osoittautua hankalaksiRatkaiseva päivä Ranskassa alkanut poikkeuksellisen vilkkaana – 30 000 poliisia turvaa äänestystäÄänestetäänkö Ranskassa jälleen kumihanskat kädessä ja pyykkipoika nokassa? Helena Petäistö kertoo poikkeuksellisesta tilanteestaRanskan laitaoikeisto voitti ensimmäisen kierroksen – kansalliskokouksen kokoonpano selviää vasta toisen vaiheen jälkeenLaitaoikeisto voittamassa Ranskan vaalien ensimmäisellä kierroksellaMacronin tukijat menettivät enemmistöaseman Ranskan parlamentissa – äärioikeistolle valtava loikka
RanskaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ranska
  • 20:00
    Victoria Silvstedt

    Muistatko vielä Playboy-malli Victoria Silvstedtin? Tältä 50-vuotias tähti näyttää nykyään

  • 13:50
    Ryöstöt

    Varkaat jäivät verekseltään kiinni Ranskassa: Miljoonasaalis saatiin takaisin

  • Eilen16:10
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP jätti ohjauskorkonsa ennalleen

  • Eilen14:47
    Pariisi

    Viisi uutta kiinniottoa Louvren jalokivivarkaustutkinnassa

  • ti16:41
    Ukrainan sota

    Kremlin hurja väite: Ukrainaan saapui joukko ranskalaisia