Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ogierin ote piti – Hänninen kaasutteli parhaaksi suomalaiseksi

Juho Hänninen
Juho Hänninenimago/Eibner/ All Over Press
Julkaistu 21.05.2017 15:33(Päivitetty 21.05.2017 15:45)

MTV SPORT - STT

MM-sarjaa johtava Sebastien Ogier on voittanut Portugalin MM-rallin. M-Sportin Fordilla ajava Ogier otti kauden toisen voittonsa 15,6 sekunnin erolla Hyundain belgialaiskuskiin Thierry Neuvilleen.

Hyundai sai kaksi kuljettajaa palkintokorokkeelle, sillä Dani Sordo ajoi kolmanneksi. Sordo hävisi Ogierille minuutin.

Toyotan Juho Hänninen oli parhaana suomalaisena seitsemäs. Hän jäi kärjestä 3.48 minuuttia.

Perjantain ulosajossa rutkasti aikaa menettänyt Jari-Matti Latvala sai tyytyä yhdeksänteen sijaan ja putosi MM-sarjassa kakkossijalta kolmanneksi.

Esapekka Lappi oli kymmenes, mutta sai kaksi MM-pistettä sijoittumalla neljänneksi rallin päättäneellä power stagella.

Hännisen kilpailu Portugalissa oli pääosin ongelmaton, mutta häneltä uupui vauhtia.

– Opimme paljon, oli mukavaa ajaa puhdas kisa. Tämä oli ensimmäinen kertani näillä pätkillä, voimme parantaa tästä, Hänninen kertoi MM-sarjan omassa tv-haastattelussa.

Latvala ajoi kuumeessa

Latvala on joutunut ajamaan tänä viikonloppuna kuumeisena, ja hän vietti sunnuntain vastaisen yön sairaalassa saadakseen itsensä nesteytettyä.

– Olen iloinen, että tämä on nyt ohi. Olen joutunut taistelemaan itseni kanssa tällä viikolla. Saimme joitain pisteitä, ja se on tärkeää, Latvala totesi.

Lapille Portugalin ralli oli ensimmäinen kisa WRC-autolla. Hän antoi näytteitä hyvästä vauhdista ja oli lauantaina seitsemäntenä ennen kuin menetti minuuttikaupalla aikaa rikottuaan jousituksensa ajovirheen seurauksena.

– Tämä oli yllättävän positiivinen viikonloppu. Oli sääli, mitä eilen tapahtui, mutta sellaista sattuu tällä tasolla. Me opimme yhä paljon, Lappi kertoi.

Power stagen ykkössijan ja viisi MM-pistettä vei Ogierin tallitoveri Ott Tänak, joka oli kokonaiskisassa neljäs. Tänak johti rallia ennen kuin ajautui lauantaina ongelmiin.

Neuville oli päätöspätkällä toinen ja Ogier neljäs. Ranskalaisen MM-johto on nyt 22 pistettä Neuvilleen ja 40 pistettä Latvalaan.

– Tuntuu mahtavalta. On fantastista olla jälleen palkintopallin korkeimmalla korokkeella. Kiitokset tallille, uusi auto oli täydellinen, sanoi Ogier, jonka edellinen voitto oli kauden avauskisasta Monte Carlosta.

MM-sarja jatkuu Sardiniassa kesäkuun toisena viikonloppuna.

Lisää aiheesta:

"Menee omaan piikkiini" – Latvala jäi Montessa palkintosijojen ulkopuolelleKakkossijasta jäi hapan maku Latvalalle – "en osaa olla iloinen"Latvala taisteli kuumeisenakin pistesijoille ennen päätöspäivääUnivaje saattoi olla syy Jari-Matti Latvalan ulosajoonLatvala puristi bonuspisteitä – "Kaikki lasketaan vuoden lopussa"Ogier komeaan voittoon – Lappi ylivoimainen omassa luokassaan
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen15:51
    MM-ralli

    MM-ralliin palaava Lancia: Kovat kuskikiinnitykset

  • ti10:26
    Tommi Mäkinen

    Tommi Mäkinen hyppää WRC-auton rattiin

  • 6.12.06:56
    MM-ralli

    MM-rallikauden tähtihetket julki: Jari Ketomaa räjäytti pankin – "Autossa ei ole enää osiakaan jäljellä!"

  • 5.12.16:24
    MM-ralli

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • 5.12.13:20
    MM-ralli

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"