Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn on ilmoittanut lähtevänsä mukaan vuoden 2024 presidentinvaaleihin. Hän sanoo asettuvansa ehdolle valitsijayhdistyksen kautta.
Rehn kertoi asiasta aamulla pitämässään tiedotustilaisuudessa.
– Rakastan tätä maata. Haluan puolustaa tasavaltalaisia arvoja, ja koen, että minulla on kokemusta ja näkemystä johtaa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa, Rehn sanoi tiedotustilaisuudessa.
– Presidentin on oltava kaikkien suomalaisten presidentti. Haluan rakentaa kampanjani avoimelta pohjalta niin, että se kannustaa ja kokoaa suomalaisia yhteen. Sen takia tavoittelen ehdokkuutta valitsijayhdistyksen kautta, Rehn kommentoi.
Rehn lisäsi, että hän toivoo myös keskustan asettavan hänet ehdokkaaksi.
Samalla Rehn ilmoitti, ettei jatka töitä Suomen Pankin pääjohtajana ehdokkuutensa aikana.
– Jään tästä vuosilomalle enkä hoida aktiivisesti virkatehtäviäni. Olen lisäksi kertonut pankkivaltuustolle, että tulen hakemaan virkavapautta siinä vaiheessa, kun minut toivottavasti asetetaan presidenttiehdokkaaksi.
– Olen tehnyt yli 40 vuotta työtä vapauden, ihmisarvon, demokratian ja oikeusvaltion puolesta, Rehn kommentoi.