Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nyt se oma koira puri oikeasti – NHL-tähti joutui tikattavaksi

Oliver Ekman-Larsson on yksi Arizona Coyotesin ja Ruotsin maajoukkueen puolustuksen johtohahmoista.
Oliver Ekman-Larsson on yksi Arizona Coyotesin ja Ruotsin maajoukkueen puolustuksen johtohahmoista. ©Icon Sportswire (A Division of XML Team Solutions) All Rights Reserved
Julkaistu 31.07.2019 09:19
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

Urheilukielessä käytetään usein ilmaisua "oma koira puri" tilanteesta, jossa seuran vanha pelaaja onnistuu. Arizona Coyotesin NHL-puolustaja Oliver Ekman-Larsson sai kokea nahoissaan miltä oman koiran hampaat tuntuvat oikeasti. 

Ilkeä tapaus sattui Expressenin mukaan kevään MM-kisojen jälkeen puolustajan kotikaupungissa Tingsrydissä. Ekman-Larsson joutui keskellä yötä sairaalaan, kun perheen saksanpaimenkoira puri häntä käteen. 

Ekman-Larsson oli käynyt koiran kanssa ulkona ja havainnut sisällä, että koira käyttäytyi oudosti. Kun ruotsalainen ojensi kätensä, se puri. 

– Sain neljä tikkiä, jäykkäkouristusrokotuksen ja kymmenen päivän antibioottikuurin, Ekman-Larsson sanoi. 

Saksanpaimenkoira on ollut perheessä reilut kuusi vuotta. Isää ja pikkuveljeäkin näykkineestä koirasta oli pakko luopua. 

LUE MYÖS: Lähde: Minnesotassa tapahtuu suuria muutoksia – GM:lle potkut, ehti olla seurassa vain vuoden

– Kaverit tulevat kylään lapsien kanssa, ja meillä on pieniä serkkuja. Jos se tapahtuisi uudelleen, en antaisi koskan sitä itselleni anteeksi. 

– On hiukan koomista, että luotin siihen koiraan enemmän kuin koiraan, joka jäi vielä meille. 

Oliver Ekman-Larsson oli MM-kisajoukkueen kapteeni. Ennen viime keväänä hän oli voittamassa kahta peräkkäistä mestaruutta. 

Lisää aiheesta:

Sikataklaaja soitti telomalleen tähtipuolustajalle – tämä järjetön teko päätti Ruotsin NHL-puolustajan MM-turnauksenRuotsissa kuohuu: Leijonista tuttu hyökkääjä otti yhteen valmentajansa kanssa – "Haista v****"NHL-pelaajat olivat syömässä, kun lähistöllä avattiin yli 50 kuolonuhria vaatinut tulitus – suomalaisagentti sai pojaltaan pysäyttävän puhelunNHL-puolustajalle karmiva uutinen Leijonille hävityn MM-finaalin jälkeen – reputettu dopingtesti oli siunausJyväskyläläinen palomies pääsi tuurausmieheksi Kärppien maalille – NHL:ssä veskareita kaivettu katsomosta ja parturista: "Vastaa puhelimeen, idiootti!"NHL-legenda muistelee avausmaaliaan Kari Takkoa vastaan: taustalla kolari ja myöhästynyt lento
NHLMM-jääkiekkoUrheiluJääkiekko

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 20:09
    Pittsburgh Penguins

    Törkeä temppu: Jevgeni Malkinille maksimisakko

  • 16:27
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"

  • 08:51
    Jääkiekko

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • 07:59
    Aleksandr Ovetshkin

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa

  • 07:37
    Mikko Rantanen

    Mikko Rantaselta jäätävä osuma suomalaisten kohtaamisessa