Mike Tyson on ollut valtavirran nimi jo lähes 40 vuoden ajan, ja mediahuomio on yltynyt uudestaan ensi viikolla käytävän paluuottelun takia. Tyson aloitti uuden aikakauden nyrkkeilyn raskaassa sarjassa päivälleen 34 vuotta sitten, kun hän iski maailmanmestariksi vain 20-vuotiaana.
Tyson oli jo ehtinyt kerätä itselleen nimeä armottomana tyrmääjänä ennen kuin hän asteli MM-kehään Trevor Berbickia vastaan. Tyson oli voittanut 27 ottelua – niistä 25 ennen täyttä aikaa – vain vajaassa kahdessa vuodessa.
Niinpä Tyson oli ennakkosuosikki, vaikka Berbick oli puolustava mestari. Ottelu käytiin Las Vegasissa 22. marraskuuta 1986.
Tysonin suosio ja vetovoima perustuivat poikkeuksellisuuteen. Tyrmäyksissä ei ainoastaan laskettu lukua, vaan ne saivat sarjakuvamaisia piirteitä, kuten The Ring -nyrkkeilymedian sivuilla todettiin MM-ottelun 30-vuotisjutussa.
– Tyson ei ainoastaan tyrmännyt vastustajiaan, vaan he lensivät ilmojen halki ennen sitä. Luita meni murskaksi, ja monien vastustajien psyyke pirstoutui jo ennen kehään astelemista.
– Selostaja Randy Gordon puhuikin kerran Tysonin otteluiden keskimitasta sekunneissa, ei erissä.



