Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nuori saimaannorppa hukkui kalaverkkoon Rääkkylässä

1:33Miltä näyttää viime vuosina syntyneet kuutit? Asiantuntija arvioiKatso videolta, kun asiantuntija kertoo kuuttien elämästä.
Julkaistu 21.02.2022 15:29

MTV UUTISET

Nuori saimaannorppauros on löytynyt kalaverkkoon hukkuneena viime viikonloppuna Rääkkylästä Pohjois-Karjalasta. Asiasta tiedottaa Metsähallitus.

Erikoissuunnittelija Miina Auttila kertoo tiedotteessa, että menehtynyt norppa painoi arviolta 25 kiloa ja sen pituus kuonosta hännänpäähän oli 90 senttimetriä. 

Tapahtumapaikkana oli Rääkkylä Pohjois-Saimaalla. 

– Metsähallitus on hakenut kuolleen norpan tänään maanantaina ja lähettänyt sen pakastamattomana edelleen Ruokavirastoon ruumiinavaukseen ja tarkemmin tutkittavaksi, tiedotteessa kerrotaan.

Tapahtuneesta Metsähallitukselle ilmoitti kalastaja. 

–Metsähallitus kiittää kalastajaa siitä, että hän teki asianmukaisen ilmoituksen norpan menehtymisestä. 

Talviverkko oli 5 metriä korkea, 60 metriä pitkä ja verkon solmuväli oli 60 millimetriä ja langanvahvuus 0,17 millimetriä. 

Lue myös: Saimaannorppa sai lumisesta talvesta loistavat pesäpuitteet – katso kuinka kuukauden ikäinen kuutti järsii jäätä

Kuolleista ja vahingoittuneista saimaannorpista ilmoitettava

Kuolleista ja vahingoittuneista saimaannorpista pyydetään ilmoittamaan heti Metsähallitukselle puhelimitse numeroon 0206-395000. Mikäli kuollut norppa löytyy vedestä, täytyy varmistaa, etteivät aallot vie sitä mennessään.  

Tiedotteessa muistutetaan, että kalastuslain 62 pykälän mukaisesti hylkeen jäämisestä pyydykseen on pyydyksen haltijan viipymättä ilmoitettava Luonnonvarakeskukselle.

Pyydykseen jääneestä saimaannorpasta tulisi ilmoittaa suoraan saimaannorpan suojelusta vastaavalle Metsähallitukselle, joka välittää ilmoituksen Luonnonvarakeskukselle.

Lisää aiheesta:

Saimaannorpan kuutti hukkui kuhaverkkoon HaukivedelläSaimaannorppa kuoli laittomaan kalanpyydykseen Nuori saimaannorppa hukkui verkkoihin Pihlajavedellä – toimi näin, jos havaitset kuolleen yksilönNuori saimaannorppa hukkui kuhaverkkoon Suur-Saimaalla – jo seitsemäs tänä vuonnaNuori saimaannorppa hukkui kalaverkkoon PuumalassaSaimaannorppa hukkui kalaverkkoon – oli todennäköisesti lähes vastasyntynyt
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:49
    Muutosneuvottelut

    Elisa saattaa irtisanoa 400 ihmistä – ammattiliitto: "Mikään ei riitä"

  • 11:13
    Sää

    Talvi on toistaiseksi peruttu – sääkartalla marraskuun lopussa hämmentävä yllätys: "Oho!"

  • 12:23
    Talous

    Suuri tulospäivä: Metsä Groupin tulos romahti

  • 09:41
    Syntyvyys

    Suomen syntyvyydessä yllätyskäänne: "Silti kolmanneksi matalin 250 vuoden aikana"

  • 06:30
    Työttömyys

    Huoli kasvaa: Joka toinen pelkää työnsä puolesta